Blog
Wartości normowe
W artykule znajdziesz:
W aparacie skrzynkowym mała wysokość próbki powoduje, że ciśnienie wody porowej szybko spada do zera; wyniki badań można interpretować wg wzoru. W aparacie trójosiowym natomiast, szczególnie przy stosowaniu szybkiego ścinania bezpośrednio po zwiększeniu ciśnienia w aparacie, odpowiednia jest interpretacja (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wartości normowe przyjmuje się równe. Zaleca się <do obliczeń przyjmować w przypadku szybkich przyrostów obciążeń (np. w podłożu silosów), gdy obciążenia podłoża wzrastają powoli (np. przy powolnym wznoszeniu domów z cegły). Rezydualna wytrzymałość na ścinanie gruntów spoistych. W gruntach spoistych, tak jak i w skałach, mamy też do czynienia z rezydualną wytrzymałością na ścinanie, która występuje na uprzednio powstałych powierzchniach ścięć, np. w utworach na terenach dawnych osuwisk lub w gruntach glacitektonicznie pofałdowanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Badania wytrzymałości rezydualnej najlepiej przeprowadzić na próbkach wykazujących ślady dawnych ścięć. Ścinanie przeprowadza się tak, aby powierzchnia dawnego ścięcia była w płaszczyźnie ścinania w aparacie skrzynkowym lub pod kątem a a 45° do kierunku działania ciśnienia <t3 w aparacie trójosiowym (uprawnienia budowlane). Najbardziej dogodne jest ścinanie w aparacie skrzynkowym, dostosowanym do ścinania próbki przy ruchu górnej ramki w przód i w tył. Wyniki ścinania nanosi się na wykresy. Wartości rezydualne <j>r i cr należy stosować przy analizie stateczności skarp i budowli na terenach dawnych osuwisk i ruchów glacitektonicznych. Najmniejsze wartości wytrzymałości rezydualnej wykazują bardzo plastyczne iły (program egzamin ustny).
Blok fundamentowy
Przy wyznaczaniu naprężeń powstających w podłożu pod wpływem obciążeń zewnętrznych stosuje się następujące założenia:
- Podłoże gruntowe stanowi ośrodek materialny ograniczony od góry (płaszczyzną graniczną) i rozciągający się nieograniczenie w kierunkach poziomych i pionowo w dół (półprzestrzeń gruntowa).
- Obciążenia działają w poziomie płaszczyzny granicznej.
- Półprzestrzeń gruntowa jest jednorodna i izotropowa, obowiązuje w niej prawo Hooke’a i zasada superpozycji, co pozwala korzystać z metod teorii sprężystości oraz sumować oddzielnie wyznaczone naprężenia od obciążeń zewnętrznych i od ciężaru własnego gruntu (opinie o programie).
Najbardziej istotnym zagadnieniem dla pracy fundamentów budowli i nawierzchni drogowych są odkształcenia gruntu. Małe odkształcenia podłoża nie powodują nawet minimalnych rys w konstrukcji; duże natomiast, zazwyczaj nierównomierne, kończą się zwykle poważnymi uszkodzeniami budowli lub nawierzchni drogowej. Od- kształcalność ośrodka gruntowego najłatwiej można zilustrować na najprostszym przypadku obciążenia gruntu pojedynczym fundamentem (segregator aktów prawnych).
Blok fundamentowy, zagłębiony poniżej powierzchni terenu, jest stopniowo obciążany. Jednocześnie z obciążeniem prowadzimy pomiar osiadań fundamentu i odkształceń terenu obok niego w punkcie A. Przyrost osiadań fundamentu i terenu w A jest w fazie I prawie wprost proporcjonalny do przyrostu obciążenia gruntu; w fazie II obserwuje się zwiększenie przyrostu osiadań fundamentu i podnoszenie się terenu obok fundamentu. Po przekroczeniu granicznego obciążenia gruntu qf fundament zagłębia się bez zwiększania obciążeń przy jednoczesnym wypieraniu gruntu i znacznej przechyłce fundamentu (promocja 3 w 1).
W fazie I fundament osiada tylko wskutek ściśliwości gruntu; w fazie II występuje coraz większy wpływ obszarów stanu granicznego gruntu pod krawędziami Zjawiska te występują w zboczu (skarpie), jeśli wzdłuż najbardziej potencjalnie niekorzystnej powierzchni poślizgu powstanie w każdym jej punkcie stan graniczny naprężenia odznaczają się krzywoliniową powierzchnią poślizgu, najczęściej zbliżoną do kołowej, a ruch osuwającej się części gruntu jest obrotem bryły osuwiskowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32