Blog

18.11.2020

Usytuowanie mimośrodów

W artykule znajdziesz:

Usytuowanie mimośrodów

Usytuowanie mimośrodów

Metodę tą nazwał Guyon metodą krzywej sznurowej obciążenia średniego, gdyż obciążenie to jest średnią arytmetyczną obciążenia ciężarem stałym i maksymalnym ciężarem całkowitym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stosując tę metodę nie ma potrzeby kreślenia obwiedni granicznych, bowiem linia ciśnienia zawsze będzie tu mieściła się wewnątrz obszaru obwiedni.

Nie ma też potrzeby kreślenia trasy współbieżnej; wystarczy określić w każdym przęśle kształt, jaki przyjąłby kabel pod działaniem siły 5 i obciążenia średniego przy dowolnie przyjętych mimośrodach w przekrojach podporowych - z wyjątkiem podpór skrajnych, gdzie kabel powinien być zakotwiony w środku ciężkości przekroju (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Usytuowanie mimośrodów w przekrojach podporowych na dowolnym poziomie oznacza możliwość korzystania z transformacji liniowej. Położenie tych punktów zakładamy mając na względzie uzyskanie trasy możliwie najdogodniejszej z punktu widzenia realizacji naciągu.

Metoda ta może być również stosowana w przypadkach obciążenia siłami skupionymi, lecz pod warunkiem jednoczesnego występowania i jednoczesnego osiągnięcia wartości maksymalnej w każdym z punktów działania. Nie zawsze jednak jest ona przydatna w przypadku sił ruchomych; na przykład w przypadku jednej siły ruchomej nie można jednocześnie obciążyć strefy dodatniej i strefy ujemnej linii wpływowych, a w konsekwencji moment Mp, odpowiadający całkowitemu obciążeniu, zatraca tu swoje znaczenie (uprawnienia budowlane).

Jeżeli jednak siły skupione mogą wystąpić w większej liczbie (jak np. na moście), metoda ta może okazać się przydatna, jeśli w każdym przekroju belki usytuowanie ciężarów dla maksymalnych momentów dodatnich stanowi uzupełnienie układu, dającego największe momenty ujemne (program egzamin ustny).
Jeżeli ten warunek nie będzie spełniony, można otrzymać rozwiązanie, zastępując układ sił skupionych obciążeniem rozłożonym, dla którego obwiednie momentów będą usytuowane na zewnątrz obwiedni dla obciążenia rzeczywistego (wówczas będziemy mieli zwiększony współczynnik pewności).

Ustroje ciągłe

Powyższa metoda znajduje zastosowanie dla przypadków, których rozpiętość nie przekracza rozpiętości granicznej. Nie stanowi to istotnego ograniczenia zasięgu stosowania, gdyż w ustrojach ciągłych rozpiętości graniczne osiągają znacznie większe wartości niż w belkach statycznie wyznaczalnych (opinie o programie).
Mimośród e0 dobieramy tak, aby trasa współbieżna znalazła się w obszarze zawartym między obwiedniami, które w tym celu kreślimy na tym samym rysunku.

Pozwala to na orientację czy rozwiązanie jest w danych warunkach możliwe, czy też wymaga ono bądź rozsunięcia obwiedni (przez powiększenie intensywności sprężenia), bądź też zmiany kształtu belki (segregator aktów prawnych).
Niekiedy zastąpienie w niektórych przęsłach odcinków prostoliniowych trasy kabla przez trasę krzywoliniową wystarcza, aby sprowadzić linię ciśnienia w obszar ograniczony obwiedniami.
W przypadku krzywoliniowej trasy kabla, podane zależności dla prostoliniowej trasy zachowują, jak wykazał Guyon, swą ważność dla cięciw tych krzywych. Odcięte punktów węzłowych mają tę samą wartość, natomiast rzędne ulegają zmianie. Znajduje się je w podobny sposób, kreśląc trasę szczególną.

Amplituda momentów przęsłowych i podporowych. Stosując w konstrukcjach niesprężonych ustrój ciągły osiągamy znaczne korzyści, gdyż w jednakowych warunkach obciążenia bezwzględne wartości momentów zginających są w belce ciągłej mniejsze niż w belce swobodnie podpartej (promocja 3 w 1). W belkach z betonu sprężonego w ogólności tak nie jest: gdy rozpiętość belki nie przekracza rozpiętości granicznej, dla wymiarów przekroju miarodajne są nie wartości bezwzględne momentów, lecz z reguły ich zmiana (amplituda).

W belce ciągłej o jednakowych przęsłach, symetrycznych względem środka, gdzie warunki obciążenia ciężarem użytkowym równomiernie rozłożonym przewidują możliwość zerowego lub pełnego obciążenia wszystkich przęseł, momenty maksymalne są równocześnie maksymalnymi amplitudami momentów, i wtedy korzyść wynikająca z ciągłości ustroju jest oczywista.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami