Blog

Dławik nasycany
W artykule znajdziesz:
Dławik nasycany

Dławik nasycany, dławik sterowany, dławik podmagnesowywany - dławik z rdzeniem ferromagnetycznym, na którym oprócz uzwojenia roboczego (dla prądu zmiennego) nawinięte jest uzwojenie podmagnesowujące (dla prądu stałego), przez które przepuszczany jest prąd stały o regulowanym natężeniu, co pozwala zmieniać przenikalność magnetyczną rdzenia, a więc i indukcyjność dławika, co z kolei wywołuje zmianę impedancji dławika (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dławik ochronny - dławik 2 włączony do sieci w celu ochrony maszyn, przyrządów lub linii przed przepięciami.
Dławik olejowy - masz. zawór dławiący z otworem nastawnym przekroju, służący do ograniczania natężenia przepływu oleju.
Dławik podmagnesowywany - dławik nasycany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dławik przeciwzwarciowy - w elektroenergetyce dławik 2 stosowany w celu ograniczenia prądów zwarciowych lub - w przypadku zwarcia w linii odpływowej zasilanej z szyny zbiorczej - utrzymania napięcia w szynie zbiorczej.
Dławik przetężeniowy - dławik 2 do ograniczania wartości prądu, który mógłby przypadkowo pojawić się w obwodzie, w którym dławik jest umieszczony.
Dławik regulacyjny - dławik 2 do zmieniania, w pewnych granicach, prądu lub napięcia w obwodzie, w który jest włączony.
Dławik rezonansowy - dławik, którego indukcyjność tworzy z pojemnością własną oraz równolegle dołączonymi pojemnościami rozproszonymi układu równoległy obwód rezonansowy.
Dławik sterowany - dławik nasycany.
Dławik szynowy - dławik przeciwzwarciowy (uprawnienia budowlane).
Dławik transduktorowy - transduktor używany jako dławik.
Dławik wyładowczy - dławik 2 włączony między przewody sieci i ziemię, przeznaczony do odprowadzania ładunków elektrycznych pochodzenia statycznego.
Dławik zaczepowy - dławik 2 o indukcyjności nastawianej za pomocą zaczepów uzwojenia.
Dławnica - urządzenie uszczelniające szczelinę między ścianką zamkniętego naczynia zawierającego ciecz lub gaz (np. cylindra pompy)
1 ruchomym elementem (np. tłoczyskiem, nurnikiem) przechodzącym na wylot przez tę ściankę; d. składa się z głębokiej komory wypełnionej szczeliwem i dławika w postaci tulei, który jest do tej komory wciskany, powodując dociśnięcie szczeliwa do elementu ruchomego i do ścianki.
Dławnica labiryntowa - uszczelnienie labiryntowe.
Dłonica - rękawica ochronna bezpalcowa chroniąca dłoń robotnika w czasie pracy.
Dłubak, dłubacz - narzędzie ratunkowe do urabiania skały wokół urwanej części przewodu wiertniczego w celu jej odsłonięcia i chwycenia za pomocą odpowiedniego przyrządu ratunkowego.
Dłubanie drewna - obróbka ręczna drewna dłutem jedynie przez wciskanie dłuta ręką (bez pobijania) (program egzamin ustny).
Dług tlenowy
Dług tlenowy - parametr określający różnicę między zapotrzebowaniem na tlen zależnym od
właściwości i intensywności wykonywanej pracy a aktualnym pobieraniem tlenu z powietrza.
Długopęd - jednoroczny przyrost pędu zakończony przeważnie pączkiem liściowym.
Długościomierz Abbego - przyrząd do pomiarów długości metodą bezwzględną lub porównawczą spełniający postulat Abbego; wzorcem jest pręt z podziałką kreskową (o wartości działki elementarnej 1 mm), który przesuwa się wraz z trzpieniem pomiarowym wzdłuż linii pomiaru; położenie kresek podziałki odczytuje się za pomocą mikroskopu ze spiralą Archimedesa; rozróżnia się d.A. pionowy i poziomy.
Długość astronomiczna - długość ekliptyczna (opinie o programie).
Długość drogi mieszania - odległość, po przejściu której następuje wyrównanie pędu wyodrębnionego elementu płynu z resztą otaczającej masy płynnej.
Długość dyfuzji - wielkość określana pierwiastkiem kwadratowym z powierzchni dyfuzji.
Długość działki elementarnej - odległość (liniowa dla podziałki prostoliniowej lub kątowa dla podziałki krzywoliniowej) między dwoma sąsiednimi wskazami danej podziałki.
Długość ekliptyczna (punktu sfery niebieskiej), długość niebieska, długość astronomiczna - kąt środkowy odpowiadający łukowi ekliptyki ograniczonemu punktem równonocy wiosennej i kołem szerokości danego punktu sfery niebieskiej; d.e. liczy się zgodnie z kierunkiem ruchu prostego.
Długość elektryczna - długość linii przesyłowej wyrażona liczbą długości fal (segregator aktów prawnych).
Długość elementarna - wielkość wprowadzona do teorii cząstek elementarnych i charakteryzująca granicę stosowalności dotychczasowych metod opisu kwantowego zjawisk fizycznych; d.e. jest rzędu 10’13, a więc tego samego rzędu co klasyczny promień elektronu i co odległość między nukleonami w jądrze atomowym.
Długość fali - odległość między dwoma kolejnymi punktami fali okresowej o tej samej fazie.
Długość fali analityczna - długość fali dobrana przez analityka do wykonywania oznaczeń metodami spektralnej analizy absorpcyjnej; w przypadku oznaczania pojedynczej substancji jest to najczęściej.
Długość fali odpowiadająca maksimum absorpcji oznaczanego związku.
Długość fali dominującej - długość fali światła monochromatycznego, które zmieszane w odpowiednim stosunku z określonym światłem achromatycznym ma taką samą chromatyczność, jak światło badane.
Długość fali dopełniąjącej - długość fali światła monochromatycznego, które zmieszane w odpowiednim stosunku ze światłem badanym ma taką samą chromatyczność jak określone światło achromatyczne.
Długość geograficzna - kąt zawarty między pół- płaszczyzną południka danego punktu Ziemi i półpłaszczyzną południka zerowego (promocja 3 w 1).
Długość łańcucha {polimeru) - całkowita długość makrocząsteczki liniowej, mierzona od atomu do atomu wzdłuż łańcucha.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32