Blog
Usztywnienie w miejscach podparcia
W artykule znajdziesz:
Usztywnienie w miejscach podparcia
Koniecznym warunkiem konstrukcyjnym stosowania łupin DC jest ich usztywnienie w miejscach ich podparcia przez wieńce żelbetowe (program uprawnienia budowlane na komputer). Dla przeniesienia momentu ujemnego nad podporami służy górne zbrojenie.
Stropy DC są stosowane w budownictwie wiejskim, w budownictwie mieszkaniowym, w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach pomocniczych budownictwa przemysłowego, jak wiaty, magazyny itp.
Elementy strunobetonowe prefabrykowane należą w większości do prefabrykatów wielko- oraz średniowymiarowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Teoretycznie biorąc, minimalne długości elementów strunobetonowych nie powinny być mniejsze niż 4 do 5 m, ze względu na długości przenoszenia siły sprężającej ze strun na beton przez przyczepność (które dochodzą. czają 100 cm na każdym końcu elementu). Ostatnio notuje się jednak coraz większe zastosowanie betonu do produkcji elementów drobnowymiarowych. Wieloletnie prace nad elementami strunobetonowymi drobnowymiarowymi oraz doświadczenie praktyczne wykazały, że w małych obiektach przy racjonalnych konstrukcji z tych elementów uzyskuje się znaczne obniżenie budowy w stosunku do kosztów budowy realizowanej z materiałów tradycyjnych, przy czym niekiedy zysk z tego tytułu może być proce, v- większy niż przy realizacji dużych obiektów z betonu sprężonego (uprawnienia budowlane).
Typowym przykładem zastosowania strunobetonu do elementów wymiarowych są podkłady kolejowe, które są powszechnie stosowane wszystkich niemal krajach uprzemysłowionych, w których nie występuje deficyt drewna. Mimo małej długośc i mimo niemożności całkowitego wykorzystania sprężania, strunobetonowe wykazały lepsze i korzystniejsze wskaźniki techniczno-ekonomiczne niż podkłady z drewna, żelbetu i stali. Ponadto upowszechnia się zastosowanie betonu strunowego do produkcji takich drobnowymiarowych elementów, jak belki i płyty stropowe o małych rozpiętościach, łaty, belki nadokienne, ramy okienne itp. w budownictwie ogólnym i mięśniowym, dyle i elementy podsadzkowe - w budownictwie górniczym, ścianek szczelnych i okładzin - w budownictwie wodnym oraz w innych rodzajów elementów drobnowymiarowych we wszystkich rodzą; budownictwa (program egzamin ustny).
Elementy strunobetonowe
Wady, jakie wykazują drobnowymiarowe elementy strunobetonowe w równaniu z elementami sprężonymi wielkowymiarowymi, nieproporcjonalnie większy nakład robocizny na wykonanie 1 m3 betonu tych elementów niemożność utrzymania pełnej siły sprężającej i tym samym pełnego w; korzystania materiałów, znajdują pełną rekompensatę w większej możliwości masowej, wielkoseryjnej produkcji w wytwórniach o nowoczesnej technologi produkcji, co jest równoznaczne często z obniżką nakładów robocizny poniżej nakładów robocizny, ponoszonych w produkcji małoseryjnej dużych prefabrykatów; w porównaniu natomiast z elementami żelbetowymi mają te zaletę, że są sprężyste, co umożliwia transport ich bez uszkodzeń, dzięki czemu można stosować małe przekroje tych elementów, znacznie mniejsze niż przekroje analogicznych elementów żelbetowych, które muszą być wymiarowane z nadmiarem ze względu na transport (opinie o programie).
Do specyficznych strunobetonowych elementów drobnowymiarowych, które znalazły u nas zastosowanie, zalicza się:
a) elementy typu deskowego,
b) elementy prętowe do konstrukcji szklarni ogrodniczych,
c) elementy kompleksowe dla budownictwa rolniczego (segregator aktów prawnych).
Strunobetonowe elementy typu deskowego, poza zasadniczym zastosowaniem jako wkładki zbrojeniowe, mogą być używane również jako elementy samodzielne w wielu dziedzinach budownictwa. Elementy takie o małej szerokości stosowane są na łaty dachowe zamiast łat drewnianych oraz na sztachety ogrodzeniowe zamiast sztachet z drewna (powszechne zastosowanie znalazły w Anglii).
Strunobetonowe elementy typu deskowego o przekroju 4X11 cm, o długości 125 cm i o ciężarze ok. 14 kG znalazły u nas także zastosowanie w górnictwie jako elementy okładzinowe wyrobisk górniczych (promocja 3 w 1)
Szczególnie racjonalne ze względu na terenowe warunki budowy okazały się drobnowymiarowe elementy strunobetonowe zaprojektowane i zastosowane w Polsce w rozwiązaniu kompleksowym do budowy szklarni ogrodniczych oraz elementy kompleksowe do budowy wszelkiego rodzaju budynków i obiektów rolniczych parterowych o szkieletowej konstrukcji strunobetonowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32