Blog

Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 2
21.05.2020

Wartość amplitudy

W artykule znajdziesz:

Wartość amplitudy

Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 3
Wartość amplitudy

Wartość amplitudy rzeczywistej nie powinna przekraczać wartości amplitud dopuszczalnych ze względu na warunki dobrego samopoczucia człowieka, jak również ze względu na wymagania czułych urządzeń i aparatury pomiarowej zainstalowanej w budynku. W przypadku braku innych wymagań należy korzystać z danych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy określaniu nośności konstrukcji można nie brać pod uwagę obciążeń dynamicznych od maszyn kategorii I dynamiczności a także od maszyn kategorii II i III, jeśli ustawiono je na podkładkach tłumiących. Przy określaniu nośności elementów stropu (płyty, belki, podciągi) można nie brać pod uwagę obciążeń dynamicznych od maszyn I i II kategorii; nie uwzględnia się obciążeń dynamicznych również wówczas, gdy obliczona amplituda drgań nie przekracza 1/40000 rozpiętości rozważanego elementu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy określaniu nośności słupów można nie brać pod uwagę:
a) obciążeń dynamicznych od maszyn I i II kategorii, jeśli częstotliwości ich są średnie lub duże,
b) obciążeń od wszelkich maszyn, jeżeli różnica amplitud u głowicy i podstawy słupa nie przekracza 1/40000 jego wysokości.
Można nie sprawdzać amplitud drgań budowli jeżeli:
a) na stropie nie będą stale przebywać ludzie obsługujący maszyny (uprawnienia budowlane),
b) na stropie nie ma maszyn I, II lub III klasy wrażliwości.
Ponadto można nie sprawdzać amplitud drgań budynku, jeśli w nim nie ma
maszyn kategorii dynamiczności większej niż II, średniej i dużej częstotliwości.
Kolejność obliczeń dynamicznych powinna być następująca:
a) ustala się klasyfikację maszyn i wywołane przez nie obciążenia dynamiczne,
b) określa się albo drgania własne konstrukcji - albo amplitudy jej drgań wymuszonych (program egzamin ustny).

Zmiana sztywności konstrukcji

W celu określenia drgań własnych konstrukcji wyznacza się amplitudy drgań wymuszonych za pomocą współczynników dynamicznych i porównuje się z dopuszczalnymi.
W przypadku bezpośredniego wyznaczenia amplitud porównuje się je z dopuszczalnymi; wychodząc z obliczonych amplitud drgań określa się wartości momentów i sił wewnętrznych i sprawdza się nośność konstrukcji i jej elementów.
Może ona polegać na zwiększeniu sztywności, a więc albo zmniejszeniu rozpiętości przęsła, albo zwiększeniu sztywności przekroju. Zwiększenie sztywności konstrukcji można uzyskać także przez wykonanie pod maszyną lekkiej lecz sztywnej podstawy, trwale złączonej ze stropem (opinie o programie).

Powyższe zmiany stosuje się w przypadku, gdy częstość drgań wymuszonych jest bliska pierwszej częstości drgań własnych. Jeśli jest inaczej tzn. gdy częstotliwość drgań wzbudzających bliska jest drugiej częstotliwości drgań własnych, wówczas właściwe wyniki daje zmniejszenie sztywności (a więc zabieg odwrotny do opisanego wyżej).
Zmiana rozmieszczenia maszyn na stropie. Zmniejszenie amplitud drgań pionowych może być osiągnięte poprzez umieszczenie w pobliżu słupów maszyn o pionowej sile wzbudzającej a w pobliżu środka rozpiętości przęsła stropu - maszyn o poziomej sile wzbudzającej. Amplitudy drgań można zmniejszyć, jeśli maszyny o siłach wzbudzających poziomych ustawione zostaną tak, aby największe wartości tych sił kierowane były w kierunku, w którym sztywność budynku jest największa (segregator aktów prawnych).

Stosowanie podkładek izolujących. Stosowanie tych podkładek jest słuszne jedynie wówczas, gdy liczba obrotów maszyn izolowanych nie jest mniejsza od 600/min. Podkładki te można też stosować w sposób bierny - ustawiając na nich maszyny lub aparaty odznaczające się znaczną wrażliwością; wówczas drgania stropu przekazują się na maszynę w mniejszym stopniu. Szczegóły - patrz np. praca [50].
Wyważanie maszyn, zmiana liczby obrotów. Nieraz powodem nadmiernych drgań jest brak wyważenia wirników maszyny lub ich rozregulowanie się wskutek zużycia.

W tych przypadkach wyważenie daje nieraz znakomite efekty (promocja 3 w 1).
Jeśli istnieje możliwość - bez szkody dla technologii produkcji - zmienić nieco obroty maszyn, prowadzi to również do dobrych wyników, jednak tylko wówczas, gdy częstotliwości drgań własnych konstrukcji i drgań wymuszonych są bliskie sobie (rezonans).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 8 Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 9 Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 10
Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 11
Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 12 Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 13 Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 14
Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metoda murowania w cieplakach zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami