Blog
Wałek malarski
W artykule znajdziesz:
Rodzaj zastosowanego lepiszcza zależy od rodzaju folii. Folie bitumoodporne można kleić asfaltami lub lepikami asfaltowymi stosowanymi na gorąco. Folie tzw. zwykłe klei się odpowiednio dobranymi klejami syntetycznymi (np. poliuretanowymi). Przy klejeniu do podłoża folii PCW bitumoodpornych jako lepiszcze stosuje się lepik asfaltowy na gorąco bez wypełniacza lub asfalt przemysłowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Grubość warstwy lepiku powinna wynosić ok. 1,5 mm, a temperatura w chwili zetknięcia się z folią nie może być niższa niż 140°C. Do klejenia folii izolacyjnych z PCW, tzw. zwykłych, do podłoża i folii można stosować kleje poliuretanowe dwuskładnikowe lub jednoskładnikowe oraz kleje rozpuszczalnikowe. Do klejenia folii z PCW można również stosować klej przygotowany przez wymieszanie odpowiednich ilości Izokolu i Tzosynu PT-100. Można też zastosować kleje rozpuszczalnikowe, np. PC-3.
Klej nanosi się za pomocą pędzli lub wałków malarskich, rozprowadzając go cienką warstwą na podłożu i na spodniej powierzchni folii. Mniej pracochłonne jest klejenie zakładów klejami poliuretanowymi (Izo- kolem 104 lub 734) lub specjalnymi klejami rozpuszczalnikowymi do PCW (np. PC-3) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najłatwiejszym sposobem łączenia zakładów folii z PCW jest tzw. spawanie na zimno przy użyciu czterohydrofuronu (czterowodorofuranu). Jest to środek bardzo agresywny w stosunku do PCW, który ulega rozpuszczeniu. Antykorozyjną folię techniczną z PCW grubości 1,0-4-2,0 mm stosuje się głównie jako izolację chemoodporną i również jako izolację wodochronną. Klei się ją do podłoża lepikiem asfaltowym bez wypełniacza na gorąco (uprawnienia budowlane).
Folia górnicza z PCW grubości 1,24-2,0 mm nie jest odporna na działanie bitumów i dlatego można ją układać luzem lub przyklejać, np. przy użyciu kleju Izokol 104 łącznie z Jzocynem PT-100. Można ją stosować w przypadkach, gdy izolacja asfaltowa nie może być użyta z powodu wyższej temperatury środowiska. W izolacjach dwuwarstwowych folie można sklejać klejem poliuretanowym (program egzamin ustny).
Folia poliuretanowa
Folia poliuretanowa szerokości 6 lub 12 m i grubości 0,2 mm może być stosowana jako izolacja przeciwwilgociowa i wodoszczelna. Należy jednak brać pod uwagę, że nie da się ona ani naklejać, ani sklejać. Na większych powierzchniach połączenie poszczególnych arkuszy może być dokonywane przez zgrzewanie cieplne folii (opinie o programie).
Folia politereftalanoetylenowa Estrofal, pomimo że w zasadzie nie jest przeznaczona na izolacje przeciwwodne, w niektórych przypadkach może być stosowana. Należy ją naklejać lepikiem asfaltowym bez wypełniaczy na gorąco. Folia ta jest trudno zgrzewalna, nie ma też klejów do jej sklejania na zakładach.
Folia oppanolowa nadaje się do izolacji przeciwwodnych, a szczególnie chemoodpornych cieczoszczelnych. Do klejenia tej folii stosuje się klej do oppanolu C. Warstwy ochronne na izolacji z folii. Bezpośrednio po ułożeniu folii należy nalepić na nią lub luźno ułożyć warstwę papy bez powłoki w celu zabezpieczenia izolacji przed uszkodzeniami w czasie robót budowlanych (segregator aktów prawnych).
Izolacje z folii na płaszczyznach pionowych zabezpiecza się papą na sucho, umieszczając ją między izolacją a ścianą ochronną w czasie wznoszenia ściany. Ochronę izolacji z PCW może stanowić papa lub folia Estrofal, na którą układa się warstwę ochronną używaną do ochrony izolacji bitumicznych.
Izolacje z laminatów z tworzyw sztucznych stosuje się przede wszystkim na konstrukcjach o skomplikowanych kształtach, na których ułożenie izolacji z folii z tworzyw sztucznych byłoby bardzo uciążliwe lub nawet niewykonalne. Laminaty z tworzyw sztucznych są stosowane jako izolacje wodoodporne (typu ciężkiego) i chemoodporne. Ochronna z betonu ma grubość co najmniej 3-5 cm. Siatka składa się z drutów średnicy 1,2 + 2,5 mm, a prześwit oczek wynosi 3,0-10,0 cm (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32