Blog

Beton trzonu zdjęcie nr 2
08.06.2020

Wyznaczenie sił przekrojowych

W artykule znajdziesz:

Wyznaczenie sił przekrojowych

Beton trzonu zdjęcie nr 3
Wyznaczenie sił przekrojowych

Wyznaczenie sił przekrojowych w ramach wieloprzęsłowych obciążonych ciężarem pionowym można uprościć obliczając rygle ram jako belki ciągłe wieloprzęsłowe, podparte przegubowo na słupach pośrednich i zamocowane w słupach skrajnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wymiarowanie słupów i rygli przeprowadza się na uogólnione siły wewnętrzne (moment, siła podłużna, siła poprzeczna).

Przy wymiarowaniu rygli pomija się często wpływ sił podłużnych w tych przypadkach, gdy wartość efh jest większa od 4, gdzie e oznacza mimośród przyłożenia siły, h zaś wysokość rygla. Wyjątek stanowią ramy o znacznie pochylonym ryglu, który trzeba sprawdzić na ściskanie mimośrodowe.
W halach o konstrukcji żelbetowej monolitycznej sztywność połaci dachowej w płaszczyźnie działania sił poziomych jest bardzo duża i wpływ tych sił z reguły pomijamy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elementy poddane działaniu sił normalnych mogą ulegać wyboczeniu. Może ono wystąpić w płaszczyźnie ramy, jak też i w kierunku do niej prostopadłym. Przy obliczaniu wyboczenia prętów mamy do czynienia ze sztywnością elementu (EJ) i jego długością wyboczeniową.

Obliczenie ścisłe z uwzględnieniem zmienności momentów bezwładności jest na ogół bardzo żmudne i wymaga znacznego nakładu pracy rachunkowej.
W ramach prefabrykowanych rygle mogą składać się z części prefabrykowanej i nadbetonu układanego np. pomiędzy płytami dachowymi.
Sztywność budynków halowych w kierunku podłużnym zapewniona jest przez ramy jakie tworzą belki podłużne ze słupami i wypełniające ściany podłużne (zewnętrzne lub wewnętrzne). Siły poziome działające na hale o małych wysokościach i rozpiętościach mogą być przeniesione przez same ściany szczytowe lub przez ramy poprzeczne przy większych zaś włącza się do współpracy podłużne ściany zewnętrzne lub cztery następne ramy.

W halach o konstrukcji żelbetowej monolitycznej utworzony jest układ ram o sztywnych węzłach: ze słupów, rygli, wieńców i belek podsuwnicowych. W halach prefabrykowanych elementy te połączone są przeważnie w sposób przegubowy, stąd hale takie wymagają specjalnego usztywnienia w kierunku podłużnym. W większości rozwiązań ściany zewnętrzne mają dużą powierzchnię okien, a sztywność słupów w kierunku podłużnym jest znacznie mniejsza niż w kierunku poprzecznym (uprawnienia budowlane).

Usztywnione przęsło ściany hali

W halach jednonawowych dla zapewnienia sztywności podłużnej stosuje się najczęściej rozwiązanie. W przęśle skrajnym daje się sztywne wypełnienie z muru lub elementów prefabrykowanych (płyt ściennych), przejmujące siły działające w płaszczyźnie ściany. W ten sposób otrzymuje się układ nieprzesuwny. Dość często również układ nieprzesuwny otrzymuje się przez zastosowanie zastrzałów w pierwszym polu ściany zewnętrznej. Usztywnione przęsło ściany hali należy sprawdzić na wywrócenie wg schematu (program egzamin ustny).

W halach wielonawowych wiatr działający na ścianę szczytową, wykonaną zazwyczaj ze słupów i płyt ściennych, przekazuje się na fundament i rygle ram poprzez połać dachową. Tworzy ona sztywną tarczę w płaszczyźnie działania sił poziomych. Część wiatru działa również na słupy jako obciążenie ciągłe w. Siła pozioma H2, wywołana suwnicą, działa na belkę pod- suwnicową i słupy ramy.
Przy projektowaniu hal zakłada się jednakową sztywność wszystkich słupów w kierunku podłużnym hali (opinie o programie). Obliczenie ram ciągłych o sztywnych lub przegubowych węzłach można wykonać w prosty sposób, posługując się w przypadku węzłów sztywnych odpowiednimi tablicami dla ram pięcioprzęsłowych, gdyż uwzględnia się współpracę najwyżej sześciu sąsiednich ram. W przypadku przegubowego połączenia usztywnień podłużnych ze słupami rozkład siły poziomej na poszczególne słupy przyjmuje się z założenia równych ugięć wszystkich słupów.

Ramy monolityczne, bardzo rozpowszechnione w okresie przed drugą wojną światową, są obecnie stosowane w przypadkach, gdy proces produkcyjny wymaga specjalnego ukształtowania hali i nie można przyjąć rozwiązań typowych (segregator aktów prawnych).
Hale o monolitycznych szkieletach ramowych są też realizowane w warunkach budownictwa rozproszonego, gdy prefabrykacja nie wytrzymuje kryteriów ekonomicznych. Na przykład hala o trójslupowych ramach monolitycznych z wahaczami była wielokrotnie wznoszona w ZSRR.

W tych warunkach są jeszcze wznoszone hale trójnawowe bazylikowe. Tego typu halę, bardzo rozpowszechnioną przed rozwojem prefabrykacji. Schematem konstrukcyjnym jest rama trójnawowa o środkowym przęśle podwyższonym w celu zaprojektowania świetlików dla oświetlenia wnętrza. Slupy są utwierdzone w fundamentach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Beton trzonu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Beton trzonu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Beton trzonu zdjęcie nr 8 Beton trzonu zdjęcie nr 9 Beton trzonu zdjęcie nr 10
Beton trzonu zdjęcie nr 11
Beton trzonu zdjęcie nr 12 Beton trzonu zdjęcie nr 13 Beton trzonu zdjęcie nr 14
Beton trzonu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Beton trzonu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Beton trzonu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami