Blog

Płytki posadzkowe zdjęcie nr 2
04.02.2019

Użytkowanie wieczyste – zmiany w 2019 roku

W artykule znajdziesz:

Użytkowanie wieczyste – zmiany w 2019 roku

W roku 2019 przewidziane jest automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, które są zabudowane budynkami mieszkalnymi (program na komputer). Najwięcej zyskają na tym właściciele mieszkań i domów, np. dzięki planowanej bonifikacie. Ustawa zapoczątkowująca przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności weszła w życie 5 października 2018 roku (program na telefon). Znalazł się w niej przepis, który nie zezwala na ustanawianie nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe od 1 stycznia 2019 roku. Oznacza to, że od wskazanej w przepisach daty własność domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego będzie wiązać się z prawem własności gruntu (program na egzamin ustny). Niestety wprowadzone prawo może spowodować masowe i bardzo wysokie podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste.

Zaświadczenie wystawiane jest po złożeniu wniosku

Płytki posadzkowe zdjęcie nr 3Do proponowanych rozwiązań rząd przekonywał samorządowców bardzo długo – pełnej zgody w tym zakresie nie było nawet w samym rządzie. Dopiero w wyniku zbliżających się wyborów szybko wprowadzono rozwiązania pozwalające na przekształcenie użytkowania wieczystego (promocja 3 w 1). Sprawa jest bardzo istotna, ponieważ dotyczy nawet 2,5 miliona właścicieli domów i mieszkań, którzy każdego roku wnoszą opłatę za użytkowanie wieczyste, w wysokości 1% wartości gruntu. Ustawą objęto zarówno grunty, na których znajdują się budynki jednorodzinne, jak i grunty, na których posadowione są budynki wielorodzinne z przynajmniej jednym mieszkaniem z wyodrębnioną własnością (segregator).
W ciągu roku od momentu przekształcenie prawa użytkowania wieczystego, konieczne jest wysłanie stosownego zaświadczenia, które zostało wskazane przez współużytkowników w ewidencji gruntów i budynków. Zaświadczenie wystawiane jest po złożeniu wniosku – termin rozpatrzenia wynosi 4 miesiące (opinie). Takie zaświadczenia będą przekazane również do sądów, które prowadzą księgi wieczyste. Współużytkownicy wieczyści za wpis do księgi nie będą musieli płacić, ale własności gruntu nie dostaną zupełnie za darmo – konieczne będzie wniesienie opłaty przekształceniowej, równej rocznej opłacie z tytułu użytkowania wieczystego.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Płytki posadzkowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Płytki posadzkowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Płytki posadzkowe zdjęcie nr 8 Płytki posadzkowe zdjęcie nr 9 Płytki posadzkowe zdjęcie nr 10
Płytki posadzkowe zdjęcie nr 11
Płytki posadzkowe zdjęcie nr 12 Płytki posadzkowe zdjęcie nr 13 Płytki posadzkowe zdjęcie nr 14
Płytki posadzkowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Płytki posadzkowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Płytki posadzkowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami