Blog
Uwarunkowanie ekologiczne
W artykule znajdziesz:
Mimo diagnozy udokumentowanej bilansem zasobów i potrzeb, nie ma działań strategicznych mających na celu łagodzenie tego deficytu. Tymczasem oszczędność zasobów jest podstawowym działaniem mieszczącym się w filozofii i strategii ekorozwoju (program uprawnienia budowlane na komputer).
Już na wstępie można postawić pytanie: czy suma działań lokalnych może dawać efekt globalny? Jest to pozorny truizm. Jego operacjonalizacja napotyka bowiem na barierę świadomości lokalnej zjawisk globalnych (leżąc w pełnej wannie raczej nie myślimy o tym, że wyczerpujemy w ten sposób globalny i deficytowy zasób wody). Wynika z tego istotny wniosek metodologiczny, iż metody diagnozowania muszą być przyswajalne świadomościowo na wszystkich poziomach decyzyjnych, od globalnych do jednostkowych. Nie jest bowiem możliwe realizowanie ekorozwoju w formach nakazowych, zadekretowanych. Uwarunkowanie ekologiczne nosi w sobie antytotalitaryzm świadomości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Drugi istotny wniosek metodologiczny wiąże diagnozowanie ze wszystkimi poziomami podejmowania decyzji, a więc ze wszystkimi poziomami generowania rozwoju: globalnym, europejskim, krajowym, regionalnym, miejscowym (lokalnym), jednostkowym. Jest to poważne utrudnienie, wymaga bowiem wielopoziomowej analizy diagnostycznej (uprawnienia budowlane).
Nowa ekonomia postuluje także podjęcie charakterystyki ekonomicznej stanu środowiska przyrodniczego, która powinna objąć:
- „określenie przyrodniczej zasobochłonności poszczególnych funkcji, jakie pełnią komponenty środowiska przyrodniczego w analizowanym przedziale czasu. Jest to zużycie zasobów przyrody przez same zasoby przyrody odpowiednio do pełnionych przez nie funkcji. Problem ten jest zbyt mało dostrzegany w polskiej gospodarce środowiskiem przyrodniczym przy ustalaniu kierunków jego wykorzystania (program egzamin ustny);
- ustalenie, jak wielką ilość kapitału wiąże ze sobą istniejąca struktura środowiska przyrodniczego, biorąc pod uwagę ilość komponentów tworzących tę strukturę i pełnione przez nie funkcje;
- społeczny koszt gospodarki środowiskiem przyrodniczym, jaki byłby niezbędny dla ochrony zasobów przyrody;
- elastyczność zmian jakości środowiska przyrodniczego w stosunku do zmian poziomu kosztów i zmian kapitałochłonności konserwacji zasobów przyrody".
Postępowanie scenariuszowe
Powyższe ujęcia tworzą pole diagnozowania rozwoju ekologicznie uwarunkowanego. Oczywiście uzyskanie diagnozy napotyka na poważne trudności nie tylko ze względu na brak pełnej i permanentnej inwentaryzacji stanu poszczególnych komponentów środowiska (nie istnieje w Polsce kompleksowy monitoring środowiska). Równie istotnym jest brak rozeznania skutków tego stanu dla różnych dziedzin działalności (opinie o programie).
Tak więc mówiąc o diagnozowaniu rozwoju ekologicznie uwarunkowanego, musimy mieć na uwadze co najmniej dwie jego fazy:
- Faza I: Diagnoza stanu wynikająca z dotychczasowego rozwoju, opierająca się na kompleksowym monitoringu.
- Faza II: Diagnoza procesów, które rozpoczęły swoją ewolucję, a rzutują na przyszłość, opierająca się na scenariuszach rozwoju.
Dopiero jedność i korelacja tych dwóch diagnoz: stanów i procesów, daje możliwość postulowania i kreowania polityki ekologicznie uwarunkowanej. Powstaje w ten sposób następna generacja faz:
- Faza III: Generowanie stanów pożądanych, korygujących rozwój w jego wątkach niewłaściwych (segregator aktów prawnych).
- Faza IV: generowanie i realizowanie procesów pozwalających na osiągnięcie stanów pożądanych.
Monitoring zmian w przestrzeni pozwala na iteracyjne powielanie tego schematu z jednoczesną możliwością korygowania scenariuszy w przypadku, gdy diagnoza stanów wykazuje, iż scenariusze ulegają załamaniu.
Powszechność stosowania metody scenariuszowej do skomplikowanych procesów rozwojowych wynika z opozycji wobec niskiej trafności prognoz, szczególnie ekstrapolacyjnych. Scenariusz jako forma zapisu przyszłych zdarzeń jest sposobem bardzo starym, jednak jego naukowa i prognostyczna legitymizacja nastąpiła dzięki rozwinięciu metod systemowych, które naukowo uzasadniły postępowanie scenariuszowe, nobilitując je do uznanej analizy scenariuszowej jako praktycznej metody prognozowania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32