Blog

17.08.2020

Wagi pełnouchylne

W artykule znajdziesz:

Wagi pełnouchylne

Wagi pełnouchylne

Wagi pełnouchylne dzielą się na pełnoobrotowe, gdzie obrót wskazówki na tarczy podzialkowej może odbyć się dookoła osi o 360 , i niepełnoobrotowe, gdzie wskazówka wykonuje obrót do 90° (program uprawnienia budowlane na komputer).
Waga pelnouchylna pełnoobrotowa umożliwia odmierzanie chwilowej zawartości zasobnika wagowego.

Umożliwia ona nie tylko kontrolę po zakończeniu odmierzania, ale również przebieg napełnienia. Jest to bardzo ważną zaletą, ponieważ takie rozwiązanie nadaje się do porcjowego, kilkakrotnego napełniania zasobnika aż do pełnej jego objętości.
Każda przerwa w wsypywaniu materiału jest sygnalizowana zatrzymaniem się wskazówki wagi podczas swego obrotu na tarczy podzialkowej.
Wagi pełnouchylne pełnoobrotowe mogą mieć konstrukcje na zasadzie działania przeciwciężaru, sprężyny lub ciśnienia płynu.
Wagi sprężynowe lub hydrauliczne wymagają wysokiej jakości wykonania, gdyż w przeciwnym razie wskazania ich będą błędne. Poza tym wagi oparte na tych systemach szybciej rozregulowują się.
Waga pelnouchylna niepełnoobrotowa jest to dźwignia dwuramienna o jednym ramieniu poziomym, a drugim wygiętym pod kątem ku dołowi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zawieszenie zasobnika może być jednopunktowe, dwupunktowe lub czteropunktowe.

Zawieszenie jednopunktowe jest to osadzenie zasobnika wagowego na poziomym ramieniu dźwigni. Wskazania wagi w tym przypadku będą uzależnione od odległości środka ciężkości masy materiału znajdującego się w zasobniku wagowym od osi obrotu dźwigni. Zawieszenie jednopunktowe wymaga zatem centralnego zasypu zasobnika wagowego.
Zawieszenie dwupunktowe polega na zawieszeniu zasobnika na osi geometrycznej podpartej w dwóch punktach. Wskazania wagi przy takim zawieszeniu będą uzależnione od odległości płaszczyzny równoległej do osi zawieszenia i na której znajduje się środek ciężkości materiału wypełniającego zasobnik wagowy (uprawnienia budowlane).

Zawieszenie dwupunktowe umożliwia obrót zasobnika dookoła osi geometrycznej, co zmniejsza błąd w stosunku do zawieszenia jednopunktowego. Niemniej jednak odgrywa tu rolę stosunek ciężaru własnego zasobnika do ciężaru odmierzanej ilości składników. Im mniejsza będzie porcja materiału tym błąd dokładności odmierzania będzie większy (program egzamin ustny).

Dozowniki stałe

Zawieszenie czteropunktowe jest to zawieszenie zasobnika wagowego w czterech punktach jednakowo odległych na obwodzie koła. Wskazania wagi w tym przypadku są niezależne od ułożenia się materiału w zasobniku wagowym. Waga wskaże zawsze rzeczywistą zawartość, bez względu na to gdzie znajduje się środek ciężkości masy materiału.
Dozowniki stałe mają niekiedy przystosowane elementy betoniarek do celów wagowego mierzenia składników (opinie o programie).

Należą do nich kosze wsypowe betoniarek, które są wykorzystane jako zasobniki, odmierzaczy wagowych. Podobną rolę spełniają również mieszalniki betoniarek.
Dozowniki mogą mieć możliwość dozowania jednego składnika (indywidualnie) lub dwóch, względnie więcej składników (odmierzacze zespołowe). Prosty odmierzacz wagowy, sterowany ręcznie, w którym zastosowano zwykłą wagę towarową. Grawitacyjny spływ materiałów do zasobników Wagowych regulowany jest przez ręczne zamknięcie otworu wylotowego zasobnika magazynowego po osiągnięciu określonego ciężaru odczytanego z tarczy podziałowej. Jest to przykład dozownika Wagowego o pracy cyklicznej, podwieszonego z zasobnikiem zawieszonym w czterech punktach i wadze uchylnej działającej na zasadzie przeciwciężaru (segregator aktów prawnych).

Przykładem dozownika wagowego stojącego, usytuowanego powyżej poziomu terenu, jest odmierzacz typu Rapido SP591.
Odmierzacze te mają otwór zasypowy zasobnika Wagowego umieszczony w poziomie terenu, a cały układ ważący i sam zasobnik z otworem wylotowym znajdują się poniżej poziomu terenu.
Usytuowanie takie nie wymaga stosowania dodatkowych środków transportowych do podawania kruszywa z poziomu terenu nad dozownik (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami