Blog

Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 2
20.07.2022

Warstwy ochronne

W artykule znajdziesz:

Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 3
Warstwy ochronne

Zewnętrzna warstwa z trwałych materiałów o wystarczającej grubości, ułożona na ścianach, podłogach i innych konstrukcjach, nazywa się okładziną (albo wyprawą lub posadzką) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Warstwa ta spełnia następujące zadania:

  • techniczne - w celu ochrony głównych konstrukcji przed niszczącym działaniem opadów atmosferycznych, kwasów, wody, ognia itp.;
  • sanitarno- techniczne - w celu otrzymania gładkich powierzchni, które pozwalają na utrzymanie pomieszczeń w czystości i łatwe ich dezynfekowanie;
  • dekoracyjne - w celu nadania powierzchniom specjalnego kształtu, kolonu lub deseniu; te elementy stwarzają określony efekt dekoracyjny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Okładziny (albo wyprawy lub posadzki) wykonuje się: 1. ze sztucznych i naturalnych kamiennych płytek lub płyt powiązanych ze sobą i z licowaną powierzchnią za pomocą wyprawy lub innymi sposobami; 2. ze specjalnych mas plastycznych (mieszanin) tworzących po stwardnieniu mocną powłokę (uprawnienia budowlane).

Warstwy ochronne i dekoracyjne dzielą się na dwie grupy:

1. okładziny ceglano-płytkowe i 2. narzutowe lub nanoszone (program egzamin ustny).

Okładziny ceglano - płytkowe rozróżnia się według: 1. kształtu płytek (czworokątne, sześciokątne itd.); 2. materiału (terakotowe, cementowe, polewane (glazurowane), fajansowe,) szklane, z kamienia naturalnego); 3. istnienia wstawek między płytka/mi, co zależne jest od ich kształtu (bez wstawek - czworoboki, sześcioboki, ze wstawkami - ośmioboki); barwy i desenie płytek (jednobarwne i wielobarwne, z deseniem jednostajnym lub z deseniem tworzonym przez dwa rodzaje płytek albo większą ich ilość); 5. rodzaju powierzchni płytek (gładkie, ryflowane) (opinie o programie).

Okładziny

Narzutowe lub nanoszone warstwy rozróżnia się w zależności od: 1. składu mieszaniny (zaprawy) - cementowe, terrazzowe, ksylolitowe; 2. ilości warstw (jednowarstwowe i dwuwarstwowe); 3. sposobu wykonania. Pod względem architektonicznym rozróżniamy okładziny: z równoległym układem płytek, z lamperią lub bez, z układem płytek po przekątnej lub w szachownicę, w postaci płytek przyściennych i kształtek. Do kształtek zaliczamy pionowe narożniki zaokrąglone, cokoliki,karnesy i fryzy (segregator aktów prawnych).

W zależności ad kształtu licowanej powierzchni powłoki ochronno-dekoracyjne mogą być płaskie, wypukłe lub wklęsłe,, a w zależności od położenia powierzchni pionowe (ściany) lub poziome (podłogi, sufity). Prace związane z licowaniem dzieli się na 2 grupy: 1. przygotowawcze (urządzenie miejsca pracy, przygotowanie powierzchni i zgromadzenie materiałów); 2. właściwe licowanie. Wymienione roboty w większości wypadków wykonuje się po ukończeniu robót tynkarskich, ułożeniu i zmontowaniu przewodów instalacyjnych, po wstawieniu ościeżnic drzwiowych i okiennych oraz podokienników, po wykonaniu podłoża pod posadzki z płytek luib z terrazza. Nie jest wskazane wcześniejsze wykonywanie robót wykończeniowych, gdyż okładziny łatwo mogą być uszkodzono przy następnych robotach. Okładziny z płytek ceramicznych, terakotowych i glazurowanych stosowano już w czasach najdawniejszych (promocja 3 w 1).

W Kijowie znaleziono obok kafli piecowych, płytki okładzinowe pochodzące z X i XI wieku. Okładziny rozpowszechnione były w Bizancjum IX - XI wieku, we Włoszech w wieku XV-XVI, w Holandii w XVII i XVIII wieku. W Rosji, po przerwie, zaczęto je ponownie stosować w XVII i XVIII wieku (dawny dom Mieńszykowa w Leningradzie, holenderski domek w Kuskowie pod Moskwą), przy czym zachowały się wzory o wysoki ej wartości artystycznej.

W późniejszym okresie (XVIII-XIX wiek) wyrabiano w Rosji płytki okładzinowe trzech rodzajów: 1. dekoracyjne - do licowania ścian wewnętrznych, 2. sanitarno-higieniczne do wykładania łazienek, ustępów, pomieszczeń w łaźniach, szpitalach itp., 3. do ozdobnego licowania elewacji, różniące się od wewnętrznych okładzinowych płytek większą wytrzymałością czerepu i glazury ze względu na wpływy atmosferyczne.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 8 Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 9 Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 10
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 11
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 12 Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 13 Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 14
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami