Blog
Usuwanie uszkodzeń ścianek działowych uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Usuwanie uszkodzeń ścianek działowych uprawnienia budowlane
W budynkach zrealizowanych metodami uprzemysłowionymi ścianki działowe są wykonywane zarówno z elementów drobnowymiarowych, jak również z elementów wielkowymiarowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Remont betonowych elementów ścianek działowych (przy ich grubości wynoszącej 4-6 cm) nie zawsze jest możliwy lub opłacalny. W przypadku wystąpienia w ściankach działowych rys czy też spękań nie zagrażających ich stateczności, po oczyszczeniu pęknięć sprężonym powietrzem i przemyciu wodą pod ciśnieniem, wypełnia się je rzadką zaprawą cementową marki 100 za pomocą iniekcji lub też, po wysuszeniu rysy gorącym powietrzem - mieszaniną klejącą na bazie żywicy epoksydowej.
Przy stwardnieniu zaprawy czy też mieszaniny klejącej należy oczyścić wzdłuż rysy lub pęknięcia powierzchnię ścianki działowej z obu jej stron, a następnie przykleić pasek z siatki z włókna szklanego lub dzianiny i wyrównać powierzchnię ścianki tą samą masą klejącą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przed przystąpieniem do usuwania uszkodzeń w elementach ścianek działowych należy najpierw usunąć wszystkie przyczyny, które spowodowały uszkodzenia tych elementów.
W przypadku rys czy pęknięć w styku między ściankami stojącymi wzdłuż płyt stropowych a płytami stropowymi, spowodowanych ugięciami tych płyt, należy ścianki podklinować przy obydwu podporach płyty stropowej oraz przy ścianach poprzecznych.
Możliwości innego sposobu zamocowania ścianki działowej do ścian poprzecznych, zapewniającej całkowitą stateczność tej ścianki, nie należy jej podklinowywać do płyty stropowej (uprawnienia budowlane).
Przy dokładnym zamocowaniu ścianki działowej należy usunąć zaprawę wypełniającą spoinę między stropem a ścianką, spoinę dokładnie oczyścić z resztek zaprawy i następnie w spoinę wcisnąć wkładkę z gumy lub elastycznego materiału. Pozostałe, nie wypełnione części spoiny należy z obu stron ścianki wypełnić zaprawą tak, aby między stropem a górną płaszczyzną zaprawy pozostawić przerwę szerokości do 5 mm. W analogiczny sposób należy wypełnić spoiny między ścianką działową a ścianami do niej prostopadłymi.
W przypadku gdy ścianka działowa jest ustawiona prostopadle do płyt stropowych, należy bezwzględnie starać się ściankę umocować do ścian do niej prostopadłych, a nie klinować jej do płyt stropowych.
Pozostałe czynności
Pozostałe czynności przy usuwaniu starej zaprawy ze spoin i wypełnianiu ich materiałem elastycznym i zaprawą należy wykonać w sposób analogiczny jak przy poprzednim przypadku (program egzamin ustny).
Natomiast gdyby rysy czy pęknięcia w ściankach były tego rodzaju, że ich zlikwidowanie byłoby niemożliwe lub nieopłacalne, ściankę należy usunąć i wykonać nową.
W dotychczasowej praktyce robót remontowych czy też modernizacyjnych przeważają ścianki działowe z elementów drobno- lub średniowymiarowych. Wykonywanie tego rodzaju ścianek jest pracochłonne, a poza tym są one stosunkowo ciężkie, z tych względów korzystniejsze jest stosowanie lekkich płyt, a przede wszystkim dylowych elementów z betonu komórkowego grubości 8 cm lub 12 cm (opinie o programie). Elementy te są dostarczane na budowę w pakietach. Przy montażu ścianek z dyli z betonu komórkowego stosuje się trzy sposoby mocowania ich do stropu:
1) za pomocą kątownika mocowanego do stropu,
2) za pomocą ciągłego ceownika mocowanego do stropu,
3) za pomocą odcinków ceownika mocowanych do stropu (segregator aktów prawnych).
Przed przystąpieniem do montażu dyli należy na dolnym i górnym stropie danego pomieszczenia wyznaczyć oś ścianki. Następnie na dolnym stropie umieszcza się w odległości od osi równej połowie grubości odpowiedniego dyla (40 lub 60 mm) dolną prowadnicę.
Prowadnicą jest krawędziak o przekroju 5X5 cm lub większy; umocowuje się go na stropie „przez rozparcie” do ściany budynku.
Przy pierwszym sposobie montażu ścianek działowych dyle z betonu komórkowego muszą mieć w swej górnej płaszczyźnie wycięty nut na półkę kątownika, który przy tej metodzie montażu stanowi górną prowadnicę dyli.
Górną prowadnicę z kątownika 35X35X2 mm mocuje się w osi ścianki wyznaczonej na górnym stropie za pomocą kołków Hilti (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32