Blog

Charakter ilościowy zdjęcie nr 2
17.02.2022

Utrata ciepła

W artykule znajdziesz:

Charakter ilościowy zdjęcie nr 3
Utrata ciepła

W stygnącym cięgnie występują naprężenia rozciągające, które po zabetonowaniu elementu i zwolnieniu z technologicznych zakotwień są przez przyczepność przekazywane na beton, tak jak w naciągu mechanicznym. W tej metodzie ograniczeniem technologicznym jest możliwość nagrzewania stali jedynie do temperatury, która nie zmienia istotnie jej cech wytrzymałościowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Z tych względów racjonalne jest stosowanie stali stopowych, nieco odporniejszych na wpływ temperatury niż stale wysoko- węglowe, poza tym mniejsze ich wytrzymałości nie mają tu znaczenia wobec ograniczenia przedziału wykorzystywanych naprężeń. Przy podgrzaniu stali do 350°C, co prowadzi już do redukcji wytrzymałości stali stopowych o 30-40%, teoretyczne naprężenie w cięgnach po ostygnięciu do normalnej temperatury ( + 20°C) wyniesie ov = Ata,Ev = (350 - 20) • • 0,00001 • 200 000 = 660 MPa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Praktycznie, wskutek utraty ciepła oraz zwiększonej relaksacji stali w podwyższonej temperaturze uzyskuje się naprężenie w cięgnach rzędu 400 MPa, a po stratach związanych ze skróceniem betonu i zjawiskami opóźnionymi w betonie (rozdz. 4) trwałe naprężenie wyniesie ok. 300 MPa. Niektóre stale stopowe są szczególnie odporne na podwyższone temperatury (np. stal Sigma St 145/160) i dopuszcza się w nich nagrzanie aż do 420 C. Takie parametry stosuje się w kraju przy produkcji płyt stropowych w fabrykach domów (licencja NRD) z wykorzystaniem agregatu DAM-300, na napięcie 24 V. Jako cięgien sprężających używa się prętów profilowanych, importowanych z NRD lub RFN, o polu powierzchni owalnego przekroju 40 mm2 (uprawnienia budowlane). Końcówki nagrzewanych prętów muszą być dopasowane do odpowiednich gniazd uchwytowych w czołach formy lub sten- du. W przypadku prętów okrągłych, gładkich lub żebrowanych, stosuje się spawanie oporników albo nagniatane lub spęczane uchwyty, natomiast w owalnych prętach ukośnie użebrowanych (typu Sigma) - obrączki zaciskane plastycznie na pręcie.

Zbrojenie sprężające

W Rosji, gdzie sprężanie termiczne rozwinięto w wielu wariantach, stosuje się najchętniej końcówki spęczane termicznie, a ponadto na prętach wykonuje się pośrednie spęczanie w strefie ich kotwienia w celu zwiększenia skuteczności zakotwienia w betonie. Odbywa się to w tym samym agregacie, który nagrzewa pręt. W Rosji stosuje się najczęściej pręty okrągłe żebrowane ze stali stopowej ulepszanej termicznie klasy At-V o wytrzymałości charakterystycznej 800 MPa i średnicach 10-25 mm (program egzamin ustny).

Dla prefabrykowanych belek zespolonych i stalowo-betonowych opracowano system sprężenia Preflex, przy którym nie wywołuje się osiowego lub mimośrodowego ściskania, jak we wszystkich innych metodach, ale dokonuje wstępnego zginania bez udziału siły podłużnej. Zbrojenie sprężające stanowi sztywny element walcowany ze stali o podwyższonej wytrzymałości. W stanie wstępnie wygiętym w kierunku spodziewanego ugięcia eskploatacyjnego profil ten zostaje w dolnej części obetonowany (opinie o programie). Po usunięciu sił wyginających beton otulający rozciąganą część przekroju stalowego zostaje sprężony. W drugiej fazie obetonowuje się w wytwórni albo na budowie drugą część przekroju, stanowiącą powiększenie strefy ściskanej. Uzyskany element wykazuje niewielki przyrost nośności na zginanie, ale znaczny wzrost sztywności i momentu rysującego. Praktycznie wytwarza się elementy parami w pozycji leżącej, rozpychając je wzajemnie w celu uzyskania wstępnego wygięcia (segregator aktów prawnych).

Podobnie jak przy sprężaniu zbiorników, także w elementach belkowych realizuje się naciąg cięgien przez poprzeczne zmiany ich trasy. Metoda ta znajduje zastosowanie zarówno dla nowych konstrukcji, jak i nawet częściej dla wzmacniania istniejących (promocja 3 w 1). Szersze rozpowszechnienie metoda ta znalazła we Francji (system Coignet), na Węgrzech. Przeważają zastosowania dla mostowych belek skrzynkowych, w których przemieszczeń poprzecznych dokonuje się w poziomie i w pionie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Charakter ilościowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Charakter ilościowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Charakter ilościowy zdjęcie nr 8 Charakter ilościowy zdjęcie nr 9 Charakter ilościowy zdjęcie nr 10
Charakter ilościowy zdjęcie nr 11
Charakter ilościowy zdjęcie nr 12 Charakter ilościowy zdjęcie nr 13 Charakter ilościowy zdjęcie nr 14
Charakter ilościowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Charakter ilościowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Charakter ilościowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami