Blog

Dypresja zdjęcie nr 2
22.04.2021

Środki obrotowe

W artykule znajdziesz:

Środki obrotowe

Dypresja zdjęcie nr 3
Środki obrotowe

W pierwszej fazie środki obrotowe posiadają postać pieniężną (P). W drugiej fazie za posiadane pieniądze przedsiębiorstwo zakupuje materiały podstawowe i pomocnicze - środki obrotowe przybierają więc postać towarową (T)i wreszcie następuje trzecia faza - produkcyjna, kiedy materiały zamieniają się w wyroby gotowe - w produkt (Pr). Faza produkcyjna jest również fazą towarową, gdyż dla przedsiębiorstwa wykonana produkcja jest również towarem - do sprzedania - jednak towarem pod inną postacią rzeczową (program uprawnienia budowlane na komputer).

Produkcja po sprzedaniu przybiera znów formę pieniężną, lecz ilościowo większą od wartości tych środków obrotowych, które brały udział w poprzednim cyklu produkcyjnym. Teraz cykl znów powtarza się, gdyż pieniądz przybiera ponownie postać towarową itd. W wyniku działalności produkcyjnej przedsiębiorstwo powinno uzyskać pewne nadwyżki, które nazywamy zyskiem lub pieniężną akumulacją przedsiębiorstwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W ruchu okrężnym środków obrotowych możemy wyróżnić sferę produkcji, gdy materiały pod wpływem procesów technologicznych zamieniają się w wyroby gotowe, oraz sferę cyrkulacji, w której wyroby gotowe zamieniają się na gotówkę i gotówka przybiera postać materiałów. Można by powiedzieć, że sfera produkcji posiada naturę techniczną, sfera cyrkulacji - naturę ekonomiczną. Tak więc w każdym przedsiębiorstwie występują ściśle ze sobą powiązane techniczne i ekonomiczne problemy produkcji.

W rzeczywistości w przedsiębiorstwach budowlanych zjawisko nie ma tak klasycznego przebiegu, jak opisany powyżej (uprawnienia budowlane). Zleceniodawca bowiem wypłaca pewne sumy wykonawcy robót już podczas trwania procesu produkcyjnego, a mianowicie - po ukończeniu pewnych elementów budowy, natomiast po całkowitym zakończeniu robót następuje tylko ostateczne rozliczenie.
Przedsiębiorstwo może przed całkowitym ukończeniem obiektu zakupywać potrzebne mu materiały do dalszej produkcji.

Można więc powiedzieć, że jednemu cyklowi produkcyjnemu odpowiada szereg cykli cyrkulacyjnych. Istota rzeczy nie ulega jednak zasadniczej zmianie.
Stosunek wartości sprzedanej produkcji (wykonanych obiektów i robót budowlanych w ciągu jakiegoś okresu czasu) do wartości posiadanych przez przedsiębiorstwo środków obrotowych nazywamy szybkością obrotu lub szybkością rotacji środków obrotowych (program egzamin ustny).

Problemy naszego budownictwa

Gdy przy małej ilości środków obrotowych przedsiębiorstwo wykonuje produkcję o dużej wartości, wówczas szybkość obrotu jest duża. Zjawisko to jest bardzo pożądane z punktu widzenia ekonomiki przedsiębiorstwa, jak i całej gospodarki narodowej. Jeżeli bowiem wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce, przy małej ilości środków obrotowych, wykonywać będą produkcję o dużej wartości, to przy ograniczonych środkach możemy mieć dużą ilość przedsiębiorstw i wytwarzać duży dochód narodowy (opinie o programie).

Fakt, że inwestor płaci przedsiębiorstwu budowlanemu pewne sumy już po ukończeniu poszczególnych elementów, a nie dopiero po całkowitym zakończeniu budowy, wpływa w znacznym stopniu na przyspieszenie obrotu. Gdyby bowiem zleceniodawcy płacili dopiero po ostatecznym przyjęciu obiektów, przedsiębiorstwa wykonawstwa budowlanego musiałyby posiadać znacznie większą ilość środków obrotowych niż obecnie.
Na szybkość obrotów wpływa długość cyklu produkcyjnego. Jeżeli budowa przewleka się, wówczas zamraża ona środki zarówno przedsiębiorstwa, które nie może się ze zleceniodawcą ostatecznie rozliczyć i otrzymać należnej gotówki, jak i inwestora, który nie może skorzystać z zainwestowanych sum (segregator aktów prawnych).

Przy robotach przewlekających się wzrasta wartość jego produkcji w toku, to znaczy wartość rozpoczętych, a nie ukończonych obiektów. Zmniejszenie wartości produkcji w toku przez skrócenie cyklu produkcyjnego jest więc pierwszym warunkiem przyspieszenia rotacji środków obrotowych i jednym z głównych problemów naszego budownictwa.
Do znajdujących się w dyspozycji przedsiębiorstwa środków obrotowych zalicza się również wszystkie zapasy zarówno materiałowe, jak i gotówkowe.

W każdym przedsiębiorstwie muszą istnieć pewne zapasy, jednak wielkość ich jest trudna do ustalenia. Problem wielkości zapasów posiada duże znaczenie zarówno z punktu widzenia gospodarki przedsiębiorstwa, jak również z punktu widzenia całej gospodarki narodowej (promocja 3 w 1). Gdy chcemy ustalić właściwą ich wielkość, natrafiamy na pewną sprzeczność interesów.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dypresja zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dypresja zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dypresja zdjęcie nr 8 Dypresja zdjęcie nr 9 Dypresja zdjęcie nr 10
Dypresja zdjęcie nr 11
Dypresja zdjęcie nr 12 Dypresja zdjęcie nr 13 Dypresja zdjęcie nr 14
Dypresja zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dypresja zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dypresja zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami