Blog

Szkło piankowe zdjęcie nr 2
31.01.2022

Warstwa tynku

W artykule znajdziesz:

Warstwa tynku
Warstwa tynku

Istota metody polega na zabezpieczeniu ścian przed przeciekami tynkiem zbrojonym z podkładową warstwą styropianu samogasnącego minimalnej grubości 2 cm. Styropian stanowi podkład dla warstwy tynku, który zabezpiecza go przed tworzeniem rys (głównie w stykach prefabrykatów wielkopłytowych), powstających od ruchów cieplnych podłoża (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy przemarzaniu ścian należy sprawdzić obliczeniowo, czy zastosowana minimalna grubość styropianu 2 cm wystarcza do uzyskania wymaganej izolacyjności cieplnej ściany. W razie potrzeby należy zwiększyć odpowiednio grubość warstwy styropianu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Warstwa tynku stanowi element wykończenia ściany i zabezpieczenia jej przed niepożądanym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, w tym również przed penetracją wód opadowych w głąb ściany. Zbrojenie tynku siatką podtynkową ma na celu wyeliminowanie możliwości powstawania rys w warstwie fakturowej (uprawnienia budowlane).

Kolejność robót zabezpieczających powinna być następująca:

  1. prace przygotowawcze,
  2. wykonanie otworów i osadzenie w nich bolców kotwiących,
  3. naklejenie płyt styropianu,
  4. zawieszenie siatek konstrukcyjnych,
  5. zawieszenie siatki podtynkowej Rabitza, grubości 0,8-1 ,0 mm,
  6. tynkowanie,
  7. wykonanie obróbek blacharskich (program egzamin ustny).

W zakresie prac przygotowawczych przewidziano wykonanie siatek konstrukcyjnych i bolców kotwiących, ustawienie rusztowań, usunięcie istniejących obróbek blacharskich oraz przygotowanie powierzchni ścian.

Siatki konstrukcyjne

Siatki konstrukcyjne i bolce kotwiące. Siatki konstrukcyjne o oczkach 30X30 cm są wykonywane z prętów 0 4,5 mm ze stali zwykłej StO używanej do zbrojenia betonu. Do usztywnienia siatek stosuje się szkielet nośny złożony z poziomego pręta górnego 0 10 mm, poziomego pręta dolnego 0 8 mm oraz prętów pionowych 0 8 mm rozmieszczonych co 1,0 m (opinie o programie).

Siatki powinny być wykonywane w całości jako prefabrykaty o odpowiednim zakładzie. W razie konieczności mogą być one montowane bezpośrednio na zabezpieczanej ścianie. Sposób wykonania siatek zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanych rusztowań. Przy rusztowaniach wiszących zaleca się wykonywać siatki w formie gotowych prefabrykatów, natomiast przy rusztowaniach stojących łatwiej jest ze względów wykonawczych montować siatki bezpośrednio na ścianie (segregator aktów prawnych).

Przy stosowaniu siatek prefabrykowanych należy pręty 0 4,5 mm siatki podstawowej łączyć przez zgrzewanie, natomiast szkielet usztywniający z prętów 0 8 mm i 0 10 mm należy spawać. Siatka powinna być połączona ze szkieletem przez zespawanie na obwodzie. Szerokość siatki powinna wynosić ok. 3 m, a wysokość powinna odpowiadać wysokości kondygnacji. Jeżeli siatki wykonywane są bezpośrednio na zabezpieczanej ścianie, wtedy siatkę z prętów 0 4,5 mm należy zgrzewać i drutem wiązałkowym łączyć z prętami szkieletu. Ponadto wszystkie pręty pionowe siatki należy zawieszać na poziomym pręcie 0 10 mm za pomocą uformowanych haków.

Siatki konstrukcyjne należy projektować indywidualnie dla każdego typu budynku, w zależności od rodzaju ścian, układu okien (i balkonów lub loggii) w ścianach z otworami oraz od wielkości zastosowanych prefabrykatów. Do zabezpieczenia ścian z otworami okiennymi i balkonowymi zaleca się projektować siatki konstrukcyjne dwóch typów: międzyokienne wysokości kondygnacji oraz podokienne (promocja 3 w 1).

Przygotowanie powierzchni ścian. Przed przystąpieniem do właściwych robót zabezpieczających należy sprawdzić stan techniczny wypraw elewacyjnych. Odspojone fragmenty wyprawy nie związane z podłożem należy usunąć, a następnie miejsca te otynkować w celu uzyskania równej powierzchni pod warstwę styropianu.

W ramach prac przygotowawczych należy ponadto zdemontować istniejące obróbki blacharskie w ościeżach okiennych, przy złączach oraz na ścianach kolankowych, gzymsach i cokołach.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Szkło piankowe zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Szkło piankowe zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Szkło piankowe zdjęcie nr 7 Szkło piankowe zdjęcie nr 8 Szkło piankowe zdjęcie nr 9
Szkło piankowe zdjęcie nr 10
Szkło piankowe zdjęcie nr 11 Szkło piankowe zdjęcie nr 12 Szkło piankowe zdjęcie nr 13
Szkło piankowe zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szkło piankowe zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szkło piankowe zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami