Blog
Uzbrojenie podłużne
W artykule znajdziesz:
Uzbrojenie podłużne
Uzbrojenie podłużne nie naprężone w strefie rozciąganej stosujemy wyjątkowo w tych przypadkach, gdy samo uzbrojenie sprężające nie pozwala na uzyskanie wystarczającego współczynnika pewności na zniszczenie. Uzbrojenie podłużne w strefie ściskanej jest w zasadzie elementem niepożądanym, pracującym w niekorzystnych warunkach (częstokroć w pobliżu granicy plastyczności wskutek odkształceń Teologicznych betonu) i obniżającym ekonomię ustroju (program uprawnienia budowlane na komputer).
Według F. Leonhardta przyjęcie go może być uzasadnione jedynie w następujących przypadkach:
1) jako pręty montażowe przytrzymujące uzbrojenie poprzeczne,
2) w celu przeniesienia nadmiernych rozciągań, występujących w wyjątkowych (rzadkich) przypadkach obciążenia, uzasadniających dopuszczenie rys chwilowych w stopce górnej,
3) w celu zabezpieczenia przed rysami skurczowymi i termicznymi w przypadku, gdy wcześniejsze sprężenie ustroju nie jest możliwe,
4) w ustrojach narażonych na wpływy atmosferyczne lub o niewystarczającym otuleniu uzbrojenia, w celu przeniesienia naprężeń rozciągających nie uwzględnionych w obliczeniu statycznym,
5) jako uzbrojenie dodatkowe w przypadku niewystarczającej pewności na moment niszczący (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Należy natomiast uważać za błąd konstrukcyjny założenie uzbrojenia podłużnego w celu wzmocnienia betonu dla przenoszenia naprężeń ściskających. Jeśli już zachodzi taka konieczność, to efektywniejsze i ekonomicznie korzystaj jako pręty montażowe przytrzymujące uzbrojenie poprzeczne,
Uzbrojenie podłużne ściskane musi być zabezpieczone przed wyboczeniem, bądź przez gęste rozmieszczenie strzemion poprzecznych, bądź przez dostatecznie grubą warstwę otulającą betonu. Z uwagi na małe średnice prętów montażowych stosowanych w betonie sprężonym, a stąd nadmiernie gęsty rozstaw strzemion, w rachubę wchodzi przede wszystkim pogrubienie warstwy otulającej do 3-5 cm w zależności od grubości prętów (uprawnienia budowlane). Pręty podłużne powinny znajdować się wewnątrz strzemion poprzecznych.
Norma PN-57/B-03320 przewiduje stosowanie w elementach kablobetonowych prętów podłużnych przeciwskurczowych i montażowych o średnicy co najmniej 4,5 mm i łącznym przekroju nie mniejszym niż 0,2°/o przekroju betonu. Odstęp między prętami nie powinien przekraczać 33 cm (program egzamin ustny). Uzbrojenie to można uwzględniać w obliczeniach statycznych.
Uzbrojenie poprzeczne
Uzbrojenie poprzeczne elementów sprężonych ma istotne znaczenie statyczne i montażowe. Z uwagi na pierwsze z nich wyróżnić możemy uzbrojenie w strefie zakotwienia, wymiarowane na podstawie tej książki oraz w strefie pełnego sprężenia, określane na podstawie naprężeń ścinających lub naprężeń głównych rozciągających, zgodnie ze wskazaniami. Uzbrojenie to przenosi również naprężenia ścinające między stopkami (zwłaszcza stopką górną) a środnikiem oraz naprężenia wywołane skręceniem przy jednostronnym obciążeniu szerokiej półki górnej dźwigara (opinie o programie).
Rola uzbrojenia poprzecznego nie zmniejsza się w fazie zarysowania; badania wykazują, że również przy obciążeniu osiowym wpływa ono korzystnie na siłę niszczącą. W szczególności przy ściskaniu utrudnia ono powstanie rys ukośnych poprzedzających zniszczenie, zaś w ściągach osiowo rozciąganych przeciwdziała rysom podłużnym, pojawiającym się często dopiero po dłuższym czasie. Ze względów montażowych rola uzbrojenia poprzecznego polega na przytrzymywaniu prętów podłużnych i stabilizacji położenia kabla wzdłuż ustalonej trasy (segregator aktów prawnych).
Norma polska zaleca przyjmowanie uzbrojenia poprzecznego również w tych przypadkach, gdy nie wymagają tego warunki statyczne, mianowicie dla elementów strunobetonowych:
- w płytach sprężonych jednokierunkowo strzemiona lub spirale powinny mieć rozstaw nie większy niż 50 cm,
- w belkach sprężonych podłużnie powinny one mieć rozstaw co najwyżej równy 1,5-krotnej wysokości belki, lecz nie większy niż 50 cm,
- w slupach sprężonych podłużnie uzbrojenie poprzeczne powinno mieć rozstaw co najwyżej równy mniejszemu wymiarowi poprzecznemu słupa, lecz nie większy niż 40 cm (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32