Blog
Wady i usterki
W artykule znajdziesz:
W ścianach badanego budynku wykryto następujące wady i usterki:
- w prefabrykatach ścian stwierdzono nieciągłość warstwy izolacji cieplnej z płyt z wełny mineralnej, polegającą na „nieścisłym” ułożeniu płyt (program uprawnienia budowlane na komputer). Powstające w ten sposób wolne przestrzenie zapełniono betonem, co stworzyło mostki zimna. Poza tym zauważano całkowity brak izolacji lub źle przyciętą izolację w miejscach wąskich, tj. pasów nadprożowych, filarków okiennych i obrzeży prefabrykatów. Stwierdzono również nie- dokładne uszczelnienie ościeży stolarki balkonowej i okiennej, powodujące napływ zimnego powietrza do lokalu,
- w obszarze złączy prefabrykatów ścian zewnętrznych stwierdzono - poza źle wykonaną izolacją cieplną samego prefabrykatu - również źle ułożoną izolację cieplną w samym złączu. Charakterystyka otrzymanych obrazów termograficznych złączy pionowych wskazuje na zastosowanie zbyt wąskiego pasa ocieplenia, przez co po obu jego stronach powstają mostki zimna. Poza tym zauważono również w złączu poziomym niedokładne ułożenie uszczelki lub mechaniczne uszkodzenie progu, co również powoduje przepływ zimnego powietrza w pasie przypodłogowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Badania te potwierdziły zastrzeżenia zgłoszone przez użytkowników, że w omawianym budynku niektóre fragmenty ścian zewnętrznych mają izolacyjność cieplną mniejszą od przewidzianej V projekcie. Budynki te badano po 1 roku eksploatacji. Poza tym przeprowadzono obserwacje w czasie produkcji elementów w wytwórni oraz w czasie montażu budynków (uprawnienia budowlane).
W badanych budynkach wykonano szczegółową inwentaryzację przecieków i przemarzań oraz przeprowadzono pomiary temperatury i wilgotności powietrza w niektórych lokalach, kontrolne badania próbek wełny mineralnej pobranych ze ścian budynków, a także kontrolne obliczenia cieplno-wilgotnościowe ścian zewnętrznych w tych budynkach (program egzamin ustny).
Przemarzanie ścian
Na podstawie dokonanych wizji lokalnych stwierdzono liczne przecieki i przemarzania ścian i przecieki przez stolarkę. W niektórych mieszkaniach usytuowanych na ostatniej kondygnacji stwierdzono również zacieki od dachu. Jak wynikało z opracowanego zestawienia, na 340 badanych mieszkań bez usterek dotyczących przeciekania lub przemarzania było średnio 73% mieszkań (opinie o programie).
Przy utrąconych narożach stosuje się czasami niedopuszczalny sposób zabezpieczania złączy polegający na zaklejeniu wytrąconych narożników izofolią. Uniemożliwia to wyprowadzenie wody spływającej ze złącza pionowego na zewnątrz ściany i powoduje jej spływanie do środka ściany. Jak wynika z obserwacji, większość uszkodzeń krawędzi i naroży elementów ścian zewnętrznych powstaje przy ich rozformowywaniu w wytwórni;
wadliwe osadzenie wkładki profilowej omega na krawędziach pionowych. Często spotykane uszkodzenia górnych i dolnych narożników z wyrwanymi wkładkami lub niewłaściwe usytuowanie tych wkładek powoduje duże trudności przy wsuwaniu podczas montażu plastykowej listwy uszczelniającej (segregator aktów prawnych). Z wypowiedzi montażystów wynika, że uszczelniająca listwa plastykowa nie zawsze jest wsunięta na całą wysokość elementów, gdyż było to praktycznie niemożliwe. Szczelność tak wykonanych złączy budzi zatem zasadnicze zastrzeżenia nieprawidłowe, krzywe osadzenie wieszaków w skrajnych ścianach nośnych. Sprawia to poważny kłopot przy montażu ścian zewnętrznych skrzywione śruby rektyfikacyjne w elementach dostarczanych na budowę zabetonowane tuleje do uchwytów górnych (promocja 3 w 1).
Odrębnym, bardzo istotnym problemem jest ułożenie izolacji i wypełnienie betonem w złączu ścian zewnętrznych. Szczególnie kłopotliwe jest wykonanie złącza wypukłego między ścianą podłużną i szczytową. Brak dostępu powoduje, że w praktyce styropian w izofolii nie jest ułożony właściwie, a izofolią nie zostaje przyklejona do powierzchni betonowych. Mimo stosowania wibratorów wgłębnych nie udaje się dobrze zagęścić betonu i pozostają kawerny oraz nie wypełnione przestrzenie. W niektórych mieszkaniach stwierdzono przewiewanie złączy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32