Blog

Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 2
11.08.2018

Jak projektuje się wewnętrzne instalacje wodociągowe?

W artykule znajdziesz:

Jak projektuje się wewnętrzne instalacje wodociągowe?


Uprawnienia budowlane.W roku 2018 zaczęły obowiązywać nowe normy dotyczące projektowania instalacji wodociągowej. Musi ona być przede wszystkim zgodna z przeznaczeniem, a warunki techniczne muszą być zgodne z zapisami znajdującymi się w Polskiej Normie. Wewnętrzna instalacja wodociągowa znajdująca się w budynku wymaga instalacji wodomierza głównego. Polskie normy zabudowy zestawów wodomierzowych wymuszają umieszczenie zabezpieczenia od strony instalacji. Jeśli sieć wodociągowa łączy się z wewnętrzną instalacją w więcej niż jednym miejscu, to na każdym połączeniu należy zainstalować zestaw wodomierzy. Oczywiście dotyczy to również wyżej wymienionych zabezpieczeń, które muszą znajdować się za każdym zestawem wodomierzy.
Zgodnie z normami zestaw wodomierzy powinien być usytuowany na parterze budynku lub w piwnicy. Istotnym jest to, aby znajdowały się one w miejscu bezpiecznym, które nie będzie narażone na uszkodzenia np. związane z zalaniem, zamarznięciem, włamaniem. Nie bez znaczenia jest również to, aby był to obszar łatwo dostępny dla użytkowników obiektu. W budynkach użyteczności publicznej, czy też wielorodzinnych wymagane jest to, aby zestawy wodomierzy znajdowały się w odrębnym pomieszczeniu.
W przypadku, gdy budynek nie posiada piwnicy, a także nie ma możliwości umieszczenia zestawu wodomierzy na parterze, zezwala się ich instalację w studzience znajdującej się poza budynkiem. Oczywiście musi ona spełniać określone standardy. Przede wszystkim studzienka musi być stworzona przy użyciu wytrzymałych materiałów. Otwór włazowy musi mieć średnicę większą niż 0,6m. Ponadto studzienka musi być wyposażona w stopnie lub klamry, które umożliwią bezproblemowe schodzenie. Zamknięcie musi składać się z dwóch pokryw. Wierzchnia pokrywa powinna być przystosowana do ruchu pieszych oraz samochodów i innych pojazdów.
Jeżeli materiały, z których wykonana jest instalacja wodociągowa, przewodzą prąd, to konieczne jest zastosowanie przewodów ochronnych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w Polskich Normach.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 7 Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 8 Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 9
Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 10
Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 11 Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 12 Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 13
Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wpis budynku do rejestru zabytków zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami