Blog

25.11.2022

Warstwy stropodachów

W artykule znajdziesz:

Warstwy stropodachów

Na zwykłym stropodachu, o spadku mniejszym niż 0,5%, pokrycie wykonuje się z dwóch warstw papy na lepiku w sposób opisany w p. 6.2, natomiast na tarasach, przy takim samym spadku należy stosować izolację typu ciężkiego. Stosowane są wkładki z papy asfaltowej lub na osnowie z włóknem szklanym, z folii z PCW, poliizobutylenu, tkanin impregnowanych i in. W przypadku stosowania wkładek z papy lub tkanin impregnowanych, po zagruntowaniu podłoża rzadkim roztworem asfaltowym, stosuje się kilka powłok asfaltowych, na przemian, z dobrej jakości papami asfaltowymi lub tkaninami (program uprawnienia budowlane na komputer).

W krajach Europy Zachodniej popularne są izolacje wodoszczelne tarasów z asfaltu lanego. Warstwa wierzchnia, zabezpieczająca, ma za zadanie ochronę powłoki wodoszczelnej od uszkodzeń mechanicznych. Musi być ona wykonana tak, aby przy odkształceniach termicznych nie ulegała uszkodzeniu i aby jednocześnie stanowiła zabezpieczenie od zniszczeń warstwy wodoszczelnej. Warstwę tę wykonuje się w różnej formie, w tym z desek lub łat na legarach, z płyt betonowych chodnikowych ułożonych na warstwie piasku, a także jako posadzkę betonową lub z płytek terakotowych i in (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Warstwy stropodachów pełnych w podziale na trzy typy. Stropodach, ma ułożoną powłokę z papy, masy asfaltowej lub folii z tworzyw sztucznych na płycie nośnej. Takie pokrycie chroni jedynie przed deszczem. Rozwiązanie przedstawione na rys. 6-62 chroni przed deszczem i zmianami temperatury przed deszczem, zmianami temperatury i przenikaniem pary wodnej do izolacji cieplnej. Na jakość pokryć stropodachów i tarasów decydujący wpływ mają następujące czynniki (uprawnienia budowlane).

Sposób odprowadzenia wody opadowej. Najlepszym rozwiązaniem, tak jak przy dachach pilastych, jest odprowadzenie wewnętrzne z podgrzewanymi wlotami. Dobrym rozwiązaniem jest rynna wisząca z zewnętrznymi rurami spustowymi (bez załamań), ale przy wysunięciu gzymsu wieńczącego tak, aby stanowił okap i podwieszenie rynny na końcu tego gzymsu-okapu (program egzamin ustny).

Ruchy termiczne

Ruchy termiczne, których uwzględnienie w konstrukcji stropodachów jest zagadnieniem podstawowym. W tym zakresie wymagania polskich norm są bardzo łagodne, gdyż uwzględniać należy wahania temperatury ±20°C dla konstrukcji nie ocieplonych oraz ± 10°C dla ocieplonych. W innych krajach (np. NRD) granice te wynoszą od -20 do +60°C; potwierdza to celowość zaostrzenia wymagań zwłaszcza w odniesieniu do stropodachów. Rozmieszczenie dylatacji oraz konstrukcja płaszczyzn przesuwu powinny być takie, aby wyeliminować wpływ ruchów termicznych stropodachu na konstrukcję budynku (opinie o programie). Do częstych błędów w rozwiązaniach stropodachów należy nieuwzględnianie faktu nieocieplania wieńców, co powoduje pęknięcia stropodachów i murów najwyższej kondygnacji.

Zła jakość produkowanych u nas materiałów pokrywczych, tj. papy i lepiku. Wadliwe, niestaranne wykonawstwo robót pokrywczych i nieprzestrzeganie zasad fizyki budowli. Prowadzi to bardzo często do powstawania „pęcherzy” w pokryciu dachowym, pofałdowania i odklejania się papy na zakładach, a także do zastoin wód opadowych na pokryciu (segregator aktów prawnych). Rozróżnić można dwa rodzaje „pęcherzy” powstające wewnątrz pokrycia (między warstwami papy) oraz tworzące się pod pokryciem papowym. Pierwsze z nich są wynikiem niedostatecznego dociśnięcia poszczególnych warstw papy przy układaniu. Drugi rodzaj „pęcherzy” jest znacznie groźniejszy; powstają one w wyniku nadmiernej wilgotności podłoża (zapobieganie powstawaniu „pęcherzy”).

Rozwiązanie obróbek blacharskich. Konstrukcja wszelkich obróbek blacharskich oraz przebić pokrycia przez wloty rur spustowych, wywietrzniki kanalizacyjne, wyloty wentylacyjne itp. musi zapewniać pełną szczelność i łatwość wykonawstwa. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kołnierzy przyspawanych do rur i wejście na nie warstwami pokrycia, przyciśniętymi obręczą ześrubowaną z kołnierzem. Dostateczne spadki stropodachu, a zwłaszcza w korytach betonowych zastępujących rynny (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami