Blog

Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 2
20.12.2021

Uziarnienie mieszanki dróg żwirowych

W artykule znajdziesz:

Uziarnienie mieszanki dróg żwirowych

Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 3
Uziarnienie mieszanki dróg żwirowych

Sposoby korytowy i półkorytowy stosowane są w przypadkach dróg stałych. Drogi żwirowe buduje się z reguły tylko wtedy, gdy złoża żwiru (pospółki) znajdują się w pobliżu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Uziarnienie mieszanki dróg żwirowych powinno odpowiadać granicznym krzywym uziarnienia dla gruntów optymalnych, przy czym dla przeciętnych warunków skład mieszanki waha się wagowo od 67% piasku i 33% gliny do 75% piasku i 25% gliny; średnio 71% piasku i 29% gliny.
Żwirowanie powierzchniowe drogi gruntowej czasowej wykonywane jest tylko w pasie jezdnym, przy czym żwir (pospółkę) rozsypuje się na uprzednio wyrównanym i uwałowanym torowisku. Lepiszcze żwiru pospółki stanowi glina.

Grubość rozsypanej warstwy żwiru w osi drogi wynosi 25-30 cm. Wałowanie odbywa się na wilgotno od krawędzi ku środkowi przy jednoczesnym polewaniu wodą (1 1 na 1 m2 i każdy centymetr grubości zagęszczonej warstwy). Liczba przejść
walca dla nawierzchni jednowarstwowej wynosi 204-30. W wyniku wałowania grubość warstwy w środku zmniejszy się do 12-20 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Drogi żwirowe nadają się dla ruchu lekkiego i średniego w zależności od podtorza (piaszczyste, piaszczysto-żwirowe, piaszczysto-gliniaste).

Drogi z nawierzchnią żużlową i gruzową. W miejscowościach uprzemysłowionych istnieją możliwości zastosowania żużla dla budowy dróg czasowych zarówno dla tras dojazdowych na budowę, jak i na terenie samej budowy.
Najlepiej gdy żużel występuje w postaci grysiku o wielkości ziaren 0,5-3,0 cm, jednak bez pyłu żużlowego. Żużel jako materiał do nawierzchni czasowych dróg bywa dość szeroko stosowany na naszych placach budowy, jednak nie zawsze w sposób właściwy (uprawnienia budowlane).

Kamienie nawierzchni

Podstawowym warunkiem trwałości nawierzchni żużlowych (względnie gruzowych) jest, jak przy wszystkich drogach gruntowych, dobrze wyprofilowane i mechanicznie uwałowane podłoże gruntowe. Żużel powinien być rozsypany w 2 warstwach po 15 cm, przy czym każda z warstw podlega wałowaniu mechanicznemu lekkim wałem przy równoczesnym polewaniu wodą. W wyniku wałowania ostateczna grubość nawierzchni osiąga ok. 2/3 grubości pierwotnej (program egzamin ustny).
W celu przeciwdziałania powstawaniu kurzu na drogach, stanowiącego główną wadę tej nawierzchni, należy ją przysypać warstwą gruboziarnistego piasku z lepiszczem gliniastym o grub. 1-2 cm i polewać wodą oraz ponownie uwałować.

W ten sposób wykonana droga żużlowa (względnie gruzowa), należycie konserwowana, jest tania, dobrze nadająca się dla średniego ruchu pojazdów.
Drogi z nawierzchnią z kamieni polnych. Nawierzchnia z kamieni polnych w odróżnieniu od dotychczas omówionych wytrzymała jest na wszelki ruch, w tym i na ruch ciężki, dlatego też nadaje się zarówno dla dróg dojazdowych do placu budowy, jak i dla ciężkiego ruchu na drogach czasowych (opinie o programie).

Wadą nawierzchni z kamieni polnych jest jej nierówność powodująca duże wstrząsy pojazdów i szybuje ich niszczenie, szczególnie przy większych prędkościach (drogi dojazdowe do Placów bi iowy).
Natomiast jej zaletą jest możność bądź całkowitego niemal odzysku materiałów, jeśli droga wybudowana została jako czasowa i przewidziana jest do rozbiórki, bądź zużytkowania jej jako podłoża, jeśli zamierzone jest w przyszłości pokrycie jej nawierzchnią ulepszoną, np. asfaltową (segregator aktów prawnych).

Kamienie nawierzchni o grubości 164-20 cm na drogach lokalnych i 134-17 cm na dojazdach układa się w korycie na podłożu gruntowym piaszczystym lub przy podłożach gruntowych gliniastych, gliniasto-piaszczystych lub iłowych na warstwie piasku o grubości 8- 12 cm, przy czym grubość warstwy podsypki pod brukiem po ubiciu go powinna wynosić co najmniej 34-4 cm licząc od podstawy kamieni - brukowców.

Po uprzednim ręcznym ubiciu ułożonej nawierzchni ubijakami o ciężarze 20-30 kG z wysokości 15-20 cm, rozsypaniu drobnego klińca i ponownym dodatkowym ubiciu, drogę wałuje się dwukrotnie (stosując raz 44-5 przejść walcem o ciężarze 54-6 T, drugi raz 24-3 przejść walcem o ciężarze 8-10 T) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 8 Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 9 Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 10
Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 11
Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 12 Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 13 Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 14
Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Znajomość prognozy pogody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami