Blog
Warstwa wyprawy
W artykule znajdziesz:
Warstwa wyprawy
W wyniku doświadczeń stwierdzono, że tynk wykonany za pomocą torkretnicy początkowo wykazuje dobrą wodoszczelność, po pewnym jednak czasie zaczyna przepuszczać wodę i nie może być uważany jako absolutnie wodoszczelny. Warstwa wyprawy natychmiast reaguje na odkształcenie budowli, powstają w niej rysy i pojawiają się miejscowe wykruszenia. Rysy mogą też powstawać na skutek skurczu zaprawy (program uprawnienia budowlane na komputer). Dlatego w celu uniknięcia skutków skurczu należy przestrzegać zasady, aby różnica ilości cementu w betonie podłoża i w zaprawie nie była zbyt duża. Wówczas wyprawę można wykonać w dwóch warstwach o różnych zawartościach cementu: mniejszej w dolnej warstwie i większej w górnej.
Wypraw nie można nakładać na powierzchnie zimne, w temperaturze poniżej + 5f C. Przy temperaturach poniżej + 5°C konieczne są cieplaki i ogrzewanie tynkowanej konstrukcji. W zasadzie wyprawy wodoszczelne wykonuje się według zasad stosowanych przy innych wyprawach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu zwiększenia wodoszczelności zaprawy użytej do wypraw dodaje się środki uszczelniające według recepty wytwórni. Środki te mają własności hydrofobowe lub pęcznieją pod wpływem wody. Na ogół zmniejszają one moduł sprężystości zapraw 1,5-2-krotnie, co w pewnym stopniu zmniejsza możliwość powstawania rys skurczowych i termicznych na skutek odkształceń podłoża.
Doświadczenia wykazały, że izolacja w postaci wypraw nakładanych sposobem natryskowym nie wykazuje na ogół uszkodzeń w przypadku konstrukcji podlegających równomiernemu osiadaniu, natomiast występują uszkodzenia pod wpływem drgań (uprawnienia budowlane).
W zasadzie wyprawę należy stosować jedynie w miejscach dostępnych dla obserwacji, aby w razie uszkodzenia można było szybko i łatwo wykonać naprawę wyprawy.
Izolację fundamentów i ścian podziemi wykonuje się w myśl powyższych wskazań, często od strony pomieszczeń podziemi, co nie może być uznane za rozwiązanie poprawne, ponieważ izolację powinno się wykonywać od strony parcia hydrostatycznego wody, w omawianym zaś przypadku od zewnętrznej strony ściany fundamentowej. Natomiast w zbiornikach na wodę wyprawę wodoszczelną należy wykonywać na powierzchni wewnętrznej ścian (program egzamin ustny). W ten sposób zostanie spełniony warunek polegający na tym, aby izolacja była przyciskana do podłoża.
Grubość warstwy wyprawy
W przeciwnym przypadku wyprawa będzie tak długo skutecznie pracować, jak długo parcie wody przenikającej przez ścianę nie przezwycięży przyczepności wyprawy do podłoża i nie nastąpi oderwanie warstwy od podłoża. Ponieważ przyczepność wyprawy może być różna i nie zawsze wystarczająca do przeniesienia naprężeń rozciągających (przy odrywaniu), dlatego izolacja nie może zapewnić wymaganej szczelności, zwłaszcza przy większym parciu hydrostatycznym wody (opinie o programie).
Jakość izolacji w postaci wyprawy narzuconej torkretnicą zależy w dużym stopniu od jakości wykonania wyprawy.
Cała powierzchnia izolowanej konstrukcji powinna być dokładnie przemyta wodą i stale wilgotna (segregator aktów prawnych).
Wyprawę nakładaną torkretnicą wykonuje się w jednej warstwie. Jeśli izolujemy ściany i podłogę, to najpierw należy wykonać wyprawę wodoszczelną na ścianach.
Grubość warstwy wyprawy powinna odpowiadać grubości projektowanej, lecz nie powinna być cieńsza niż 20 mm. Na powierzchni nakładanej warstwy nie powinno być suchych plam, wskazujących na niedostateczną ilość wody w zaprawie. Nie powinno też następować spływanie narzuconej zaprawy, co świadczy o nadmiernej zawartości w niej wody.
Przy narzucaniu zaprawy dyszę należy trzymać w pozycji prostopadłej do torkretowanej powierzchni w odległości 80-120 cm od niej.
W przypadku przerwy roboczej warstwę narzutu wyprawy na ostatnim odcinku na szerokości 1,0 do 1,5 m nakłada się ze stopniowym zmniejszaniem jej grubości przy krawędzi do 10 mm. Przed wznowieniem robót odcinek ten należy przygotować, tj. oczyścić, nasiekać, a następnie grubość warstwy wyprawy uzupełnia się do grubości wymaganej. Powierzchni wyprawy nakładanej torkretnicą zasadniczo nie należy zacierać. Powierzchnie poziome mogą być zabezpieczone ochronną warstwą zwykłego betonu o grubości co najmniej 5 cm. Świeżo wykonaną wyprawę należy w okresie suszy zwilżać rozpylonym strumieniem wody (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32