Blog

26.08.2022

Walory przyrodnicze

W artykule znajdziesz:

Walory przyrodnicze

Stany Zjednoczone przodują w dziedzinie telekomunikacji. Na szeroką skalę rozbudowana jest łączność telefoniczna, radiowa i telewizyjna, zintegrowana w dużej mierze z satelitarnymi systemami komunikacyjnymi. Wykładnikiem rozwoju coraz bardziej nowoczesnych metod wymiany informacji jest m.in. rozrastająca się bardzo szybko sieć Internetu. Stany Zjednoczone to obszar bardzo atrakcyjny turystycznie, o czym decydują zarówno unikatowe w znacznej mierze walory przyrodnicze i kulturowe, jak znakomita infrastruktura turystyczna (program uprawnienia budowlane na komputer).

Różnorodny, a przy tym dobrze zachowany jest świat roślin i zwierząt, zaś rozmaitość warunków naturalnych i form rzeźby terenu sprawia, że kraj zaoferować może zwiedzającym nie spotykane gdzie indziej bogactwo krajobrazów. Zachowały się tu także liczne pozostałości związane z jego historią; notowania zjawiskiem jest w Stanach Zjednoczonych intensywny rozwój turystyki krajowe) - nastąpił on jeszcze w latach 60. i związany byt gł. z upowszechnieniem motoryzacji oraz rosnącą zamożnością społeczeństwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szczególną popularnością cieszą s - parki narodowe i pomniki przyrody (m.in. Wielk Kanion, Everglades, Yellowstone, Zioń, Yosemite), które rocznie odwiedza kilkanaście m - osób, a także nadmorskie kąpieliska (Miarr Atlantic City, Santa Monica, Santa Barbara i ośrodki sportów zimowych (Colorado Spring> Aspen, Squaw Valley, Lake Placid) (uprawnienia budowlane).

Ruch turystyczny koncentruje się również w wielkie miastach (Nowy York, Chicago, Waszyngton, L< - Angeles, San Francisco, Nowy Orlean), pełnią funkcję światowych centrów naukowo-kulturalnego. Słyną one z wysoki- rangi imprez artystyczno-kulturalnych, licznych bibliotek, uniwersytetów, muzeów i galerii sztuk (m.in. Metropolitan Museum of Art, Muzeu~ Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Guggenheim i Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jork- Biblioteka Kongresu i zespół muzeum Strutsonian w Waszyngtonie), a także z gmacho- stanowiących przykłady unikatowych osiągnie w dziedzinie architektury i budownictwa wysokościowego (m.in. Statua Wolności Rockefeller Center, Empire State Building, wysokościowce World Trade Center, gmachów ONZ w Nowym Jorku, Sears Towe i John Hancock Center w Chicago, most w San Francisco). Licznie odwiedzane centra lotów kosmicznych, ośrodki rozrywki ‘L~ Vegas, Reno) i parki tematyczne (zwł. Disrv- World i Disneyland) (program egzamin ustny).

Prądy oświecenia

Na ogromnych obszarach położonych pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Spokojnym, Wielkimi jeziorami i Zatoką Meksykańską czasach prekolumbijskich znajdowały się siedziby licznych indiańskich ludów myśliwsko zbierackich. Pd. i /ach. terytoria dzisiejszych Stanów Zjednoczonych były od XVI w. miejscem penetracji kolonialnej hiszpańskich konkwistadorów. Jej wyrazem stało się objęcie przez Madryt nominalnej władzy nad ziemiami obecnych stanów Arizony, Florydy, Teksasu, Kalifornii, Kolorado, Nowego Meksyku, Nevady Utah. Jednak determinująca dzieje Stanów Zjednoczonych kolonizacja skoncentrowała się na wsch. wybrzeżu. Od początku XVII w. Anglicy przystąpili tam do sukcesywnego zakładania kolonii, z których pierwszą była Wirginia (z założonym w 1607 miastem Jamestown) (opinie o programie). W ciągu ponad 150 lat liczba kolonii angielskich wzrosła do 1.3 - obok Wirginii były to: Connecticut, Delaware, Georgia, Karolina Północna i Południowa, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Pensylwania i Rhode Island. Pod wpływem umysłowych prądów oświecenia, jak też wskutek polityki fiskalnej Londynu wobec kolonii doszło do konfrontacji zbrojnej pomiędzy metropolią a koloniami 1775-1783), której wynikiem było powstanie nowego państwa - Stanów Zjednoczonych (segregator aktów prawnych).

W I783 Stany Zjednoczone otrzymały od Wielkiej Brytanii ziemie rozciągające się między wsch. wybrzeżem a Missisipi. Rozwój terytorialny nowego państwa dokonywał się przede wszystkim w XIX w. W 180.3 Stany Zjednoczone zakupiły od Francji obszary sięgające od górnego i środk. dorzecza H> C.7.<5 dolinę rzeki Red (1818), od Hiszpanii U8I9). W 1845 anektowano leksas, a po trzyletniej wojnie z Meksykiem (1846-1848) - terytoria dzisiejszych stanów Nowy Meksyk, Kalifornia, Kolorado, Nevada, Arizona i Utah. W 1853 Stany Zjednoczone kupiły od Meksyku obszar Gadsden, a w 1867 od Rosji Alaskę (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami