Blog
Niepodległość
W artykule znajdziesz:
W 1877, po wybuchu wojny rosyjsko-tureckiej Rumunia, zależna formalnie od Turcji, proklamowała niepodległość i przystąpiła do wojny po stronie Rosji. Kongres berliński w 1878 uznał niepodległość’ Rumunii i przyznał jej pil. odebrał zaś włączoną do Rosji Besarabiy. W 1.881 parlament ogłosił utworzenie królestwa Rumunii (program uprawnienia budowlane na komputer).
W 1888 Rumunia przystąpiła. W czasie II wojny bal kańskiej IDl ł wystąpiła przeciwko Bułgarii, pd. Dobrudży. W początkowej I wojny światowej Rumunia pozostawała neutralna, od jej wojska walczyły po stronie. W wyniku wojny terytorium Rumunii powiększyło się dwukrotnie; w jej skład włączono Siedmiogród, wsch. część Banału, Besarabiy oraz pn. Bukowiny. W okresie- wojennym prowadziła polityką profrancuską, równocześnie- do stworzenia systemu sojuszy regionalnych, gwarantujących jej nowe granice. W ID 48 Karol II objął władzy dyktatorski) i partie-polityczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Bo wybuchu II wojny światowej Rumunia przeszła na pozycje proniemieckie. W VI I ‘MO ZSRR opierając się na pakcie Ribbenlrop-Mołotow dokonała aneksji Besarabii i pn. Bukowiny. W VIII II arbitrażu wiedeńskiego Rumunia utraciła na rzecz Siedmiogród, we IX zaś pod naciskiem Niemiec (uprawnienia budowlane).
Wypiętrzony w orogenezie alpejskiej i stanowi fragment łańcucha górskiego Apeninów. Wapienne wzgórza twórz,) w części kraju urwiste, strome ściany, czyniąc go od tej strony niedostępnym. Natomiast w części pn.-wsch. opadaj.) łagodnie, przechodząc w płaskowyż Romagna. Najwyższe wzniesienia masywu Monte Tilano zwieńczone s.) murami obronnymi widocznymi z dużej odległości. Najniżej położonym punktem jest dolina rzeki Ansy (55 m n.p.m.) (program egzamin ustny).
Klimat śródziemnomorski
Klimat śródziemnomorski z ciepłymi i suchymi latami oraz wilgotnymi i deszczowymi zimami jest nieznacznie zmodyfikowany ze względu na wys. n.p.m. Średnia temp. roczna wynosi 16(7 W porze zimowej temp. wahaj.) się od I O do -2 (7 rzadko obniżaj,)< się do -6°C (średnie wieloletnie temp. stycznia wynoszą 7′(4. Latem wzrastaj,) do 20-!()’ ( , a niekiedy osiągają 5r> ( (średnia temp. lipca - 26°C). Opady rzędu 560-800 mm przeważaj.) w okresie1 od listopada do kwietnia (program egzamin ustny).
Słowacja leży w strefie klimatu umiarkowanego, jednakże duży wpływ wywiera terenu, które może silnie różnicować warunki klimatyczne na stosunkowo niewielkie h odległościach. Nizina Naddunajska, gdzie średnie temp. stycznia wynos/.)(a średnia temp. roczna dochodzi do ok. 10 (segregator aktów prawnych). Przeciwieństwem tego jest pn. i srodk. część kraju, gdzie średnie temp. roczne wynos/,) ok. 8″( , a w najwyższych partiach Tatr spadaj.) do S,2 C (Łomnica). Rozkład opadów jest również silnie /różnicowany i uzależniony od warunków lokalnych. Najniższe roczne sumy opadów ok. 400 mm notuje sic; w pd. wsch, Słowacji, natomiast najwyższe mogą osiągać ponad 2000 mm (pd. stoki Tatr).
Przeważająca część kraju należy do zlewiska Morza Czarnego, jedynie pn. kram e odwadniane przez Dunajec i Poprad należ.) do zlewiska Morza Bałtyckiego. C ił. rzeka kraju jest Dunaj (I 72 km na terytorium Słowacji), do którego ucbod/.) liczne dopływy, spośród których największe to: Wag ( U>7 km) i I Iron (270 km). Wsch części kraju leży w dorzeczu Cisy (prawobrzeżny dopływ Dunaju), a odwadniaj.) ja Hornad, Ondava i Laborer. Naturalnyc h jezior jest w Słowacji niewiele i występują gł. w Tatra b. Kraj ten posiada jednak dużą ilość zbiorników wodnych. Większość górskie h rzek Słowacji reprezentuje spory potencjał a jednocześnie ze względu na nagłe wezbrania stanowi duże zagrożenie dla gęsto zaludnionych dolin, dlatego budowanych zbiorników po/a znaczeniem energetycznym ma również na celu zrównoważenie przepływów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32