Blog
Waga hydrostatyczna
W artykule znajdziesz:
Waga hydrostatyczna
Waga hydrostatyczna różni się od zwyczajnej wagi laboratoryjnej tym, że jedna z szalek jest wyżej zawieszona. Pod szalką tą znajduje się haczyk do zawieszania próbki na cienkiej nitce tak, aby można było zważyć ją najpierw w powietrzu, a potem w wodzie podstawionej pod szalką w odpowiednim naczyniu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Można się również posłużyć zwykłą wagą laboratoryjną w następujący sposób: Pod jedną z szalek umieszcza się mały stoliczek aby nie przeszkadzał w zmianie położenia szalki. Na stoliczku
najduje się cylinder z wodą, w której zanurza się badaną próbkę zawieszoną za pomocą nitki z haczykiem lub drucika zakończonego spiralą.
Gęstość minerału oblicza się jak wyżej.
Waga Jolly’eg o jest wagą sprężynową pozwalającą na mniej dokładne, lecz szybsze oznaczenie gęstości kamieni szlachetnych.
Waga Westphala służy do oznaczania gęstości cieczy ciężkiej. Ma ona ramiona nierówne; na końcu dłuższego ramienia zawieszony jest na druciku platynowym pływak, zwykle w postaci (w celu odczytania temperatury, w jakiej przeprowadza się pomiar) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gdy pływak jest zanurzony w wodzie, ramiona wagi znajdują się w położeniu poziomym, jeżeli zaś w badanej cieczy równowagi zostanie zachwiana jeżeli gęstość cieczy jest wyższa od gęstości wody, pływak podnosi się ku górze.
Aby doprowadzić ramiona wagi do pierwotnego, poziomego położenia, należy obciążyć dłuższe ramię odpowiednią liczbą ciężarków (koników), które są podobne do używanych w wagach analitycznych, tylko większe . cięższe. Zawiesza się je w odpowiednim miejscu dłuższego ramienia wagi podzielonego na 10 równych części. Suma ciężarków z uwzględnieniem miejsca ich zawieszenia odpowiada gęstości badanej cieczy (uprawnienia budowlane). Za pomocą wagi Westphala można oznaczać gęstość cieczy z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku.
Gęstość cieczy
Gęstość cieczy oznacza się również za pomocą materiałów o znanej gęstości (program egzamin ustny). Mając do wyboru kilkadziesiąt minerałów w postaci okruchów o wielkości kilku milimetrów można szybko oznaczyć gęstość cieczy. Zanurzając poszczególne okruchy w badanej cieczy dobiera się taki minerał, który swobodnie zanurzony unosi się w cieczy. Różnica wartości gęstości poszczególnych minerałów używanych do badania powinna wynosić około 0,05.
Waga Kratschmara pozwala na bezpośrednie odczytanie na skali masy badanej próbki minerału, bez względu na jej wielkość.
Oznaczenie gęstości za pomocą cieczy ciężkich polega na tym, że odpowiednią ciecz rozcieńcza się do gęstości równej gęstości badanej próbki. W cieczy takiej okruchy minerału unoszą się swobodnie nie wypływają na powierzchnię, ani nie opadają na dno naczynia (opinie o programie).
Jako cieczy ciężkiej używa się najczęściej bromoformu (gęstość 2,9 g/cm3) rozcieńczonego benzenem. Stosuje się również cztero- bromek acetylenu (o tej samej gęstości) rozcieńczony benzenem lub tzw. ciecz Thouleta, tj. wodny roztwór jodku rtęci i potasu (gęstość 3,2 g/cm3) rozcieńczany wodą. Nieraz stosuje się także jodek metylenu (gęstość 3,3 g/cm3) rozcieńczany benzenem lub toluenem (segregator aktów prawnych).
Rozdzielanie minerałów. W celu zbadania zawartości kamieni szlachetnych w piasku lub innych skałach przeprowadza się rozdzielanie minerałów za pomocą wymienionych cieczy ciężkich. Używa się do tego lejka rozdzielczego stosowanego w laboratoriach lub zwyczajnego lejka szklanego, zaopatrzonego u dołu w wąż gumowy i metalowy zaciskacz. Niekiedy używa się specjalnych lejków rozdzielczych o dużym otworze w kurku szklanym, które mają kształt bardziej wydłużony niż zwykły lejek rozdzielczy. Do około 2/s objętości lejka wlewa się ciecz ciężką, a następnie wsypuje sproszkowaną próbkę skały, poruszając lejkiem w celu zwilżenia wszystkich ziarn mineralnych.
Minerały o gęstości niższej niż ciecz pływają po jej powierzchni, natomiast minerały cięższe opadają i gromadzą się nad kurkiem. Przez otwarcie kurka (należy to robić ostrożnie, aby do otworu nie dostała się warstwa minerałów lżejszych) minerały cięższe wypływają razem z cieczą (promocja 3 w 1). Pod lejkiem rozdzielczym umieszcza się sączek w zwykłym lejku szklanym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32