Blog

Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 2
29.01.2022

Konstrukcje z prefabrykatów przestrzennych

W artykule znajdziesz:

Konstrukcje z prefabrykatów przestrzennych
Konstrukcje z prefabrykatów przestrzennych

Konstrukcje z prefabrykatów przestrzennych realizuje się z elementów mających dwie lub trzy płaszczyzny prostopadłe do siebie. Elementy przestrzenne scalone tarczami stropowymi lub sztywnymi złączami decydują o sztywności przestrzennej budynku. Elementy przestrzenne stosuje się wg systemów konstrukcyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pierwsze budynki tego rodzaju zrealizowano w 1959 r. w Warszawie na osiedlu Praga II. Następne, wzorowane na tych rozwiązaniach lub podobne do nich (Wierzbno, Kasprzak), wykonywano w innych osiedlach w Warszawie (program uprawnienia budowlane na ANDROID), Częstochowie, Łodzi, Poznaniu itp. Budynki te miały podłużny układ konstrukcyjny i wysokość 4-5 kondygnacji, zaprojektowano je jako dwutraktowe. Konstrukcję budynku stanowią:

  • ściany piwnic z prefabrykowanych bloków betonowych lub wylewane z betonu na mokro,
  • ściany nośne wewnętrzne i zewnętrzne oraz szczytowe samonośne z żużlobetonu (na żużlu paleniskowym), o grubości 40 cm, y = 1400 kG/m3, Rw = 50 kG/cm2 (uprawnienia budowlane),
  • stropy z płyt żebrowych z wypełnieniem z bloczków z betonu komórkowego (w następnych rozwiązaniach stropy wykonywano z wielootworowych płyt żelbetowych o wysokości 24 cm),
  • wieńce stropów międzypiętrowych monolityczne, przy czym w ścianach zewnętrznych wylewane w prefabrykowanych elementach nadprożowo-wieńcowych, żużlobetonowych (w dalszych rozwiązaniach złącza ścian i stropów wykonywano spawane),
  • stropodach wentylowany, dwudzielny z przekryciem z płyt panwiowych, opierających się na podłużnych ścianach zewnętrznych i ścianie środkowej (program egzamin ustny).

Ściany zewnętrzne składały się z bloków międzyokiennych nośnych, bloków podokiennych wypełniających i nadproży. Otwory okienne i balkonowe osadzano w specjalnych ramkach-obokniach z betonu fakturowego. Wszystkie elementy ścian zewnętrznych produkowano z gotową fakturą.

System ten nazywano popularnie „budownictwo z cegły żerańskiej”, a następnie w Warszawie UW 2-Ż (Unifikacja Warszawska). Budynki systemu Cegła Żerańska, 5- i 11-kondygnacyjne, znalazły szerokie zastosowanie na obszarze całego kraju (opinie o programie).

Układ konstrukcyjny

Budynki systemu Cegła Żerańska mają zasadniczo poprzeczny układ konstrukcyjny, z wyjątkiem budynków wysokich, w których układ konstrukcyjny jest mieszany.

Klasyczną konstrukcję budynków stanowią:

  • ściany piwnic wylewane z betonu, prefabrykowane lub rzadziej murowane,
  • ściany wewnętrzne nośne z płyt betonowych lub z cegły żerańskiej,
  • ściany szczytowe nośne w następujących wersjach materiałowych:
  • bloki BZ, dwuwarstwowe (betonowe żerańskie), grubości 24 cm, ocieplane bloczkami grubości 12 cm z betonu komórkowego odmiany 05,
  • bloki żużlobetonowe (segregator aktów prawnych),
  • bloki keramzytobetonowe,
  • murowane z cegły wapienno-piaskowej,
  • ściany podłużne w następujących wersjach materiałowych:
  • murowane, grubości 24 cm z bloczków z betonu komórkowego o wymiarach 24X24X49 cm,
  • z prefabrykatów średnio- i wielkowymiarowych z betonu komórkowego,
  • z bloków keramzytobetonowych,
  • z prefabrykatów cerbetowych,
  • z prefabrykatów żużlobetonowych,
  • stropy wielkopłytowe, z wielootworowych płyt cegły żerańskiej, grubości 24 cm,
  • wieńce na ścianach poprzecznych i wzdłuż ścian zewnętrznych budynku wylewane, usztywniające budynek w poziomie stropu. W wielu rozwiązaniach w podłużnych ścianach zewnętrznych stosowano prefabrykowane elementy wieńcowo-nadprożowe, ocieplane i - w zależności od rodzaju prefabrykatów ścian zewnętrznych - dodatkowo z fakturą,
  • stropodach wentylowany, dwudzielny, z przekryciem z płyt korytkowych opartych na prefabrykowanych belkach żelbetowych lub na ażurowych ściankach z cegły; odwodnienie dachu zewnętrzne za pośrednictwem rynien i rur spustowych (promocja 3 w 1). Stosowano niekiedy również stropodachy nie- wentylowane, o konstrukcji żebrowo-płytowej, ze spadkiem na ostatniej kondygnacji.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 7 Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 8 Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 9
Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 10
Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 11 Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 12 Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 13
Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Masa samoutwardzalna zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami