Blog

Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 2
28.10.2020

Wprowadzenie naprężeń

W artykule znajdziesz:

Wprowadzenie naprężeń

Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 3
Wprowadzenie naprężeń

Wprowadzenie naprężeń wstępnych o ściśle określonej wielkości, dobranych z myślą uzyskania przy superpozycji naprężeń użytkowych przewidzianych rozkładów naprężeń i przewidzianego sposobu działania konstrukcji, nazywamy sprężeniem ustroju (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadku materiałów kruchych (do których zaliczamy beton i którymi wyłącznie zajmujemy się w niniejszej pracy) zasadniczym efektem, do którego dążymy, jest zapewnienie ciągłości działania ustroju we wszystkich fazach jego pracy.

Przez tę ciągłość rozumiemy współdziałanie sąsiednich elementów ustroju, w szczególności sąsiednich włókien przekroju; naruszenie jej objawia się w postaci powstania rys i przed tym właśnie zjawiskiem zabezpieczamy się wprowadzając naprężenia wstępne ściskające (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Powyższa charakterystyczna cecha ustrojów sprężonych warunkuje zasadniczo odmienny sposób ich działania w porównaniu z konstrukcjami żelbetowymi niesprężonymi. W niesprężonej belce żelbetowej rysy tworzą się już przy niewielkich obciążeniach (wskutek nieznacznej wytrzymałości betonu na rozciąganie) i siły rozciągające przejmuje wkładka uzbrojenia; ustrój pracuje więc w fazie II.

W konstrukcji sprężonej, zarówno w górnej jak i dolnej strefie belki, występuje ściskanie wstępne, a przy obciążeniu zewnętrznym mamy do czynienia jedynie z dekompresją strefy dolnej, której nie towarzyszą naprężenia rozciągające. Beton przybiera zatem własności jak gdyby nowego materiału o znacznej wytrzymałości, zarówno na ściskanie jak i na rozciąganie (uprawnienia budowlane). Rola uzbrojenia, które nie jest zresztą - w przeciwieństwie do żelbetu - niezbędnym elementem konstrukcji, ogranicza się do wprowadzenia w ustrój sił sprężających (powstających przez naciągnięcie uzbrojenia w oparciu o beton); uzbrojenie występuje tu wrięc jedynie w postaci cięgien sprężających i spełnia odmienne zadanie niż w żelbecie.

Konstrukcje sprężone nie wykazują podstawowej wady żelbetu, jaką są rysy, szkodliwe z uwagi na korozję uzbrojenia i trwałość konstrukcji. Wada ta, jako leżąca u podstaw samej koncepcji żelbetu, nie jest tam możliwa do radykalnego usunięcia (program egzamin ustny).

Sprężenie wstępne

Jak widzieliśmy, w przypadku materiałów kruchych, w szczególności betonu, sprężenie polega na wprowadzeniu wstępnych naprężeń ściskających wszędzie
tam, gdzie oczekujemy rozciągania w fazie użytkowej pracy elementu, naprężeń o takiej, wielkości, by skompensować naprężenia rozciągające lub ograniczyć je do wielkości nieszkodliwej. Należy nadmienić, że nie w każdym przypadku to właśnie musi być głównym celem sprężenia; tak np. spręża się również ustroje stalowe, w których likwidacja naprężeń rozciągających nie jest sprawą istotną. Celem sprężenia jest tu wygięcie belki momentem o przeciwnym znaku, niż moment użytkowy, w celu zwiększenia (teoretycznie dwukrotnego) rezerwy naprężeń i odkształceń, którą dysponujemy; siła podłużna ściskająca jest tu raczej czynnikiem niepożądanym (opinie o programie).

Dlatego właśnie definicję sprężenia wstępnego ujęliśmy powyżej w sposób bardzo ogólny. Koncepcja i realizacja ustrojów sprężonych wymagają od konstruktora aktywnego podejścia do rozwiązywanych zagadnień. Przejawia się ono w świadomym kształtowaniu układu sił wewnętrznych w konstrukcji, nie tylko zaś jego parametrów geometrycznych (kształtu i wymiarów). Toteż sprężenie wstępne prowadzi z reguły do rozwiązań ekonomicznie korzystniejszych, zwłaszcza jeśli chodzi o oszczędności materiałowe. W wielu przypadkach w konstrukcjach sprężonych zużycie betonu wynosi ok. 70%, a stali zaledwie ok. 30% w stosunku do żelbetu. (segregator aktów prawnych)

W ustrojach sprężonych uważamy z reguły naprężenia ściskające w betonie za dodatnie, naprężenia rozciągające za ujemne. W uzbrojeniu sprężającym natomiast, naprężenia rozciągające mają znak plus, ściskające - minus. Strefą ściskaną przekroju nazywamy strefę, w której zasadnicze obciążenie użytkowe wywołuje wzrost naprężeń, strefą rozciąganą - w której wywołuje ono zmniejszenie naprężeń.

Należy zaznaczyć, że w fazie gdy dominują naprężenia wstępne, a więc przed działaniem obciążeń użytkowych, w strefie ściskanej wystąpić mogą naprężenia rozciągające, natomiast największe naprężenia ściskające występują wówczas z reguły w strefie rozciąganej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 8 Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 9 Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 10
Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 11
Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 12 Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 13 Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 14
Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metoda kolejności oddolnej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami