Blog

01.04.2020

Uziomy

W artykule znajdziesz:

Uziomy

Uziomy

Jako uziomy robocze (przy zerowaniu) lub uziomy ochronne (przy “uziemieniu ochronnym”, sieci ochronnej, wyłącznikach ochronnych) należy stosować - jeśli jest to tylko możliwe - uziomy naturalne (program uprawnienia budowlane na komputer). Jako uziomy naturalne uważa się metalowe sieci rurociągów wodnych lub gazowych, pancerze i płaszcze metalowe kabli elektroenergetycznych. Przy braku uziomów naturalnych (rurociągi z tworzyw sztucznych, kable w izolacji uziomy sztuczne wykonuje się z taśm. prętów, kształtowników. rur i blach stalowych.
Pierwsza pomoc w przypadkach porażenia prądem elektrycznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pierwszą czynnością przy porażeniu prądem elektrycznym jest odłączanie porażonego od przewodu lub urządzenia elektrycznego powodującego porażenie. Należy to wykonać przez odłączenie napięcia (np. wyłącznikiem na tablicy lub przez wykręcenie bezpieczników) bądź przez odciągnięcie porażonego od niebezpiecznego miejsca, co należy wykonać za pomocą przedmiotu nieprzewodzącego (np. suchego drąga lub deski, suchej linki konopnej, kawałka płótna itp.).
Po ułożeniu porażonego na wznak i rozpięciu mu odzieży wykonuje się sztuczne oddychanie w sposób następujący: ratujący odchyla ku tyłowi głowę porażonego, rozchyla jego usta i przyciskając usta do ust porażonego robi silny wydech wtłaczając swoje powietrze do płuc porażonego (uprawnienia budowlane).

Następnie ratujący odchyla się i naciskając klatkę piersiową porażonego powoduje jego wydech. Opisaną czynność powtarza się 16 razy na minutę. Jeżeli są trudności z otwarciem ust porażonego, można wdmuchiwać powietrze również przez nos porażonego. Sztuczne oddychanie należy stosować aż do wystąpienia samodzielnych oddechów porażonego. Jeżeli nie wyczuwa się tętna u porażonego, należy zastosować masaż serca, uderzając nasadą dłoni w klatkę piersiową nad sercem w tempie 80 - 100 razy na minutę.
Niezależnie od udzielenia opisanej pierwszej pomocy należy od razu wezwać pogotowie ratunkowe (program egzamin ustny).
Kwalifikacje i zakres zadań majstra budowlanego
Ogólne wytyczne określające wymagane kwalifikacje majstra (posiadanie dyplomu mistrzowskiego), obowiązek posiadania uprawnień budowlanych i podstawowe obowiązki majstra budowlanego zawiera ustawa „Prawo budowlane” z dnia 24 października 1974 r. (Dz. U. Nr 38, poz. 229) (opinie o programie).

Podstawowe zadania majstra budowlanego

Do podstawowych zadań majstra budowlanego należy:
- organizowanie i kierowanie pracą grupy pracowników na odcinku robót określonych przez kierownika robót jak również kierowanie pracą osób odbywających praktykę na budowie,
- wykonanie robót budowlanych zgodnie z projektem i rysunkami roboczymi, z normami państwowymi i opracowaniami typowymi, a także z zasadami rzemiosła budowlanego, oraz nadzór nad przestrzeganiem przez pracowników ustalonych zasad wykonywania robót budowlanych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
- przestrzeganie prawidłowości wykonania rusztowań, deskowań, nakryć, wykopów i innych urządzeń pomocniczych w sposób zapewniający bezpieczeństwo pracy i ochronę zdrowia,
- podejmowanie czynności związanych z gospodarczą i techniczną stroną wykonywania robót budowlanych na powierzonym mu odcinku robót,
- udział w komisjach technicznych, związanych ze sprawdzaniem lub odbiorem robót budowlanych na powierzonym mu odcinku robót (segregator aktów prawnych).
Powyższe obowiązki majstra wynikające z ustawy o prawie budowlanym określają jednoznacznie jego pozycję w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa jako pierwszego kierownika liniowego na budowie, działającego na zasadzie jednoosobowego kierownictwa.

Oznacza to. że majster podporządkowany jest jednej tylko osobie - kierownikowi robót albo kierownikowi budowy (w zakładach produkcji pomocniczej i usługowych - kierownikowi wytówrni, warsztatu, itp.) i od tego tylko kierownika otrzymuje wszelkie polecenia służbowe (promocja 3 w 1). Z drugiej strony tylko majster jest uprawniony do wydawania poleceń służbowych pracownikom podporządkowanej mu grupy roboczej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami