Blog
Wapno palone
W artykule znajdziesz:
Wapno palone
Wapno palone proszku zdobyło sobie w ciągu ostatnich kilkunastu lat prawo obywatelstwa, jako samodzielne spoiwo, dzięki pracom radzieckich uczonych z I. W. Smirnowem na czele. Smirnow i Osin na podstawie wieloletnich badań rozwinęli nową dziedzinę produkcji materiałów budowlanych, opartych na spoiwie z wapna palonego w proszku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Punktem wyjściowym rozpoczęcia tych prac było stwierdzenie faktu, że spoiwo wapienne posiada zdolność wiązania i twardnienia hydratacyjnego. Jest to związane ze zjawiskiem uwodnienia, podobnie jak to ma miejsce przy gipsie i cemencie, oraz ze zjawiskami przekrystalizowania utworzonego wodorotlenku wapniowego.
Zmieniło to dotychczas panujące w tym względzie poglądy, że jedynym czynnikiem powodującym twardnienie spoiwa wapiennego jest proces karbonizacji, polegający na zamianie uprzednio utworzonego wodorotlenku wapniowego na węglan pod wpływem CO2 z powietrza.
Badania nad wapnem palonym w proszku zostały przeprowadzone w Polsce przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Poparte próbami praktycznymi, w szczególności w odniesieniu do robót zimowych, dały one pozytywne wyniki i wykazały możliwości i zakres stosowania tego wapna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po całkowitym zgaszeniu wapno stosuje się pod postacią ciasta wapiennego Ca(OH>2 do wykonywania zaprawy wapienno-piaskowej.
Przygotowanie zaprawy może odbywać się ręcznie lub maszynowo. Przygotowanie ręczne obejmuje następujące czynności. Ciasto wapienne rozcieńcza się do konsystencji śmietany, a następnie dodaje się porcjami piasek i wodę aż do uzyskania odpowiedniej gęstości.
Wytwarzanie zaprawy wapiennej w mieszarce polega na tym, że rozrzedzone ciasto wapienne i piasek miesza się w mieszalniku mieszarki aż do uzyskania jednorodnej masy. Mieszanie mechaniczne jest dokładniejsze w porównaniu z mieszaniem ręcznym (uprawnienia budowlane).
Zaprawy wapienne
Zaprawy wapienno-piaskowe stosuje się przy wznoszeniu murów, do wypraw wewnętrznych i zewnętrznych budynków.
Zaprawy wapienne pozostawione na powietrzu przekształcają się z biegiem czasu pod wpływem dwutlenku węgla i wody w węglan wapniowy zgodnie z reakcją.
Reakcja ta zachodzi stosunkowo szybko w zaprawie znajdującej się na powierzchni, np. w tynkach, a wolniej w zaprawach znajdujących się w grubych murach (program egzamin ustny).
Stosując recepturę o składzie 1:3 = wapno : piasek uzyskuje się wytrzymałość na ściskanie 2-6 kG/cm2 po 28 dniach twardnienia, a do 10 kG/cm2 po kilku latach twardnienia.
Wapno palone w proszku można stosować w następujących przypadkach:
- do produkcji spoiw mieszanych ze szczególnym uwzględnieniem zużytkowania odpadów przemysłowych i technicznych (opinie o programie). Do tej grupy należą spoiwa (cementy) żużlowo-wapienne oparte na żużlu wielkopiecowym i wyroby w postaci bloków i cegieł (żużlobetony) z żużlem granulowanym jako kruszywem. Należą tu również spoiwa żuzlowo-wapienne otrzymywane przez wspólne przemielenie żużli i pyłów paleniskowych z wapnem palonym i dodatkiem gipsu dwuwodnego;
- do zapraw i wypraw budowlanych z różnymi dodatkami (glina, gips) oraz piaskiem. Dzięki zastosowaniu wapna palonego w proszku zaprawy i wyprawy uzyskują znacznie więcej cech dodatnich w porównaniu z zaprawami i wyprawami tradycyjnie dotychczas stosowanymi (z ciastem wapiennym lub wapnem hydratyzowanym) (segregator aktów prawnych).
Najistotniejsze z nich to dobra urabialność, krótki czas wiązania, wysokie cechy wytrzymałościowe i najważniejsza możliwość wykonywania robót w okresie zimnym, nawet przy mrozie, dzięki egzotermicznemu przebiegowi reakcji zachodzącej przy procesie uwadniania się wapna palonego w proszku (promocja 3 w 1);
- do żużlobetonów dla przyśpieszenia ich twardnienia w niskich temperaturach, jak również do betonów ciężkich dla przyśpieszenia twardnienia (z dodatkiem kwasu solnego);
- do wyrobów wapienno-piaskowych ’) zarówno lekkich (pianogazobetonów wapiennych patrz odnośny rozdział), jak też lanych i prasowanych;
- do produkcji wyrobów gipsowych, glinianych, gliniano-bitumicznych itd.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32