Blog

Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 2
07.09.2021

Utkwienie w gruncie

W artykule znajdziesz:

Utkwienie w gruncie

Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 3
Utkwienie w gruncie

Płuczki w czasie zapuszczania pala, poczynając już od ok. 1 m zagłębienia, powinny być stale w ruchu w dół i ku górze, gdyż inaczej mogą utkwić w gruncie i trudno je będzie potem wydobyć (program uprawnienia budowlane na komputer).. Stosowanie dwu płuczek na raz przy palu ma na celu zapewnienie jego zagłębienia się we właściwym kierunku. Przy jednej płuczce, która rozmywa grunt niesymetrycznie względem osi pala, pal ma tendencję do odchylania się w stronę rozluźnionego gruntu. W celu zapewnienia właściwego kierunku stosuje się także nieraz przy palach i brusach żelbetowych płuczki wpuszczone w ich osi i zabetonowane w czasie ich wykonywania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy ściankach szczelnych stalowych stosuje się często dwie płuczki, których położenie względem ścianek ustalone jest metalowymi opaskami.

Zalety zapuszczania pali prądem wody są następujące:

- zapuszczanie pali za pomocą prądu wody zwiększa wydajność pracy o 40 do 80% przy katarach z babą wolno spadającą, a o 22 do 33% przy katarach o bezpośrednim działaniu,
- zapuszczenia można dokonać przy dowolnym stosunku ciężaru pala
do ciężaru baby,
- wpłukiwanie jest niekiedy (np. w zwartych piaskach) jedyną możliwością doprowadzenia dłuższych pali do przewidywanej głębokości wbicia,
- wpłukiwanie nie naraża pali na zniszczenie, pozwala bowiem przez odpowiednie manewrowanie płuczką na odsuwanie od ich ostrzy drobniejszych przeszkód (kamieni itp.),
- wpłukiwanie pozwala na dostosowanie wymiarów pali i brusów tylko do wymogów obliczeń statycznych, nie powoduje bowiem zwiększenia naprężeń w ich materiale w czasie zapuszczania,
- wpłukiwanie nie powoduje bardzo nieraz niebezpiecznych dla otoczenia wstrząsów (uprawnienia budowlane).

Do wad zapuszczania pali prądem wody należy rozluźnienie gruntu w otoczeniu pali, co pociąga za sobą zmniejszenie ich nośności w stosunku do pali o tych samych wymiarach, lecz wbijanych, a ponadto może być niebezpieczne dla sąsiednich płytko posadowionych budowli, gdyż może się stać przyczyną ich dodatkowych osiadań na osłabionym gruncie (program egzamin ustny).

Wkręcanie pali

W celu zwiększenia nośności pale zapuszczane prądem wody dobija się na ostatnie 1-1,5 m, nie używając płuczki. Aby uniknąć niebezpiecznych skutków dla płytko posadowionych sąsiednich budowli, nie należy w ich okolicy wpłukiwać pali w odległości mniejszej niż połowa głębokości zapuszczenia pali (opinie o programie).
Gdy pal ma utrzymywać się tylko na skutek oporu tarcia na pobocznicy (tzw. pal „zawieszony”), wpłukiwania pali należy w ogóle zaniechać. Mimo swych ujemnych stron, opisany wyżej sposób zapuszczania pali jest w budownictwie morskim stosowany powszechnie.

Poza wbijaniem i wpłukiwaniem pali prefabrykowanych stosowane bywa ich wkręcanie, wciskanie i wwibrowywanie.
Wkręcanie pali odbywa się zwykle podobnie jak wwiercanie rury, przy trójnogu przez obrót pala dokoła jego osi pionowej. Obrót ten może być dokonany ręcznie przez nasadzanie na pal poziomego jarzma, dwustronnie ześrubowanego i opatrzonego w poziome długie uchwyty, które dwaj robotnicy popychają przed sobą, obchodząc pal dokoła.

Obecnie częściej stosowane są dźwigarki ręczne lub mechaniczne nawijające na swój bęben linę nawiniętą drugim końcem na pal (segregator aktów prawnych). W czasie rozwijania liny z pala obraca się on wokół swej osi. Ponadto używane bywają specjalne urządzenia mechaniczne, obrotowe, poruszane elektrycznie, nasadzane na wierzch pala. Technika wkręcania pali stosowana jest rzadko, dlatego też szczegóły pomija się.
Wciskanie pali. Dla wciśnięcia pala konieczne jest istnienie odpowiedniego przeciwciężaru, o którego dolną powierzchnię może się oprzeć dźwignik hydrauliczny. Z tych względów pale takie stosowane są głównie do podchwytywania istniejących budowli (promocja 3 w 1).

Wwibrowywanie pali jest techniką nową, będącą jeszcze u nas w stanie prób. Do tego celu używa się wibratorów odpowiednio skonstruowanych i nasadzanych na wierzch pali. Wskutek drgań, w jakie wibrator wprawia pal i otaczający go grunt, opór gruntu zmniejsza się tak znacznie, że do pogrążenia pala wystarczy jego ciężar własny oraz ciężar nasadzonego nań wibratora.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 8 Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 9 Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 10
Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 11
Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 12 Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 13 Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 14
Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tyczenie „na siebie” zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami