Blog
Uzbrojenie rozciągane
W artykule znajdziesz:
Uzbrojenie rozciągane
Uzbrojenie rozciągane wprowadza składową FQzr, a uzbrojenie ściskane F.Q - (wskaźniki górne d i g oznaczają odpowiednio uzbrojenie dolne i górne, W przypadku stosowania stali twardej mamy dla uzbrojenia rozciągarr. F.E, (FS - fsll), gdzie (fs - fSu) obliczamy na podstawie wzoru. S,-e Jeżeli uzbrojenie strefy ściskanej jest niewystarczające, tzn. gdy wypada x
W tym przypadku stosuje się wzór. a oznaczając Aa; = xgr- x otrzymujemy w przybliżeniu, analogicznie do wzoru, przekrój dodatkowego uzbrojenia rozciąganego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Teoretycznie można by oczywiście i po przekroczeniu wartości xgr wzmacniać tylko jednostronnie uzbrojenie ściskane, uzyskując wzrost M„ wskutek wzrostu ramienia sił wewnętrznych z; wówczas uzbrojenie rozciągane stałoby się dopiero niezbędne gdy x < xgr. Strefa ściskana uległaby tu jednak stopniowemu zmniejszeniu, a więc beton nie byłby w pełni wyzyskany. Wartość xgr odpowiada więc co do swego znaczenia ekonomicznego (równoczesne wykorzystanie stali i betonu) granicznemu procentowi uzbrojenia w żelbecie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W dotychczasowych rozważaniach przyjmowaliśmy, że w strefie ściskanej nie ma kabli sprężających oraz że uzbrojenie skoncentrowane jest w swoim środku ciężkości. Pierwsze z tych założeń nie spełnia się w przekrojach obciążonych momentami o zmiennych znakach oraz przy weryfikacji nośności granicznej w stanie początkowym, przy obciążeniach transportowych, montażowych itd. Wówczas np. w belkach jednoprzęslowych strefa ściskana znajduje się w dolnej części przekroju i obejmuje główne uzbrojenie sprężające. Drugie założenie nie spełnia się w elementach strunobetonowych, w których struny rozmieszczone są dość równomiernie w przekroju, a w różnych warstwach strun panuje różne naprężenie (uprawnienia budowlane).
Takie uzbrojenie nazywamy uzbrojeniem rozproszonym. Ściślej, pod tym określeniem będziemy rozumieli uzbrojenie rozmieszczone w taki sposób, że nie jesteśmy w stanie z góry określić, między którymi sąsiednimi jego warstwami będzie przebiegać oś obojętna, tj. które struny znajdują się w strefie ściskanej, a które w rozciąganej. Uwzględnienie uzbrojenia sprężającego w strefie ściskanej jest obliczeniom proste w przypadku, gdy beton osiąga graniczne odkształcenie ec w skrajnym włóknie ściskanym, tzn. przy zniszczeniu typu 2b i 3 (program egzamin ustny).
Granica plastyczności
Można wówczas przyjąć w przybliżeniu, że w chwili zniszczenia, kable w strefie ściskanej przenoszą naprężenia rozciągające asn = oS\V - Estc, gdyż odkształcenie w ich poziomie różni się niewiele od wartości (opinie o programie). Przy zniszczeniu pod obciążeniem użytkowym wartość asw określamy, uwzględniając straty reologiczne, natomiast przy zniszczeniu w stanie początkowym strat tych nie uwzględniamy (w przypadku strunobetonu (ts„- oznacza wstępne naprężenie uzbrojenia na torze naciągowym).
Weryfikacji nośności w stanie początkowym na ogół nie przeprowadza się, jest ona jednak konieczna w przypadku prefabrykatów wymiarowanych m. in. na obciążenia transportowe i montażowe. Nie będziemy dla tego przypadku wprowadzali odmiennych oznaczeń, gdyż należy tu po prostu obrócić przekrój o 180° i zastosować do niego dotychczasowe oznaczenia (np. Ti, i z będą oznaczały odległości od włókna dolnego, które po obróceniu przekroju staje się górnym) (segregator aktów prawnych). Z przypadkiem a) mamy do czynienia przy zniszczeniu typu 3 oraz przy zniszczeniu typu 2a, jeśli stal nie wykazuje wyraźnej granicy plastyczności; poza tym występuje przypadek b). Obydwa przypadki odgranicza wartość x określona prawą stroną warunku.
Mówiąc, iż część uzbrojenia osiąga granicę plastyczności, mamy tu na myśli wyłącznie uzbrojenie w strefie rozciąganej, gdyż w uzbrojeniu sprężającym w strefie ściskanej następuje redukcja naprężeń na skutek odkształceń betonu i można by tu jedynie rozpatrywać granicę plastyczności na ściskanie, której osiągnięcie w stalach normalnie stosowanych do sprężenia nie jest jednak możliwe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32