Blog
Wady fizyczne
W artykule znajdziesz:
W budownictwie mieszkaniowym okresy rękojmi za wady fizyczne zróżnicowano w ten sposób, że elementy konstrukcyjne budynku, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy oraz konstrukcje dachu podlegają rękojmi w okresie 60 miesięcy, natomiast materiały i urządzenia wbudowane w tych budynkach odpowiednio od 12 do 36 miesięcy (program uprawnienia budowlane na komputer). Zróżnicowane terminy przedawnienia roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne elementów budynku oraz wbudowanych materiałów i urządzeń wynikają z okresu czasu potrzebnego do ujawnienia się lub wykrycia wady i zgodnie z kartą gwarancyjną, o której wspomina OWU, nie określają trwałości obiektu i zmontowanych urządzeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Użytkownik, zgodnie z warunkami podanymi w karcie gwarancyjnej, ma obowiązek przechowywania powykonawczej dokumentacji technicznej otrzymanej od wykonawcy przy odbiorze oraz protokołu przekazania budynku do użytku. Dokumenty te potrzebne są dla dokonania kwalifikacji wad oraz ustalenia przyczyn ich powstania i sposobu usunięcia. W wyniku postępu technicznego używane są w budownictwie mieszkaniowym materiały i urządzenia nie stosowane w budownictwie tradycyjnym (uprawnienia budowlane). Właściwy sposób użytkowania tych materiałów i urządzeń może nie być znany przeciętnemu użytkownikowi. Wykonawca więc obowiązany jest do doręczenia przy odbiorze budynku instrukcji użytkowania i konserwacji budynku (program egzamin ustny). W przypadku zaniechania tego obowiązku wykonawca odpowiada za szkody powstałe na skutek niewłaściwego użytkowania obiektu, jeżeli wadliwe używanie było następstwem braku informacji o szczególnych własnościach technicznych materiałów i urządzeń. Budynki mieszkalne nie mogą być odbierane i przekazywane do użytku z wadami, które dadzą się usunąć (opinie o programie).
Terminy zgłaszania wad
W jednym z paragrafów OWU podaje się, że strony powinny ustalić takie terminy zgłaszania wad, które umożliwiłyby generalnemu wykonawcy zawiadomienie o wadach innych odpowiedzialnych wykonawców i dostawców. Wykonawca obowiązany jest do usunięcia zgłoszonych wad w terminach wyznaczonych przez zamawiającego (użytkownika), a wad szczególnie uciążliwych natychmiast. Jeżeli usunięcie wady nie jest możliwe ze względów technicznych, należy ją usunąć niezwłocznie po ustaniu przeszkody. Problem usuwania usterek budowlanych w terminach jednostronnie ustalonych przez zamawiającego powinien być przez zainteresowane strony dodatkowo odrębnie opracowany (segregator aktów prawnych).
W § 2 OWU podaje się, że „… Wykonawca nie jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które powstały po oddaniu obiektu lub robót w wyniku jego niewłaściwego użytkowania lub konserwacji, chyba że wady wynikły z przyczyny tkwiącej już uprzednio w oddanych przedmiotach”.
§ 3 mówi że „… Wykonawca może uwolnić się od odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które powstały (…) wskutek wykonania inwestycji według wskazówek zamawiającego, a w szczególności dostarczonej przez niego dokumentacji projektowej. Zwolnienie od odpowiedzialności następuje, jeżeli wykonawca uprzedził zamawiającego i zawiadomił właściwy terenowy organ administracji państwowej o grożącym niebezpieczeństwie wad. Nie dotyczy to projektowych rozwiązań katalogowych oraz powszechnie stosowanych systemów konstrukcyjno-materiałowych” (promocja 3 w 1).
Wykonawca nie może się więc bronić przed odpowiedzialnością z tytułu rękojmi za wady fizyczne zarzutem, że nie mógł stwierdzić wad projektowych rozwiązań katalogowych oraz powszechnie stosowanych systemów konstrukcyjno-materiałowych, bowiem są one stosowane zgodnie z zaleceniem Ministra Budownictwa i PMB. W związku z powyższym skutki wad tych rozwiązań nie mogą obciążać inwestorów.
§ 32.4 OWU ustala, że wykonawca odpowiada wobec zamawiającego za rozwiązania projektowe, których wprowadzenia zażądał, oraz za wady obiektu powstałe wskutek wad projektu, który wykonawca sam wykonał. Dlatego kombinaty, realizujące inwestycje na podstawie własnych projektów, odpowiadają z tytułu rękojmi za wady budynku powstałe wskutek wad wykonanego przez siebie projektu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32