Blog

07.08.2019

Jak kształtują się zarobki w budownictwie?

W artykule znajdziesz:

Jak kształtują się zarobki w budownictwie?


Zarobki brutto w branży budowlanej są bardzo zróżnicowane, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie w 2018 roku według danych GUS wyniosło 4,3 tysiąca złotych (program na komputer). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zarobki są zróżnicowane regionalnie. Zdecydowanie najwięcej zarabiają specjaliści, którzy pracują w województwie mazowieckim – tam specjalista bez doświadczenie może zarobić 3,8 tysiąca złotych, a z doświadczeniem 5,2 tysiąca złotych (program na telefon).

Jak kształtują się zarobki w budownictwie?

Najmniej zarabiają specjaliści w województwie podkarpackim:
• bez doświadczenia – 3,5 tysiąca złotych,
• z doświadczeniem – 4,4 tysiąca złotych.
Zdecydowanie największe zarobki odnotowano w kadrze kierowniczej:
• dyrektor generalny – ok. 42 tysiące złotych,
• dyrektor – ponad 28 tysięcy złotych,
• kierownik większego działu – ok. 14 tysięcy złotych,
• kierownik mniejszego działu – ok. 8,6 tysiąca złotych,
• specjalista ekspert – ok. 9,3 tysiąca złotych (program egzamin ustny).

Zarobki brutto pracowników fizycznych są znacznie niższe. Brygadziści zarabiają od 3,9 tysiąca złotych do 4,5 tysiąca złotych, natomiast pracownicy fizyczni od 3 tysięcy do 3,4 tysiąca złotych. Na najlepsze zarobki w budownictwie mogą liczyć kierownicy budowy, którzy mogą zarabiać nawet 9,2 tysiące złych. Na innych stanowiskach zarobki są nieco niższe. W przypadku inżyniera budownictwa wynagrodzenie jest zależne od specjalności uprawnień budowlanych oraz stażu pracy. Inżynier budowy może zarobić ok. 4,5 tysiąca złotych, natomiast kosztorysant ponad 5 tysięcy złotych (opinie o programie). W przypadku majstrów średnie zarobki to 4,6 tysiąca złotych, ale wielu tych specjalistów zarabia powyżej 6 tysięcy złotych.

Wszystkie wydatki


Jak więc widać na wysokie zarobki w budownictwie mogą liczyć osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie (segregator aktów prawnych). Aby móc pracować jako kierownik budowy lub inżynier budowlany należy posiadać uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. Dzięki temu można zwiększyć swoje zarobki, choć należy pamiętać, że wszystkie wydatki związane z uzyskaniem uprawnień budowlanych ponosi się z własnej kieszeni (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami