Blog

10.08.2020

Wahania temperatury

W artykule znajdziesz:

Wahania temperatury

Wahania temperatury

Wahań temperatury nie da się przewidzieć w ogóle, a mają one istotne znaczenie w przypadku rusztowań z rur stalowych. Ze względu na te trudności oblicza się w praktyce, obok obliczeń odkształceń teoretycznych, przypuszczalne odkształcenia (łączne osiadanie od wszystkich wpływów) na podstawie wzoru empirycznego Melana (program uprawnienia budowlane na komputer).
Strzałkę przy mostach bezprzegubowych zmniejsza się w kierunku wezgłowia, gdzie równa jest zeru - według paraboli (odpowiednio do linii ugięcia pod wpływem ciężaru własnego), a przy łukach trójprzegubowych - według linii prostej.

Według W. Stoy’a można przyjmować w przybliżeniu, że odkształcenie sprężyste stojaków i zastrzałów wynosi V2 mm na 1 m ich długości. Natomiast każde złącze daje osiadanie rzędu 2 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Odkształcenia rusztowań wiązarowych podpartych tylko przy wezgłowiach łuków dają znacznie większe ugięcie od rusztowań stojakowych. Według Caquot strzałkę ugięcia A F (w metrach) można obliczyć ze wzoru AF = L2/5000 F, przy czym L - rozpiętość i F - strzałka łuku w metrach.

Bardziej dokładne wzory obliczania wielkości wygięcia konstrukcyjnego (strzałki odwrotnej) dla różnego rodzaju rusztowań i o różnych rozpiętościach można znaleźć w pracach monograficznych dotyczących rusztowań. Miejsce i rodzaj przeszkody, nad którą buduje się most, i często jego duża rozpiętość mają istotny wpływ na sposób wykonania rusztowania i deskowania mostu (uprawnienia budowlane). Wytyczenie rusztowania wykonuje się sposobami geodezyjnymi przy równoczesnym zastosowaniu ław drutowych służących do utrwalenia w planie osi podpór rusztowaniowych (jarzm). Na wodzie ławy umocowuje się do pali wbitych w dno w takiej odległości od rusztowania, aby wbijanie pali jarzm rusztowania dolnego mogło się odbywać z pontonów. Jarzma rusztowania dolnego wykonuje się na budowie na stołach ciesielskich, na których trasuje się rusztowanie w skali naturalnej. Po dopasowaniu poszczególnych elementów rusztowania i prowizorycznym ześrubowaniu demontuje się je na zespoły nadające się do transportu i montażu, a następnie przewozi i montuje na miejscu przeznaczenia (program egzamin ustny).

Oczepy rusztowania dolnego

Do transportu służą wszelkiego rodzaju żuławie, kolejki linowe i inne urządzenia używane również przy montażu konstrukcji stalowych, drewnianych i żelbetowych prefabrykowanych.
Jarzma montuje się niekiedy w pozycji leżącej, a następnie podnosi do pozycji pionowej i łączy elementami stężającymi.
Oczepy rusztowania dolnego, na których ustawia się przyrządy do opuszczania rusztowania górnego, należy ustawiać z taką dokładnością, aby odchylenie od poziomu przewidzianego w projekcie, nie przekraczało ±0,3 cm (opinie o programie).

Rusztowanie górne powinno być wykonane z dokładnością jeszcze większą niż rusztowanie dolne. Trasowanie rusztowania górnego przeprowadza się na stole ciesielskim. Szczególnej staranności wymaga narysowanie krzywej, wzdłuż której mają być przycięte krążyny. Krzywe podniebienia sklepienia (łuki) rysuje się z uwzględnieniem wygięcia konstrukcyjnego (strzałki odwrotnej). Montaż rusztowania górnego odbywa się w podobny sposób jak dolnego. Dokładność wykonania rusztowań powinna być podana w projekcie. Przeciętnie przyjmuje się dla górnych rusztowań jako dopuszczalną odchyłkę od projektowanej rzędnej + 0,3 cm i +1,0 cm od projektowanych osi w rzucie poziomym (segregator aktów prawnych).

W celu niedopuszczenia do nadmiernych niesymetrycznych odkształceń rusztowania w czasie obciążenia go masą betonową przy betonowaniu konstrukcji sklepienia, betonowanie odbywa się sukcesywnie, z góry ustalonymi pasami poprzecznymi do rozpiętości mostu. Plan kolejności betonowania mostu łukowego.

Również wykonywanie mostów belkowych (zwłaszcza sprężonych) wymaga opracowania takiego programu betonowania, który zapewni jak najmniejsze nierównomierne odkształcenie rusztowania, eliminujące możliwość powstania rys w betonie konstrukcji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami