Blog

Wady i uszkodzenia elementów
W artykule znajdziesz:

Odpadające lub łuszczące się fragmenty obrzeży prefabrykatów w złączach między prefabrykatami lub w otworach okiennych są również spowodowane szkodliwymi wpływami zawilgocenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Opisane zjawiska wyjaśniają mechanizm tworzenia szkodliwych rys i spękań w elementach z betonu komórkowego w czasie eksploatacji budynków. Na trwałość betonu komórkowego decydujące znaczenie ma również, a może przede wszystkim, technologia produkcji. Stąd problemom tym ośrodki badawczo-rozwojowe i placówki kontrolne poświęcają wiele uwagi.
Wady i uszkodzenia elementów, jakie mogą powstać w procesie produkcyjnym, można podzielić na:
- wady i usterki właściwości fizyczno-mechanicznych tworzywa,
- wady i uszkodzenia wyglądu zewnętrznego wyrobów,
- wady inne ukryte (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wady właściwości fizyczno-mechanicznych można określić na podstawie badań kontrolnych. Do nich należą m. in. obniżenie wytrzymałości, niejednorodność wytrzymałości i ciężaru objętościowego oraz innych cech z tymi związanych, jak izolacyjność cieplna, nadmierna wilgotność itp.
Do wad wyglądu zewnętrznego zaliczyć można:
- błędy kształtu i przekroczenia odchyłek wymiarowych,
- uszkodzenia naroży i krawędzi (pęknięcia lub ubytki),
- nierówności lub uszkodzenia powierzchni,
- rysy i pęknięcia (uprawnienia budowlane),
- niedokładności w nałożeniu faktury zewnętrznej (w elementach ściennych wykańczanych fabrycznie),
- nierówności powierzchni płyt scalonych (uskoki), spowodowane różnicami grubości składowych elementów dylowych.
Wady ukryte
Wady ukryte dotyczą przede wszystkim elementów zbrojonych i płyt scalonych. Jako zasadnicze można wymienić:
- brak powłoki antykorozyjnej na zbrojeniu lub powłoka ta źle nałożona,
- nieprawidłowe usytuowanie zbrojenia w elementach (program egzamin ustny),
- niedokładne wypełnienie klejem spoin między elementami dylowymi w płytach scalonych,
- brak lub niedokładna iniekcja zaprawą cementową kanałów montażowych (z prętem scalającym) w płytach scalonych,
- niewłaściwe dokręcenie nakrętek w prętach scalających płyt scalonych.
Do wad ukrytych zalicza się w pewnym sensie również nieprzestrzeganie reżimów technologii produkcji. Może to bowiem wywołać wiele wad, które ujawnią się dopiero w eksploatacji, np.:
- w czasie przetrzymywania wyrobów przed autoklawizacją niezabezpieczenie ich przed nadmiernym wystudzeniem może prowadzić do powstawania naprężeń i tworzenia rys lub innych uszkodzeń, szczególnie niepożądanych w wielkowymiarowych elementach zbrojonych.
- nieprzestrzeganie reżimu cieplno-wilgotnościowego w procesie obróbki hydrotermicznej może powodować nadmierne naprężenia termiczne i tworzenie rys i spękań elementów (opinie o programie),
- przeniesienie elementów, zwłaszcza wielkowymiarowych, bezpośrednio po opuszczeniu autoklawów do magazynu może doprowadzić, szczególnie w okresie niskich temperatur zewnętrznych, do powstawania naprężeń termicznych objawiających się tworzeniem powierzchniowych mikro rys.
Wady ukryte ujawniają się dopiero po pewnym czasie, najczęściej podczas eksploatacji budynków, i dlatego są szczególnie niebezpieczne dla trwałości konstrukcji (segregator aktów prawnych).
Należy jednak podkreślić, że wyjaśnienie przyczyn wad i uszkodzeń, ujawniających się w czasie eksploatacji, może być trudne bez wnikliwej ich analizy, gdyż są one niejednokrotnie pozornie podobne. Mogą być natomiast wywołane błędami popełnionymi w technologii produkcji oraz w czasie składowania, transportu, montażu i prowadzenia robót wykończeniowych. Jest to więc charakterystyczny przykład potwierdzający konieczność kompleksowego rozpatrywania jakości, niezawodności i trwałości ścian zewnętrznych z betonu komórkowego z uwzględnieniem tych problemów dla całego budynku (promocja 3 w 1).
Przy produkcji tych elementów stosowano różne technologie, których celem było ciągłe dążenie do poprawy jakości ścian. Początkowo produkowano elementy w ten sposób, że na dnie formy układano bloczki z betonu komórkowego, a następnie betonowano płyty wielootworowe cegły żerańskiej z betonu zwykłego i całość naparzano.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32