Blog

22.02.2023

Warstwy asfaltokauczukowe

W artykule znajdziesz:

Warstwy asfaltokauczukowe

Ciągłe, wolne ruchy pistoletu natryskowego powodują natomiast powstanie równomiernej warstwy asfaltokauczukowej. Warstwy asfaltokauczukowe najwygodniej nanosić odcinkami. Długość odcinków przewidzianych każdorazowo do izolacji, zarówno na powierzchniach poziomych jak i pionowych, powinna wynosić 16-22 m, szerokość bądź wysokość - 2-3 m (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po naniesieniu izolacji żądanej grubości należy przystąpić do natrysku następnego odcinka. Wykonanie izolacji typu lekkiego wymaga stosunkowo szybkiego przesuwania się z aparatem natryskowym, przy czym odcinek 20 m pokrywa się w jednym przejściu". Izolacje typu średniego ciężkiego wykonuje się podobnie jak izolacje lekkie, natrysk trwa jednak znacznie dłużej. Wymaganą grubość powłoki reguluje się czasem natryskiwania i ilością naniesionych składników (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Izolacji typu ciężkiego nie zaleca się wykonywać w jednym „przejściu" natryskowym, gdyż grube powłoki utrudniają wypłynięcie wody. Izolacje te najkorzystniej wykonywać warstwami grubości ok. 2,0 mm; kolejną warstwę należy nanieść najwcześniej po upływie ok. jednej godziny od nałożenia warstwy poprzedniej (uprawnienia budowlane).

Warstwę tzw. zamykającą, zarówno przy izolacjach typu lekkiego jak i ciężkiego, należy wykonać z emulsji asfaltowej kationowej w ilości ok. 0,5 kg/m2, natryskując ją nie wcześniej niż po upływie dwóch godzin od chwili wykonania warstwy asfaltokauczukowej (program egzamin ustny).

Grubość warstwy powłoki asfaltokauczukowej

W uzasadnionych przypadkach izolacje asfaltokauczukowe mogą zostać wzmocnione 1. 2. lub 3. warstwami welonu szklanego. Welon szklany należy nałożyć na warstwę asfaltokauczukową najwcześniej po upływie 2 godzin od chwili jej wykonania. W celu przyklejenia welonu należy warstwę asfaltokauczukową spryskać emulsją asfaltową, przyłożyć natychmiast pas welonu i przycisnąć go miotłami brzozowymi (lub podobnymi) do warstwy emulsji. Po ok. 15 minutach welon należy ponownie spryskać emulsją asfaltową (zużycie ok. 0,6 kg/m2). Welon szklany należy łączyć na zakład szerokości 5-10 cm (opinie o programie).

Po 15 minutach od spryskania welonu emulsją można przystąpić do dalszego natryskiwania warstwy asfaltokauczukowej, a w razie potrzeby w taki sam sposób, jak podano wyżej, należy ułożyć 2. i 3. warstwę welonu. Grubość warstwy powłoki asfaltokauczukowej między kolejnymi warstwami welonu szklanego powinna wynosić ok. 1 mm. Grubość powłoki można sprawdzić na podstawie zużycia materiałów bądź przez pomiar igłą penetracyjną (segregator aktów prawnych).

Świeże powłoki asfaltokauczukowe mają o ok. 30% większą grubość niż powłoki po stabilizacji (wskutek zawartej w nich wody), co należy uwzględnić przy pomiarach grubości. Połączenie izolacji poziomej z izolacją pionową wymaga każdorazowo rozwiązania szczegółowego, uwzględniającego układ konstrukcyjny obiektu. Jako typowe mogą służyć dwa rozwiązania. W czasie wykonywania robót izolacyjnych należy co najmniej dwa razy dziennie sprawdzić zużycie jednostkowe emulsji asfaltowej i lateksu.

Świeże powłoki asfaltokauczukowe są miękkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Przez kilka dni należy je pozostawić do „stabilizacji” i chronić przed uszkodzeniami. W okresie letnim proces ten trwa 4-5 dni, zależnie od pogody, natomiast w okresie chłodów i przy znacznej wilgotności powietrza - 6-7 dni. Po upływie tego czasu powłoki stają się odporne na wpływy mechaniczne, przy czym temperatura mięknienia tworzywa asfaltokauczukowego przekracza 150X (promocja 3 w 1). Chodzenie po świeżej powłoce, układanie na niej materiałów, narzędzi itp. jest niedozwolone. Na poziomych izolacjach nie należy kłaść warstwy ochronnej z zaprawy cementowej bezpośrednio na warstwie asfaltokauczukowej, lecz na ułożonej „na sucho” papie izolacyjnej bądź papie powlekanej.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami