Blog

Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 2
24.02.2020

Usunięcie tynku uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Usunięcie tynku uprawnienia budowlane

Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 3
Usunięcie tynku uprawnienia budowlane

W obu przypadkach prace rozpoczyna się od usunięcia tynku oraz otuliny betonowej starego zbrojenia do głębokości ok. połowy średnicy istniejących w belce prętów zbrojenia. Po dokładnym oczyszczeniu spodu belki i prętów zbrojenia przyspawa się do nich nowe pręty za pomocą krótkich, ukośnych lub wygiętych w kształcie litery U odcinków oraz mocuje strzemiona. Po zadeskowamu belki betonuje się ją betonem drobnoziarnistym klasy B 20 lub stosuje się torkretowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku przekroczenia dopuszczalnych naprężeń na ścinanie i wystąpienia w żebrach, belkach czy podciągach przy podporach ukośnych rys, należy rysy te wypełnić za pomocą iniekcji mieszanką epoksydową, a następnie wzmocnić dodatkowo uszkodzony element. Wzmocnienia dokonuje się za pomocą pionowych lub ukośnych strzemion o kształcie litery U z nagwintowanymi końcówkami. Strzemiona mogą być wykonywane z prętów okrągłych lub płaskowników (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy prostych strzemionach daje się podkładki z kątowników lub ceownika o szerokości odpowiadającej szerokości belki. Strzemiona takie, po usunięciu tynku i wykonaniu iniekcji, zakłada się przez otwory przebite w płycie i na ich nagwintowane końcówki nakręca się nakrętki z podkładkami z płaskownika, nakładanymi na obydwa ramiona strzemion. Pod strzemiona, podkładki z płaskownika, kątowników bądź ceownika daje się podkład z gęstej zaprawy cementowej marki 80, aby po dokręceniu nakrętek uzyskać docisk strzemion do belki (uprawnienia budowlane).

Przy stosowaniu strzemion ukośnych przyspawa się je do dolnego zbrojenia belki, a górą dociska poprzez podkładkę z płaskownika do wyrównanej mocną zaprawą cementową skośnie ukształtowanej górnej powierzchni belek.

Wzmacnianie stropów przez doklejenie dodatkowego zbrojenia (program egzamin ustny). Obecnie stosuje się coraz częściej wzmacnianie elementów żelbetowych przez doklejenie dodatkowego zbrojenia w postaci płaskowników, blach stalowych, prętów zbrojeniowych lub laminatów epoksydowych. Do klejenia można stosować mieszanki lub opracowane przez specjalistyczne laboratorium, przy czym nie zaleca się stosowania prętów okrągłych ze względu na małe powierzchnie styku z elementem.

Podstawowe czynności przy klejeniu są następujące:
- przygotowanie powierzchni betonowej elementu,
- przygotowanie mieszanek,
- klejenie stali,
- wykonanie ochrony antykorozyjnej i przeciwogniowej (opinie o programie).

Powierzchnia betonu

Powierzchnia betonu powinna być sucha, dokładnie oczyszczona z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń tłuszczami za pomocą piaskowania, trawienia 10-20% roztworem kwasu solnego lub przemycia płynem TRI, a następnie spłukana wodą, osuszona promiennikami podczerwieni oraz zagruntowana mieszaniną gruntującą. Stal oczyszcza się z rdzy płynem Fosol, a ze smarów i tłuszczów rozpuszczalnikami TRI lub nitro; w celu zwiększenia przyczepności do betonu zaleca się powierzchnię płaskowników bądź belek naciąć, a powierzchnię belki nakuć nieco młotkiem (segregator aktów prawnych). Po przyklejeniu elementów stalowych należy je mocno docisnąć do belki przez podstemplowanie, lub w inny sposób, przez okres do 48 godzin.

Przy klejeniu tkaniny szklanej należy powierzchnię belki, po uprzednim dokładnym oczyszczeniu jej powierzchni i zaokrągleniu naroży, wyrównać szpachlówką epoksydową. Poszpachlowaną powierzchnię belki gruntuje się mieszaniną gruntującą i przed całkowitym jej stwardnieniem nanosi się na nią masę klejącą za pomocą szpachli stalowych. Następnie na powierzchnie belki nakłada się tkaninę szklaną, dokładnie ją naciągając i dociskając całkiem malarskim, aby masa klejąca przeszła na zewnątrz poprzez tkaninę. W ten sposób nakleja się następne warstwy tkaniny, przy czym ostatnią warstwę pokrywa się mieszaniną bez wypełniacza i stabilizatora. Do klejenia stosuje się tkaniny szklane St-20, St-21, St-31, STR, produkowane przez Pabianickie Zakłady Tkanin Technicznych (promocja 3 w 1).

Wzmacnianie elementów betonowych plastobetonem. W przypadku konieczności wzmocnienia strefy ściskanej lub ubytków w elementach betonowych stosuje się plastobetony ze spoiwem z żywicy epoksydowej.

Kruszywo użyte do plastobetonu powinno być dokładnie wysuszone.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 8 Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 9 Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 10
Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 11
Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 12 Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 13 Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 14
Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sprawdzenie położenia pionowego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami