Blog

Podstawy na studniach zdjęcie nr 2
19.07.2022

Wapień marglisty

W artykule znajdziesz:

Podstawy na studniach zdjęcie nr 3
Wapień marglisty

Racławice marmur o zabarwieniu brunatnym przyjemnym i miłym tonie, bardzo zbliżony kolorem do Bolechowie. Kamieniołom położony w odległości ok. 12 km. na północ od st. kol. Krzeszowice (z bardzo złym dojazdem). Posiada znaczną wytrzymałość na ściskanie, jest mało nasiąkliwy dość odporny na działanie mrozu. Eksploatowany jest w bardzo niewielkich ilościach z uwagi na szczególnie trudne warunki wydobycia. (Odkrywki znajdują się poniżej poziomu wody rzeczki Racławki, która je ciągle zalewa). Brak należytej odkrywki i fatalny dojazd kołowy do najbliższej kolei (program uprawnienia budowlane na komputer).

Znajduje się tam cały szereg odkrywek marmuru, z powodu jednak eksploatowania go na tłuczeń drogowy przy pomocy strzelania, wydobycie większych bloków jest obecnie niemożliwe. Znajdują się tam marmury dwojakiego rodzaju, pierwsze - zbliżone do marmuru Racławice i drugie - o oryginalnym żywym czerwonym zabarwieniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na szczególną uwagę zasługuje obficie występujący i efektowny marmur czerwony z białymi żyłkami kalcytu, z tzw. „Czerwonej ścianki". Kamieniołomy znajdują się w odległości około 6 km na północ od st. kol. Krzeszowice, połączone z nią dobrą drogą. Obecnie wybudowano (przez firmę I. G. Farbenindustrie) normalno-torową bocznicę, łączącą dolinę rzeki Czerny z Krzeszowicami (uprawnienia budowlane).

Zales marmur o barwie zbliżonej do Szewc. Kamieniołom położony na południe od stacji kolejowej Krzeszowice w odległości ok. 5 km. od niej. Jest to wapień marglisty z licznymi skamieniałościami (amonity i belemnity). występujący w warstwach miąższości nie większej, jak 25 cm. o charakterze płytowym. Zupełnie nieodporny na działanie mrozu i chciwie chłonący wodę, przyjmuje tylko polor matowy (tłusty połysk), ma zastosowanie jedynie na posadzki wewnętrzne i stopnie schodowe (program egzamin ustny).

Polskie mury

Paczołtowice marmur czerwony w białe pasma, podobny do marmuru z Racławic. Kopalnia położona przy wsi Paczołtowice w odległości ok. 8 km. na północ od st. kol. Krzeszowic. Poza tym znajduje się tam nadzwyczaj ciekawa żyła kalcy- towa (naciekowo-wapienna). eksploatowana do wyrobu galanterii i dla celów dekoracyjnych. Po spolerowaniu odznacza się bardzo efektowną wzorzystością. przypominającą słoje drzewne i różne desenie, przy ciepłym i przyjemnym zabarwieniu. Dla tych swoich właściwości zdobniczych, zwany bywa często „Polskim Onyksem". Uzyskuje się jednak z niego tylko niewielkie bloki (opinie o programie). W Warszawie użyty został do wyłożenia ścian przedsionka gmachu Izby Handlowo-Przemysłowej.

Jak więc wynika z powyższego zestawienia bogaty ciąg polskich marmurów nie zawiera marmuru białego. Poszukiwania rozpoczęte w celu znalezienia takiej odmiany doprowadziły w rezultacie odnalezienia kamienia kremowo-białego, z różowym słabym użyleniem, koło wsi Skrzelczyce w odległości 14 km od Kielc. Okazał się to jednak bardzo mało zwięzły gruboziarnisty i usiłowanie zastosowania go do celów budownictwa b e dało dotychczas dodatnich wyników (segregator aktów prawnych).

Przy rozrabianiu skał na cele drogowe lub do wyrobu natrafiają często na bardzo ładne gniazda marmurów, które mają ograniczone znaczenie dla budownictwa np. do robót hełmowych, jako kruszywa. Do tej kategorii należą piękne, barwach złoża częściowo na wyrób drobnej galanterii, Ogólnie polskie marmury należą do kategorii marmurów kruchych, co znacznie podnosi koszt ich eksploatacji i przed uniemożliwiało ich wywóz za granicę.

Z wydobytych w kopalni mozolnym sposobem klinowania bloków marmuru nadaje się do dalszej przeróbki zaledwie około 30 40 procent. Reszta to odpadki zanieczyszczające kopalnię. Dotychczasowe zapotrzebowanie marmurów w kraju nie przekroczyło 15.000 nr płyt rocznie, co przy wydajności brutto około 22 m- płyt z 1 nr bloków odpowiada ilości 750 m3 bloków. Przyjmując, że z 15 wyszczególnionych kopalni marmuru zaledwie połowa jest czynna należy przyjąć roczne zapotrzebowanie marmuru z 1 kopalni przeciętnie na 100 metrów, co przeciętnym przedwojennym koszcie własnym wydobycia 1 m3 bloku równym 120 zł. odpowiada obrotowi kopalni 12.000 zł rocznie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Podstawy na studniach zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Podstawy na studniach zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Podstawy na studniach zdjęcie nr 8 Podstawy na studniach zdjęcie nr 9 Podstawy na studniach zdjęcie nr 10
Podstawy na studniach zdjęcie nr 11
Podstawy na studniach zdjęcie nr 12 Podstawy na studniach zdjęcie nr 13 Podstawy na studniach zdjęcie nr 14
Podstawy na studniach zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podstawy na studniach zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podstawy na studniach zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami