Blog
Warstewki adsorpcyjne
W artykule znajdziesz:
Warstewki adsorpcyjne
Warstewki adsorpcyjne zwalniają wzrost zarodków krystalizacyjnych, dzięki czemu w tym samym czasie może w jednostce objętości twardniejącego zaczynu powstać znacznie więcej drobniejszych kryształów (program uprawnienia budowlane na komputer). Jednocześnie i kształt kryształów pod wpływem adsorpcji ulega zmianie. Badania przy użyciu mikroskopu elektronowego wykazały że np. przy hydratacji glinianu wapniowego bez dodatku substancji powierzchniowo-aktywnej powstają heksagonalne płytki o wymiarach 0,5-1 n, a przy dodaniu do wody zarobowej 0,1-0,2%. ługu posulfitowego uwodniony glinian wapniowy krystalizuje w postaci drobnych, długich igiełek (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ich gęste przeplatanie się może spowodować wzrost wytrzymałości. Praktycznie stwierdzono, że zmiana struktury polegająca na zmniejszeniu kryształów powoduje zwiększenie gęstości betonu, co z kolei wpływa dodatnio na szereg jego cech.
Dodatek dobrego środka powierzchniowo-aktywnego ma duży wpływ na własności świeżego i stwardniałego betonu (uprawnienia budowlane). I tak stwierdzono doświadczalnie, że omówione już działanie dyspergujące zmniejsza sedymentację betonu, co z kolei wpływa na mniejsze oddzielanie wody. Ma to duże znaczenie w wykonawstwie, gdyż uzyskujemy przez to zmniejszenie ilości porów po wodzie błonkowej, między kruszywem lub zbrojeniem (program egzamin ustny).
Potwierdzone zostało badaniami, że dodatek środka powierzchniowo-aktywnego znacznie zwiększa przyczepność betonu do poziomo ułożonych prętów zbrojenia oraz polepsza wodoszczelność i monolityczność betonu, szczególnie w elementach żelbetowych, gęsto zbrojonych poziomymi prętami. Stąd właśnie w konstrukcjach żelbetowych i to gęsto zbrojonych, stosowanie dodatku powierzchniowo-czynnego jes: jak najbardziej wskazane. Zaleca się stosować taki dodatek również przy wykonywaniu nawierzchni betonowych, przy których silne oddzielanie wody powoduje powstawanie bogatych w wodę, mało odpornych na ścieranie i wpływy atmosferyczne, powierzchni. Także przy przerwach w betonowaniu piana tworząca się na skutek oddzielania wody osłabia miejsca złącz (opinie o programie). Podobnie przy dobetonowywaniu do pionowych płaszczyzn przedzielająca błonka oddzielone; wody jest szkodliwa. Uzyskuje się też znaczne polepszenie pompowalności betonu i zmniejszenie występowania piaskowych żył czy -naroży za nieszczelnym deskowaniem.
Dodatki uplastyczniające
Działanie peptyzujące domieszki zwiększa wykorzystanie cementu w betonie, gdyż powoduje zwiększenie powierzchni wewnętrznej cementu, co pociąga za sobą pełniejszą hydratację cementu i prowadzi do tworzenia bardzie; równomiernych błon zaczynowych na kruszywie (segregator aktów prawnych).
Dalszym efektem działania domieszki plastyfikującej jest wspomniane już „smarowanie” ziarn kruszywa. Powoduje ono zwiększenie ruchliwości mieszanki, co pociąga za sobą możliwość lepszego ułożenia się ziarn kruszywa. W efekcie domieszki tego typu dają beton o tej samej konsystencji przy mniejszej ilości wody lub o konsystencji rzadszej przy jednakowej ilości wody W pierwszym przypadku można uzyskać beton o wytrzymałości zwiększone; o 10-40%. Jeżeli rezygnujemy z przyrostu wytrzymałości, to możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście procent cementu, przy czym oszczędność wzrssia wraz ze wzrostem zawartości cementu w betonie.
Jeśli idzie o wymagania stawiane plastyfikatorom, to powinny one być niewrażliwe na jon wapniowy, gdyż wydzielające się przy procesach wapno może zmienić charakter działania plastyfikatora z hydrofiloweą rozpuszczalnego w hydrofobowy nierozpuszczalny. Oprócz niewrażliwości na wapno, trzeba aby emulgator nie był alkaliczny, gdyż mieszaniny alkaliczne działają niekorzystnie na cement portlandzki (promocja 3 w 1).
Jest to praktycznie biorąc jedyny związek chemiczny stosowany bezpośrednio jako produkt uboczny przemysłu w charakterze domieszki uplastyczniającej do tworzyw cementowych. Irce dodatki uplastyczniające podlegają wpierw pewnej przeróbce lub otrzymywane są w wyniku odpowiednich reakcji chemicznych i już wtedy są rozprowadzane przez producentów pod różnymi nazwami jako gotowe preparaty.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32