Blog
Utrzymywanie obiektów budowlanych
W artykule znajdziesz:
Utrzymywanie obiektów budowlanych
Utrzymywanie obiektów budowlanych, wykonywanie remontów, rozbiórek lub przebudów jest regulowane przepisami.
W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. „Prawo budowlane” (Dz.U. Nr 89, poz. 414) określono roboty budowlane (w tym remonty, odbudowy, rozbudowy i rozbiórki obiektów budowlanych), których wykonywanie musi być poprzedzone uzyskaniem decyzji administracyjnych zezwalających na ich rozpoczęcie i prowadzenie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podano też wskazówki dotyczące dokumentacji robót budowlanych, postępowania poprzedzającego rozpoczęcie robót, a także postępowania w przypadku katastrof budowlanych.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 15 grudnia 1994 r. w sprawie warunków i trybu postępowania przy rozbiórkach nie użytkowanych, zniszczonych lub nie wykończonych obiektów budowlanych oraz udzielania pozwoleń na zmianę sposobu użytkowania obiektu lub jego części (Dz.U. Nr 10 z 1995 r., poz. 49) jest pomocne, gdy ma być zmienione przeznaczenie budynku lub ma nastąpić jego rozbiórka (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przed projektowaniem remontów w budynkach zabytkowych należy poznać przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach (Dz.U. Nr 10. poz. 48) ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 19 lipca 1990 r. (Dz.U. Nr 56. poz. 322). w której jest mowa o konieczności uzyskiwania zezwoleń od właściwego konserwatora wojewódzkiego na wykonywanie robót w budynkach zabytkowych. W ustawie tej określono też kary za zaniedbania, które mogą mieć ujemny wpływ na stan zabytków.
W rozporządzeniu Ministra Kultury i Sztuki z dnia 11 stycznia 1994 r. określono zasady i tryb udzielania zezwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich przy zabytkach. warunki ich prowadzenia i kwalifikacje osób. które mają prawo do prowadzenia tej działalności (uprawnienia budowlane).
Ekspertyzy stanu technicznego
Przepisy prawa budowlanego nakładają na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywania obiektu w należytym stanie technicznym i estetycznym, w sposób zapewniający bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz odpowiednie warunki użytkowe. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę:
a. okresowej kontroli, co najmniej raz w roku. polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego sprawności elementów budynku i instalacji narażonych na szkodliwa wpływy atmosferyczne i na działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, a także na sprawdzeniu stanu instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
b. okresowej kontroli, co najmniej raz na pięć lat, polegającej na sprawdzeniu stanu sprawności technicznej i wartości użytkowej całego obiektu budowlanego, estetyki obiektu oraz jego otoczenia (program egzamin ustny).
Kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
W razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu budowlanego lub jego części, mogącego spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska - właściwy organ może, w każdym terminie, nakazać przeprowadzenie kontroli, a także zażądać przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części (opinie o programie).
Kontrole powinny być dokonywane przez osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności (segregator aktów prawnych). Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, gazowych i odgromowych powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje w zakresie naprawy lub konserwacji odpowiednich urządzeń energetycznych lub gazowych. Sprawdzanie stanu technicznego przewodów kominowych należy powierzać osobom posiadającym odpowiednie przygotowanie zawodowe, stwierdzone przez izbę rzemieślniczą (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32