Blog
W jaki sposób udokumentować praktykę zawodową?
W artykule znajdziesz:
W jaki sposób udokumentować praktykę zawodową?
Praktyka zawodowa na uprawnienia budowlane jest dokładnie określona przepisami. W prawie budowlanym wskazany jest m.in. zakres praktyki, czas jej trwania czy sposób dokumentowania (program na komputer). Przede wszystkim należy pamiętać, że praktyka zawodowa będzie zaliczona wyłącznie wtedy, gdy praktykant pełnił funkcje techniczne na budowie pod kierownictwem osoby mającej odpowiednie uprawnienia budowlane bądź w sposób bezpośredni uczestniczył w pracach projektowych (program na telefon).
Jeśli praktyka zawodowa odbywała się za granicą, to wymagane jest, aby nadzór nad nią sprawowała osoba mająca uprawnienia wymagane w danym kraju. Praktykę do uprawnień budowlanych można rozpocząć po:
• uzyskaniu dyplomu ukończenia uczelni wyższej,
• uzyskaniu tytułu zawodowego technika lub mistrza,
• uzyskaniu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika w nauczanym zawodzie (program egzamin ustny).
Praktyka mu być potwierdzona przez osobę, która jest wpisana listę członków izby samorządu zawodowego i posiada uprawnienia w odpowiedniej specjalności bez ograniczeń (opinie o programie).
Zakres wykonywanej praktyki zawodowej musi odpowiadać zakresowi uprawnień budowlanych, jakie zostały wybrane przez kandydata. Oprócz wymienionych prac do praktyki zawodowej wykonawczej zalicza się:
• czynności inspekcyjno-kontrolne w organach nadzoru budowlanego,
• pracę u zarządy infrastruktury kolejowej bądź związanych podmiotach,
• pracę w organach administracji rządowej lub związanych podmiotach (segregator aktów prawnych).
W tych przypadkach dwa lata praktyki są uznawane za jeden rok praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych. Taka praktyka również musi być potwierdzona przez osoby, które posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane i są wpisane na listę członków izby (promocja 3 w 1).
Praktyka zawodowa
Jeśli praktyka zawodowa odbywała się przy budowie lub projektowaniu obiektów znajdujących się na terenach zamkniętych w jednostkach podlegających Szefowi ABW, Ministrowi Obrony Narodowej bądź ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, to musi być potwierdzona zaświadczeniem wydanym przez kierownika takiej jednostki.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32