Blog
Usztywnienie w kierunku poprzecznym
W artykule znajdziesz:
Okręgowej Dyrekcji Robót Publicznych we Lwowie (proj. Inż. Frey). W przekroju poprzecznym widoczne są dwa tuki 2,20 m szerokie, złączone płytą pomostową, skonstruowaną jako belka (płyta) wolnopodparta w pobliżu klucza, a jako belka trójprzęsłowa ciągła z obustronnymi wspornikami (na chodniki) w częściach skrajnych łuku. Płyta pomostowa spoczywa na belkach podłużnych, opartych w połowie swej długości na słupach (program uprawnienia budowlane na komputer). Usztywnienie w kierunku poprzecznym mostu stanowi sześć poprzecznie: trzy po każdej stronie klucza w odstępach 3,55 m. Łuki, skonstruowane jako bezprzegubowe, wzmocnione są w skrajnych czwartych częściach rozpiętości 36-ma wkładkami 24 mm, w części środkowej 15-ma wkładkami <f> 24 mm u góry i u dołu.
Most na Białej w Grybowie wykonany pod kierunkiem Inż. Fr. Milana według planów, opracowanych w biurze drogowem Okręgowej Dyrekcji Robót Publicznych w Krakowie (proj. Inż. Prokesz), przedstawia typ jednoprzęsłowego mostu łukowego o średniej rozpiętości (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Płyta pomostowa, o grubości 20 i 22 cm, przedłużona w obustronne wsporniki na chodniki, spoczywa na belkach podłużnych ciągłych, biegnących w odstępach 1,50 m, opartych na słupach. Stężenie pomostu i słupów u góry stanowią niskie poprzecznice; skrajne słupy stężone są także belkami w połowie wysokości słupów. Ustrój słupów wykazuje połączenie wkładek podłużnych z łukiem przy pomocy wkładek dodatkowych, o długości około 1,00 m. Łuk utwierdzony, o szerokości 6,50 m, a grubości: w kluczu 0,55 m, w wezgłowiu 1,05 m, wzmocniony jest prętami 0 20 mm (uprawnienia budowlane).
Całość konstrukcji
Przykładem stosunkowo lekkiego ustroju łukowego jest most na Idrji pod St. Lucia. Całość konstrukcji składa się z łuku bez- przegubowego, o rozpiętości 55 m w świetle i obustronnych skrajnych przęseł belkowych po 12,5 m światła. Grubość łuku w kluczu wynosi 55 cm, w wezgłowiu 95 cm (program egzamin ustny). Szerokość łuku jest zmienna: w kluczu 6 m, w wezgłowiu 7 m. Łuk, wzmocniony obustronnie wkładkami <J> 14 mm co 10 cm, zabetonowano w ciągu jednego dnia (od godziny 5-tej rano do 10-tej wieczór) przy zastosowaniu czterech betoniarek (po dwie na jednym brzegu rzeki) i trzynastu partyj robotników do mieszania ręcznego.
Odmiennie od poprzednich skonstruowany jest most (opinie o programie). Zasadniczym ustrojem dźwigającym są dwie belki łukowe dwuprzegubowe o przekroju prostokątnym, połączone w stosownych odstępach belkami poprzecznymi. Belki łukowe, o rozpiętości 71 m w świetle, wzmocniono, według projektu Empergera, uzwojonymi wkładkami z żelaza lanego. Mimo zastosowania przegubów wezgłowiowych zewnętrzny kontur łuku nie posiada zwykłego w takich przypadkach kształtu sierpowatego, lecz, aby osiągnąć złudzenie łuku utwierdzonego, wysokość przekrojów zwiększającą się od klucza (UO m) ku wezgłowiom (1,50 m); wkładki dostosowane są jednak do obliczenia statycznego z uwzględnieniem przegubów. Wkładki z żelaza lanego, usztywnione opaskami kutymi, rozmieszczone są w przekrojach symetrycznie, a przekroje ich zmieniają siej od 30 cm2 do 70 cm2 u góry i u dołu przekrojów łuku (segregator aktów prawnych). Wzmocnienie z żelaza lanego zetknięte jest tępo do ustalenia części składowych wystarczają jedynie prymitywne kliny. Ponieważ silne wkładki z żelaza lanego w kilka godzin po wybetonowaniu są już w stanie unieść ciężar łuku, to rusztowanie może być słabsze. W tym przypadku trzy wieże drewniane, oparte na prowizorycznych filarach betonowych, podtrzymywały dźwigające górną część rusztowania i deskowanie kratownice Howe’a, spoczywające na cylindrach z piaskiem (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32