Blog

Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 2
07.07.2021

Wartość ciężaru właściwego

W artykule znajdziesz:

Wartość ciężaru właściwego

Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 3
Wartość ciężaru właściwego

Ciężarem właściwym nazwany został w fizyce stosunek masy do objętości badanego ciała (wymiar 3). Wartość ciężaru właściwego dla as- faltów jest wielkością charakterystyczną tylko dla pewnych specjalnych gatunków asfaltów. Np. przy asfaltach naturalnych, zawierających większe ilości składników mineralnych, ciężar właściwy wzrasta w sposób pozwalający na stwierdzenie ich pochodzenia. Poza tym znajomość ciężaru właściwego asfaltów jest konieczna przy obliczaniu pojemności zbiorników na asfalt względnie zawartości asfaltu w masach mineralno-asfaltowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy obliczeniach orientacyjnych przyjmuje się jako przybliżony ciężar właściwy asfaltu 1,05 g/mml.

Najdokładniejszą ze stosowanych do tego celu metod jest metoda piknometryczna.
Do oznaczania ciężaru właściwego asfaltów i innych wysokotopliwych substancji stosuje się piknometr specjalnej konstrukcji.
Piknometr ten składa się z naczyńka cylindrycznego 1 i zatyczki szlifowanej 2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Od spodu zatyczka posiada półkuliste wgłębienie, a w najwyższym punkcie wgłębienia znajduje się otwór 3 o średnicy 1,5 mm, przechodzący na wylot przez całą zatyczkę.
Wykonanie pomiaru. Przed wykonaniem pomiaru waży się na wadze analitycznej piknometr pusty (ciężar a g) i piknometr wypełniony wodą destylowaną o temperaturze dokładnie 20 ± 0,1 °C (ciężar b g). Następnie topi się ostrożnie badany asfalt i wlewa do naczyńka piknometru, napełniając je mniej więcej do połowy. Naczyńko wraz z asfaltem wstawia się na 30-H30 minut do suszarki ogrzanej do temperatury o ok. 60°C wyższej od oznaczonej temperatury mięknienia badanego asfaltu w celu usunięcia z asfaltu ewentualnie zawartych w nim pęcherzyków gazu (uprawnienia budowlane). Zbierające się na powierzchni asfaltu pęcherzyki gazu można usunąć przez zbliżenie do nich silnie ogrzanego drutu.

Po wyjęciu z suszarki przygotowanej w powyższy sposób próbki pozostawia się ją do całkowitego wystygnięcia na powietrzu, zamyka naczyńko zatyczką i waży (c g), następnie dopełnia się piknometr wodą destylowaną i zamyka zatyczką w ten sposób, aby woda wypełniła całkowicie rurkę przelewową zatyczki. Następnie wstawia się piknometr do łaźni termostatu uregulowanego na temperaturę 20 ± ± 0,1 °C i po upływie co najmniej Vz godziny wyjmuje piknometr z łaźni, osusza z wierzchu miękką ściereczką i waży (d g) (program egzamin ustny).

Temperatura zapłonu

Temperatura zapłonu jest temperaturą, w której nad badaną substancją tworzy się mieszanina par tej substancji (lub jej składników) i powietrza, zapalająca się przy zbliżeniu płomienia (opinie o programie). Asfalty, które nie zawierają z reguły lotniejszych składników, posiadają wysokie temperatury zapłonu - powyżej 200°C. W przypadku asfaltów określenie temperatury zapłonu ma na celu stwierdzenie, czy badany materiał nie zawiera składników bardziej lotnych i lżejszych, które mogą być dodawane do asfaltów np. w celu zwiększenia jego penetracji.

Do oznaczania temperatury zapłonu stosuje się aparat Marcussona. Aparat Marcussona składa się z okrągłego metalowego naczynia 1 z piaskiem i z pierścienia żebrowego 2, uwidocznionego. Do pierścienia 2 wstawiony jest tygielek porcelanowy lub stalowy 3 o grubości ścianek 2,0 ± 0,2 mm, średnicy wewnętrznej 40 ± 1 mm i wysokości wewnętrznej 40 ± 1 mm. Na wewnętrznej
ściance tygielka znajdują się 2 kreski, umieszczone w odległości 10 mm i 15 mm od górnej krawędzi tygielka (segregator aktów prawnych).

Przy badaniu asfaltów lepiej używać zamiast tygla porcelanowego tygla ze stali nierdzewnej. Na żebrach pierścienia 2 opiera się krążek azbestowy 4 z okrągłym wykrojem, przeznaczonym na tygielek, którego krawędź wystaje nieco ponad krążek azbestowy. Na krawędzi trójnoga 5, zaopatrzonego w osłonę oraz śruby do poziomowania, umocowany jest w uchwycie 6 termometr 7 w ten sposób, że jego naczyńko rtęciowe jest oddalone od ściany tygielka o 5 mm (promocja 3 w 1).

W metalowej tulei aparatu obraca się oś zapalnika 8; na końcu zapalnika znajduje się palniczek 9. Zapalnik porusza się poziomo w płaszczyźnie górnej krawędzi tygielka.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 8 Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 9 Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 10
Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 11
Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 12 Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 13 Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 14
Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wywrotnica obrotowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami