Blog

21.04.2020

Utwardzone płyty pianobetonowe

W artykule znajdziesz:

Utwardzone płyty pianobetonowe

Utwardzone płyty pianobetonowe

Ujemne strony płyt pianobetonowych wynikają bynajmniej nie z gorszych właściwości pianobetonu w porównaniu z gazobetonem, lecz z odmiennych metod produkcji. Przez zastosowanie przemiału piasku używanego do produkcji i utwardzania w autoklawach właściwości płyt pianobetonowych byłyby zbliżone do gazobetonowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Znacznie mniejsza niż w płytach gazobetonowych nasiąkliwość płyt pianobetonowych czyni te płyty cennym rodzajem przekrycia dachowego.
Utwardzone płyty pianobetonowe mogą być z łatwością znormalizowane i stać się przez to produktem masowym, dla którego produkcja przemysłowa w zakładach stałych byłaby całkowicie opłacalna (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podobnie, jak i przy płytach gazobetonowych, należy dążyć do tego, aby produkowane płyty pianobetonowe miały współczynnik przewodzenia k = 1 bez stosowania jakiegokolwiek dodatkowego ocieplenia i bez znacznego przy tym zwiększania ciężaru przekrycia. Uzyskane to być może przez obniżenie ciężaru objętościowego z jednoczesnym nieznacznym zwiększeniem (w stosunku do 10 cm) grubości płyt.
Przez konstrukcje staloceramiczne należy rozumieć konstrukcje, w których współpracują ze sobą stal, ceramika cienkościenna i beton (lub zaprawa) i w których przy podjęciu naprężeń ściskających oraz głównych naprężeń rozciągających decydującą rolę odgrywa ceramika (uprawnienia budowlane).

Konstrukcja prefabrykatów przekrycia staloceramicznego typu DS. Składa się ona z czterech rzędów pustaków tworzących płytę o szerokości 1 m. Skrajne pustaki (licząc od czoła płyty) zaopatrzone są w denka z zaprawy cementowej grubości 2 cm. Zbrojenie robocze ułożone jest w 3 żebrach środkowych i w 2 rowkach dolnych pustaków skrajnych. Zbrojenie konstrukcyjne górne ułożone jest tylko w 2 rowkach górnych skrajnych, natomiast 2 rowki środkowe pozostawione są bez zbrojenia i bez zalania zaprawą i służą do ułożenia w nich zbrojenia już po umieszczeniu przekrycia na konstrukcji dachowej. Czoła płyt zaopatrzone są w zakończenia żelbetowe, do których sięgają haki zbrojenia podłużnego i w których umieszcza się strzemiona poprzeczne (program egzamin ustny).

Ceramika

W przypadkach gdy praca ceramiki nie jest uwzględniona i na czoło pustaków nie jest nakładana zaprawa zapewniająca docisk pustaków do siebie w żeberkach, które podejmują całość obciążenia, wskazane jest stosowanie betonu o marce 170.
Ciężar teoretyczny płyty staloceramicznej, tj. ciężar odpowiadający przekrojom ceramiki i żeberek wynosi 142 kG/m (opinie o programie).

Ciężar praktyczny uwzględniający przekroje ceramiki i żeberek. Metoda wymiarowania konstrukcji staloceramicznych typu DS, w których ceramika przy przejmowaniu naprężeń ściskających i głównych odgrywa rolę decydującą i które są wykonywane metodą specjalną zapewniającą docisk pustaków do siebie, podana została w pracy autora pt. „Konstrukcje staloceramiczne prefabrykowane” 1). W omawianych tu przekry- ciach dachowych małych rozpiętości wystarcza uwzględnienie w obliczeniu wyłącznie pracy żeberek.
Założenie to zostanie dla przykładu sprawdzone na płycie o wysokości 14 cm opartej na płatwiach o rozstawie 3 m, a więc zbliżonym do wymiarów granicznych (spotykanych w praktyce).
Przy wymiarowaniu uwzględniamy, że prefabrykat podejmuje całość przypadającego na niego obciążenia stałego i użytkowego bez udziału żeber, jakie powstaną w stykach między płytami prefabrykatów po zalaniu ich po zmontowaniu przekrycia na konstrukcji dachowej (segregator aktów prawnych).
Jest rzeczą całkowicie możliwą uformowanie w razie potrzeby czoła płyt z wycięciami podobnymi, jak w płytach gazo- i pianobetonowych.

Rozwiązanie tego typu nie miało dotychczas jeszcze zastosowania w praktyce.
Przekrycia staloceramiczne należą do tych prefabrykatów, które wyjątkowo dobrze nadają się do wykonania w warunkach wytwórni polowych (promocja 3 w 1). Pustaki ceramiczne jako półfabrykaty stanowią formy dla żeber i nadają ażurowość przekrojowi płyty. Wyposażenie niezbędne dla wykonania płyt jest bardzo proste, metoda zaś wykonania nie przedstawia żadnych trudności nawet w warunkach polowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami