Blog

28.10.2022

Uzyskanie realnych efektów

W artykule znajdziesz:

Uzyskanie realnych efektów

Dla uczczenia świąt i szczególnych wydarzeń państwowych załogi budów podejmują zobowiązania, mające na celu uzyskanie realnych efektów dla gospodarki narodowej. Zobowiązania takie ujmowane są na piśmie, przy czym konieczne jest, by zostały one sformułowane konkretnie, w sposób prosty i zrozumiały dla pracowników. Nie należy podejmować zobowiązań w formie ogólnikowej, wówczas bowiem ich realizacja jest trudna do sprawdzenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przedmiot zobowiązań jest najczęściej związany z podniesieniem wydajności, skróceniem cyklu budowy, oszczędnością materiałów itp. Bardzo ważną rzeczą jest, by każde zobowiązanie konkretnie określało wielkość zadania oraz termin jego realizacji. Kontrola wykonania zobowiązania powinna nastąpić w terminie ustalonym w zobowiązaniu i ma być ujęta w formie protokołu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niezależnie od narad organizowanych przez rady robotnicze, na budowach zwoływane są w miarę potrzeby narady robocze, na których omawia się zagadnienia związane z realizacją planów produkcyjnych. Na naradach pracownicy mają możność przedstawiania swoich osiągnięć, jak również ujawniania błędów i niedociągnięć organizacyjno-technicznych i wskazywania sposobów poprawienia stylu pracy, likwidowania marnotrawstwa na budowie, podniesienia wydajności i polepszenia jakości wykonawstwa oraz rentowności przedsiębiorstwa (uprawnienia budowlane). Narady wytwórcze, przez mobilizowanie aktywności twórczej załóg budowlanych, stają się czynną formą udziału pracujących w kierowaniu budową, wytwarzają właściwy stosunek załogi do pracy i własności społecznej.

W naradach ogólnych biorą udział robotnicy, pracownicy inżynieryjno- -techniczni i administracyjni budowy. Prócz tego mogą być zwoływane narady wytwórcze branżowe, w których uczestniczą robotnicy danej specjalności, robotnicy zawodów pokrewnych, inżynierowie i technicy kierujący pracą oraz pracownicy, którzy w ten lub inny sposób zainteresowani są omawianymi sprawami. Na budowie mogą się również odbywać krótkie narady pracowników poszczególnych obiektów i oddzielnych brygad. Narady robocze zwołuje kierownik budowy w porozumieniu z radą zakładową po godzinach służbowych, najlepiej zaraz po zakończeniu pracy (program egzamin ustny).

Wąskie gardła produkcji

Sprawy postawione na porządku dziennym narady powinny być dobrze przygotowane i poruszać aktualne zagadnienia budowy, przede wszystkim tzw. wąskie gardła produkcji. Należy szczegółowo i dokładnie omawiać miesięczne plany produkcyjne, zapoznając z nimi całą załogę, i wskazywać, jakie zadania ciążą na poszczególnych pracownikach, zespołach i brygadach (opinie o programie). Na naradach powinny być podejmowane konkretne zobowiązania co do terminowego wykonania planów oraz zobowiązania zwiększenia wydajności pracy, podniesienia jakości wykonawstwa, oszczędnego gospodarowania materiałami, narzędziami itp. Na porządku dziennym należy również stawiać sprawy racjonalizacji produkcji i zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jednym z ważniejszych punktów porządku dziennego narady wytwórczej jest wysłuchanie uwag (żalów i pretensji) robotników, zwłaszcza w zakresie spraw socjalnych, odzieży roboczej, bhp itp. Wszystkie zgłoszone sprawy powinny być dokładnie przeanalizowane i stwierdzone niedociągnięcia niezwłocznie usunięte (segregator aktów prawnych).

Obrady muszą być szczegółowo protokołowane; protokoły powinny dokładnie odzwierciedlać przebieg dyskusji i zawierać wszystkie podjęte uchwały. Dla kontroli wykonania podjętych na naradzie uchwał wskazane jest założenie" na budowie księgi narad wytwórczych, do której wpisuje się treść podjętych uchwał i w której odnotowuje się ich wykonanie. Na początku każdej narady wytwórczej należy omówić wykonanie uchwał powziętych na naradzie poprzedniej.

Wybitną rolę w dążeniu do realizacji planów produkcyjnych odgrywa ruch racjonalizatorski, któremu w dużej mierze zawdzięczamy wszelki postęp techniczny, ulepszone metody pracy, udoskonalone mechanizmy, wzrost wydajności pracy (promocja 3 w 1). Ruch racjonalizatorski na budowie powinien być otoczony specjalną opieką przez kierownika budowy. Kierownik budowy powinien dążyć do tego, by stworzyć robotniczo-inżynierskie brygady racjonalizatorskie i współpracować z nimi w jak najszerszym zakresie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami