Blog

17.09.2020

Uszczelnienie górnej części otworu

W artykule znajdziesz:

Uszczelnienie górnej części otworu

Uszczelnienie górnej części otworu

Do otworów zakłada się termometry, uszczelniając górną część otworu z termometrem watą, pakułami lub innym materiałem chroniącym przed ucieczką ciepła. Dla przeciętnie spotykanych konstrukcji (o niewielkich masach) najbardziej reprezentatywna jest temperatura na głębokości równej ok. 1/4 grubości elementu, mierzonej od strony działania zimnego powietrza. Tę temperaturę można przyjmować za średnią i miarodajną (program uprawnienia budowlane na komputer).

Temperatury mierzy się codziennie, najlepiej w trzech różnych, lecz stałych i równomiernie rozłożonych w ciągu doby porach, notując wyniki w specjalnie prowadzonym dzienniku. Od momentu uzyskania przez beton mrozoodporności, temperaturę wystarczy mierzyć jeden raz dziennie rano.
Momenty usuwania izolacji i rozdeskowania są ważnymi momentami dla budowli, bo elementy zostają wtedy po raz pierwszy silnie obciążone i poddane działaniu wpływów atmosferycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy ustalaniu warunków usuwania izolacji i rozdeskowywania konstrukcji należy przede wszystkim przestrzegać warunków obowiązujących w okresie letnim, a zwłaszcza dotyczących wymaganych wytrzymałości betonu. W okresie zimowym dąży się ponadto do tego, aby usuwanie izolacji przeprowadzać w takim okresie, kiedy temperatura betonu izolowanego jest już zbliżona do temperatury otoczenia i kiedy nie działa silny wiatr.

Gwałtowne ostudzenie stosunkowo młodego betonu jest niekorzystne. Wywołuje ono duże i szybko następujące straty ciepła, nierównomierny skurcz, naprężenia wewnętrzne i zakłócenia w ciągłości procesu hydratacji oraz w przyroście wytrzymałości. Doświadczenia wykazały, że jeśli się spełni wyżej wymienione warunki, to elementy grubości do 1 m z betonu o ilości cementu 3U0 kg m3 nie wymagają dalszej pielęgnacji (uprawnienia budowlane).

Elementy o grubości od 1 do 2 m - ze względu na nierównomierne stygnięcie - muszą pozostawać w izolacji co najmniej 3 tygodnie, a elementy o grubości od 2 do 4 m co najmniej 4 tygodnie. Powyższe ma zagwarantować, że różnica temperatury zewnętrznych partii betonu i jądra nie będzie na tyle duża, aby wywołać niebezpieczne wartości naprężeń. Dopuszczalne różnice pomiędzy temperaturami jądra i powierzchni betonu w zależności od wytrzymałości betonu na rozciąganie przy zginaniu.
Oczywiście mogą posłużyć także do obliczenia ilości dni dojrzewania w danej temperaturze dla uzyskania koniecznego D lub temperatury, w jakiej beton musi dojrzewać, żeby w określonej ilości dni uzyskał konieczne D (program egzamin ustny).

emperatura mieszanki betonowej

Przedstawione zależności są szczególnie aktualne dla wytrzymałości uzyskiwanych w pierwszych dniach (do 10 dni) i dlatego są bardzo korzystne przy ustalaniu warunków wykonawstwa betonu w zimie (opinie o programie).
Niżej podany przykład dotyczy ustalenia - w oparciu o pomierzone temperatury betonu - daty rozdeskowania stropu żelbetowego wykonanego z betonu o W/C = 0,65, na cemencie portlandzkim 350. Temperatura mieszanki betonowej po ułożeniu w deskowaniu wynosiła 15°C. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce, konstrukcję stropu o rozpiętości do 6 m można rozdeskować w momencie, gdy wytrzymałość betonu wynosi co najmniej 0,7.

Dla ustalenia terminu rozdeskowania należy przyjąć następujący tok postępowania:
1. Określić przebieg tężenia betonu o tym samym składzie, lecz przy stałej temperaturze betonu ta = 20°C (segregator aktów prawnych).
2. po ilu dniach beton dojrzewający w temperaturze 20°C uzyska żądaną wytrzymałość, czyli w danym przypadku 70% wytrzymałości 28-dniowej. Z wrykresu wynika, że wytrzymałość tę beton uzyskałby po 8 dniach czyli po 8×24 - 192 godzinach.

Mierzyć faktyczną temperaturę betonu i czas jej trwania. Wykorzystując równanie, przeliczyć faktyczny czas dojrzewania w zmiennych temperaturach na równoważny czas, przy stałej temperaturze 20°C. Belkę można rozdeskować dopiero 15 dnia od wykonania betonu. Oznacza to, że dopiero po upływie ok. 325 godzin uzyska beton dojrzewający w temperaturach wg kolumny 2 wytrzymałość jaki} uzyskałby ten beton po 8 dniach (192 godziny), dojrzewając w temperaturze 20 C (promocja 3 w 1). 

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami