Blog

Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 2
26.11.2021

Warstwa oporowa

W artykule znajdziesz:

Warstwa oporowa

Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 3
Warstwa oporowa

Jeżeli warstwa oporowa leży niegłęboko, nastąpi spiętrzenie się wód gruntowych, powodując podtapianie terenu, natomiast wydatek wycieku Q ulegnie znacznemu zmniejszeniu, kiedy wierzchołek kopuły o promieniu rozpływu R osiągnie poziom wody w rurze (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zagadnienia związane z boczną sufozją gruntu wskutek drenowania są mało opracowane i zbadane. Niekiedy ujemne skutki drenowania są jednak znaczne i wówczas należy stosować środki zapobiegające.
Jeżeli chodzi o dopływ wody do poziomego rurociągu drenowego, to biorąc pod uwagę obsypkę filtracyjną, rozluźniony grunt nad nim i szereg innych okoliczności, można ciąg drenowy przyrównać do rowu wypełnionego materiałem filtrującym (program uprawnienia budowlane na ANDROID)..

Biorąc pod uwagę, że obsypka ma bardzo wysoki współczynnik filtracji, można w dalszej analogii sprowadzić zagadnienie do wypływu bocznego wody ze skarpy (rys. 14-15). Zmiany strukturalne w gruncie wskutek unoszenia przez wodę pyłowych i iłowych cząstek nie mogą w danym przypadku wywołać usuwiska skarpy wskutek wypełnienia rowu materiałem filtracyjnym, lecz mogą jednakże spowodować osiadanie gruntu.
Powierzchnia ściekających wód gruntowych do drenażu przyjmuje zarys odpowiedniej linii depresji. Przesączająca się woda wywiera ciśnienie hydrodynamiczne na cząsteczki gruntu (uprawnienia budowlane).
W każdym punkcie m warstwy wodonośnej ciśnienie hydrodynamiczne działa wzdłuż stycznej do krzywej depresji przechodzącej przez ten punkt.

Ciśnienie hydrodynamiczne strumienia podziemnego przypadające na jednostkę objętości gruntu warstwy wodonośnej jest proporcjonalne do iloczynu ciężaru wody zawartej w tej jednostce i spadku hydraulicznego (program egzamin ustny).
Spadek hydrauliczny w punkcie m jest równy tg y, gdzie y jest kątem pochylenia do powierzchni strumienia podwodnego. Im głębiej od powierzchni strumienia leży punkt gruntu, tym mniejszemu podlega ciśnieniu hydrodynamicznemu. Kąt y wzrasta w kierunku drenażu (opinie o programie).

Drobnoziarnisty grunt

W związku z tym odpowiednio powiększa się ciśnienie hydrodynamiczne strumienia podwodnego na cząsteczki gruntu, co może powodować przegrupowanie i unoszenie drobniejszych ziarn gruntu, tj. sufozję.
Szczególnie wrażliwe na sufozję są piaski ilaste i pylaste. Unoszenie cząstek gruntu do drenażu może powodować zamulenie rur drenażowych i w związku z tym wody wypłukują grunt dookoła rurociągu, powodując jego osiadanie i uszkodzenie (segregator aktów prawnych).

Drobnoziarnisty grunt może być również wypłukiwany przez strumień podziemny za obudową tuneli, które z natury rzeczy stają się ciągami drenowymi zbierającymi i odprowadzającymi wody gruntowe. W tych warunkach strumienie wód gruntowych podmywają grunty przylegające do tunelu, mogąc powodować usuwiska i związane z tym przykre w skutkach odkształcenia obudowy tunelu.
Unoszenie cząstek gruntu może dochodzić do znacznych rozmiarów (3 cm:l . gruntu na 1 litr wody), co przy dużym wydatku strumienia może spowodować katastrofalne następstwa.
Szczególną uwagą należy zwrócić na sąsiadujące budowle, których podtapianie jest możliwe w przypadku spiętrzenia wód gruntowych przez zatamowanie strumienia podziemnego lub zwężenie jego przekroju.

Sufozją nie tylko może istnieć w przypadku bocznego przepływu, lecz również w kierunkach pionowych.
Zasadą drenowania budynku jest największe zbliżenie ciągów drenowych do budowli. Dzięki temu przestrzeń drenowana i wydatek wody osiągają minimum, co ma szczególne znaczenie, kiedy wody spuszcza się do rurociągów kanalizacyjnych o ograniczonej przepustowości ścieków (promocja 3 w 1).

Poza tym zbliżenie pierścieniowego drenażu poziomego do ścian zewnętrznych budynku nie wymaga dodatkowych wykopów dla ciągów drenowych ani nadmiernego rozszerzenia głównego wykopu budowlanego. Jednocześnie zastosowanie pionowej warstwy filtracyjnej nad ciągiem drenowym przy ścianie sprzyja swobodnemu spływowi do drenażu i zapobiega spiętrzeniu się w warstwach górnych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 8 Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 9 Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 10
Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 11
Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 12 Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 13 Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 14
Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Różne aspekty w polskim budownictwie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami