Blog

Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 2
31.01.2022

Wady i uszkodzenia

W artykule znajdziesz:

Wady i uszkodzenia
Wady i uszkodzenia

Wady i uszkodzenia związane ze specyfiką budownictwa wznoszonego metodami uprzemysłowionymi dotyczą - jak wspomniano ścian zewnętrznych, niektórych rodzajów stropodachów, stropów, ścian nośnych wewnętrznych, niektórych rodzajów ścianek działowych oraz - w niektórych przypadkach - pionów dźwigowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Oprócz ścian zewnętrznych dla wszystkich pozostałych elementów budynków opracowywane są doraźne metody napraw w zależności od zastosowanych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych przyjętych przy projektowaniu tych elementów. Metody te stosowane są w zasadzie przy naprawach budynków tradycyjnych i modyfikowane w zależności od potrzeb i istniejącej sytuacji.

Jedynie wyraźna specyfika wyróżniająca ściany zewnętrzne w budownictwie mieszkaniowym wykonywanym metodami uprzemysłowionymi spowodowała, że powstała konieczność opracowania ogólnych wytycznych napraw [152]. Przecieki i przemarzania ścian zewnętrznych usuwano początkowo również wg indywidualnych zaleceń opracowanych przez projektantów, wykonawców i użytkowników (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stosowano więc różne sposoby zabezpieczania ścian, adaptowane bezpośrednio z budownictwa tradycyjnego.

Przy zabezpieczaniu np. ścian zewnętrznych trój warstwowych przed przeciekaniem stosowano m. in. następujące sposoby usuwania wad i uszkodzeń:

  • rysy i spękania warstwy fakturowej, przez które przedostawała się woda, uszczelniano warstwą kitu (uprawnienia budowlane),
  • złącza między płytami, przez które przedostawała się woda opadowa, uszczelniano również kitem lub zaklejano izofolią,
  • powierzchnię całej ściany pokrywano cienką warstwą wyprawy włóknistej.

Uszczelnianie przeciekających rys

Przy przemarzaniu ścian stosowano w niektórych przypadkach rozwiązanie polegające na przyklejaniu na powierzchni ściany warstwy styropianu, umocowaniu cienkiej siatki podtynkowej i wykonaniu warstwy tynku. W celu przymocowania siatki podtynkowej w ścianach wykuwano otwory, osadzano kołki drewniane i wbijano w nie gwoździe, które wystawały nad przyklejaną warstwę styropianu (program egzamin ustny). Do gwoździ tych drutem wiązałkowym przymocowywano siatkę podtynkową. Po okresie kilku lat eksploatacji warstwa tynku zaczęła odpadać. W jednym z budynków 5-kondygnacyjnych z zabezpieczoną w ten sposób ścianą szczytową po 8 latach odpadła z całej ściany warstwa zbrojonego tynku. Okazało się, że skorodował całkowicie drut wiązałkowy i nastąpiło odspojenie warstwy zbrojonego tynku grubości 3 cm.

Uszczelnianie przeciekających rys i spękań występujących w warstwie fakturowej za pomocą kitu było i jest stosowane w wielu krajach. Różnica polega jedynie na kolorze stosowanego kitu. U nas np. stosowano kity czarne, wyraźnie uwidaczniające siatkę pokrywanych rys (opinie o programie). W niektórych krajach stosuje się kity w kolorze jasnym zbliżonym do koloru faktury zewnętrznej. W ten sposób udaje się częściowo poprawić wygląd zewnętrzny naprawianych ścian. Skuteczność uszczelniania rys i spękań warstwy fakturowej za pomocą kitu jest jednak niedostateczna. Cienka warstwa kitu dość szybko traci swoje właściwości i praktycznie po 2-3 latach ponownie występują przecieki.

Za granicą spotyka się przykłady powtarzania co rok tego sposobu uszczelniania. Jednocześnie uszczelniane są również złącza. Koszt takiego uszczelnienia ściany trójwarstwowej wynosi 10-15 doi. USA/m2, a trwałość w praktyce 1 rok. U nas uszczelnianie pęknięć za pomocą kitu stosowano jedynie w początkowym okresie zabezpieczania ścian trójwarstwo- wych od przecieków, lecz wobec uzyskania negatywnych wyników zaniechano stosowania tej metody (segregator aktów prawnych).

Próby z zastosowaniem warstwy wyprawy włóknistej jako zabezpieczenia przed przeciekaniem wykonywano u nas na trójwarstwowych ścianach szczytowych budynków wielkopłytowych (promocja 3 w 1). Początkowo stosowano wyprawę na spoiwie cementowym, lecz wobec ponownego powstawania siatki rys zastosowano próbnie wyprawę z małą ilością cementu zakładając, że może to wpłynąć dodatnio na zwiększenie odkształcalności takiej wyprawy. W rzeczywistości nie zabezpieczyło to przed ponownym tworzeniem rys, a zdecydowanie pogorszyło przyczepność tej wyprawy do podłoża i spowodowało jej odspajanie i odpadanie.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 7 Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 8 Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 9
Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 10
Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 11 Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 12 Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 13
Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wysokość warstwy betonu zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami