Blog

24.02.2020

Element wielkowymiarowy uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Element wielkowymiarowy uprawnienia budowlane

Element wielkowymiarowy uprawnienia budowlane

Jeśli rysy i spękania znajdują się w pobliżu krawędzi ściennego elementu wielkowymiarowego, to bruzdy wykonuje się tak, by sięgały minimum 50 cm poza skrajną rysę, a z drugiej strony dochodziły do pionowej spoiny, w której wykonuje się otwory głębokości około 10 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po zmyciu wodą i wypełnieniu bruzd i otworów zaprawą cementową wciska się w nie stalowe pręty o jednym końcu zagiętym pod kątem prostym, który umieszcza się w otworach wykonanych w spoinie i następnie powierzchnie bruzd wyrównuje się do lica ściany.
W przypadku uszkodzenia ścian wewnętrznych wykonanych z bloków kanałowych wzmocnienie ich w sposób opisany poprzednio jest z wielu względów niemożliwe.

W tego rodzaju elementach rysy z zasady powstają wzdłuż kanałów, co automatycznie wyklucza wykonanie iniekcji, a wykucie bruzd uszkodziłoby poważnie elementy. Stosuje się tu przy klejeniu płaskowników lub blach kompozycję na bazie żywicy epoksydowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Innym sposobem remontu ścian, niezależnie od rodzaju elementów, z jakich zostały wykonane, jest wzmacnianie za pomocą siatki zgrzewanej (jeśli można w ścianie umocować stalowe bolce lub za pomocą siatki cięto-ciągnionej.

Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni ściany szczotkami stalowymi i zmyciu detergentami w przypadku zatłuszczenia powierzchni mocuje się do ściany siatkę za pomocą stalowych kołków Hilti wstrzeliwanych pistoletem w żebra prefabrykatów ściennych (uprawnienia budowlane). Po zamocowaniu siatki i dokładnym zmyciu ściany wodą wykonuje się narzut z zaprawy cementowej marki minimum 80, przy czym zaleca się wykonać narzut za pomocą torkretnicy. W przypadku konieczności wzmocnienia uszkodzonej ściany warstwą betonu grubości powyżej 5 cm pogrubienie ściany wykonuje się w dostawionym deskowaniu segmentowym, z tym że w przypadku osadzania w ścianie prętów należy je osadzać w żebrach prefabrykatów.
W przypadku uszkodzenia elementów piwnicznych ścian zewnętrznych wykonanych z prefabrykowanych pełnych elementów wzmocnienia ich będzie można wykonać jedną z poprzednio opisanych metod (przyklejenie blach lub płaskowników stalowych) (program egzamin ustny). Natomiast w przypadku piwnicznych ścian zewnętrznych wykonanych z elementów kanałowych lub żebrowych jednym najwłaściwszych sposobów ich wzmocnienia po odkopaniu jest możliwie najdokładniejsze usunięcie warstwy izolacji przeciwwilgociowej za pomocą piaskowania i wykonanie na siatce cięto-ciągnionej warstwy betonu o grubości do 5 cm z zaprawy cementowej (marki 80 lub wyższej) za pomocą torkretowania. Po stwardnieniu należy wykonać z Cyklolaminatu izolację przeciwwilgociową ściany. Przy zasypywaniu ściany należy zwrócić uwagę, by nie uszkodzić wykonanej izolacji (opinie o programie).

Wzmacnianie ścian zewnętrznych

W budynkach zrealizowanych z żużlobetonowych wielkich bloków ściennych uszkodzenia występują zarówno w blokach ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Spowodowane są one zmianą struktury wewnętrznej żużlobetonu wskutek reakcji chemicznych spowodowanych zanieczyszczeniami oraz rozpadem krzemianowym żużla (segregator aktów prawnych).
Sposób wzmocnienia poszczególnych elementów będzie uzależniony od tego, czy proces zmian struktury wewnętrznej jeszcze trwa, czy też już zakończył się oraz od stopnia uszkodzenia każdego elementu.

W pewnych przypadkach może zajść konieczność całkowitego usunięcia uszkodzonego bloku, w innych zaś wystarczy tylko odpowiednie jego wzmocnienie. Niekiedy trzeba usunąć całą ścianę i wykonać ją od nowa.
Należy przy tym pamiętać, że przy wykonaniu robót wzmacniających na ogół konieczne będzie odciążenie wzmacnianej ściany przez podstemplowanie stropów, zaczynając od piwnic do stropu nad ścianą, którą się wzmacnia.

Należy zwracać uwagę, żeby stemple ustawione były w pionie i w pewnej odległości od ścian. Szczególnie starannie należy wykonać stemplowanie stropów w przypadku konieczności usuwania ze ścian poszczególnych bloków żużlobetonowych lub nawet całych ścian, aby nie spowodować przemieszczenia się pozostałych elementów i powstawania rys i spękań w ścianach i stropach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami