Blog

Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 2
14.11.2022

Wartości poziomu ciśnienia dźwięku

W artykule znajdziesz:

Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 3
Wartości poziomu ciśnienia dźwięku

Po odczytaniu wartości poziomu ciśnienia dźwięku w decybelach A, B lub C należy włączyć zestaw filtrów i odczytać wartości poziomu ciśnienia akustycznego odpowiadającego poszczególnym środkowym częstotliwościom pasm oktawowych. Odczytane wartości nanosi się na specjalne karty pomiarowe, łączy liniami prostymi i ocenia w zestawieniu z krzywymi danego kryterium oceny (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadku pomiaru dźwięków, których poziom zmienia się w czasie w sposób nieregularny, do pomiarów można stosować magnetofon, który należy umieścić na wyjściu z miernika i zapisywać na taśmie badany hałas przez mikrofon tego miernika (uprawnienia budowlane).

Po dokonaniu zapisu odtwarza się go w warunkach laboratoryjnych z tego samego magnetofonu poprzez analizator, zapisując na taśmie pisaka rejestrującego. Stosując tę metodę należy jednak pamiętać o tym, że użyty magnetofon powinien mieć odpowiednią charakterystykę przenoszenia, umożliwiającą rejestrowanie dźwięków bez zniekształceń w zakresie częstotliwości co najmniej od 45 do 10 000 Hz. Na rys. 3.6 pokazano charakterystykę magnetofonu, który spełnia ten warunek w zakresie 250-8000 Hz. W dolnej części rysunku podano poprawki, które trzeba dodać lub odjąć od wartości poziomów ciśnienia akustycznego, odpowiadających poszczególnym częstotliwościom analizowanego widma (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niektóre mierniki, m.in. miernik, mogą służyć do pomiarów drgań. W przypadku wykonywania takich pomiarów mikrofon należy zastąpić czujnikiem piezoelektrycznym, którym wykonuje się pomiary amplitud przyspieszeń, prędkości lub przemieszczeń, drgającego elementu maszyny (np. pomostu) lub narzędzia (np. jego uchwytu) (uprawnienia budowlane).

Podczas pomiaru czujnik powinien być zamocowany w sposób sztywny w miejscu, któremu odpowiada zetknięcie się-ciała (np. ręki) z danym elementem drgającym. Kierunek ustawienia osi głównej czujnika powinien być zgodny z kierunkiem nacisku na ten element lub zgodny z kierunkiem oddziaływania ciężaru tego elementu.

Pomiary akustyczne

Pomiary akustyczne pojedynczych maszyn lub urządzeń wykonuje się w celu stwierdzenia, czy poziom dźwięku wytwarzanego przez nie hałasu nie przekracza poziomu przyjętego za dopuszczalny oraz w celu porównania tego poziomu z poziomem dźwięku innych maszyn podobnego rodzaju lub typu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jeżeli poziom dźwięku (hałasu) maszyny jest zbyt duży, wyniki pomiarów powinny stanowić punkt wyjścia dla jej rekonstrukcji, w celu zmniejszenia występującego hałasu, albo też do wykonania projektu wytłumienia (lub też podjęcia innych kroków) w celu zmniejszenia poziomu hałasu do wartości dopuszczalnej. Podczas pomiarów maszyna, którą badamy, powinna pracować w dokładnie sprecyzowanych warunkach, odpowiadających jej normalnej pracy w czasie eksploatacji (opinie o programie).

Podczas wykonywania pomiarów całkowity poziom mierzonego dźwięku (hałasu) oraz poziomy tego dźwięku w poszczególnych mierzonych pasmach powinny być większe od odpowiadających im poziomów dźwięków zakłócających o wartość AL ^10 dB. Pomiary przy zastosowaniu tego sposobu wykonuje się w sposób podobny, jak w przypadku pola akustycznego swobodnego, a więc dla punktów pomiarowych znajdujących się na kuli lub półkuli otaczającej badaną maszynę; środek kuli powinien znajdować się w miejscu, gdzie znajduje się źródło o największym poziomie dźwięku (segregator aktów prawnych).

Po określeniu średniej wartości poziomu ciśnienia akustycznego Lśr badanej maszyny w dB, na miejscu tej maszyny ( a w razie trudności z jej przestawieniem bezpośrednio na niej lub obok niej) ustawia się wzorcowe źródło dźwięku. Charakterystyka kierunkowa tego źródła powinna być kulista, a różnice wartości wskaźnika kierunkowości pola nie powinny być większe od ±5 dB, natomiast charakterystyka częstotliwościowa powinna być liniowa w zakresie 63-8000 Hz.

W przypadku hałasu urządzeń wentylacyjnych rozróżnia się pomiary następujących wielkości, a mianowicie: pomiar mocy akustycznej przenoszonej kanałem wlotowym lub wylotowym (wykonywany wewnątrz tego kanału), pomiar mocy akustycznej emitowanej przez obudowę wentylatora oraz pomiar mocy akustycznej źródła z otwartym wlotem lub wylotem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 8 Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 9 Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 10
Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 11
Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 12 Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 13 Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 14
Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zagęszczanie mechaniczne masy betonowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami