Blog

08.02.2022

Wartości sił działających

W artykule znajdziesz:

Wartości sił działających

Metal właściwie składa się z wielu drobnych kryształów, a wartości sił działających między kryształami zmieniają się przypadkowo od kryształu do kryształu. W każdym materiale wnętrze nieskończenie małego sześcianu jest jedynie statystycznie jednorodne (program uprawnienia budowlane na komputer). W pewnym sensie każda materia jest złożona z cząstek, dlatego też można mówić o naprężeniach makroskopowych jedynie wtedy, gdy ich wartość zmienia się nieznacznie na odległościach rzędu wymiarów największej cząstki. Mówiąc o naprężeniu w danym punkcie gruntu, musimy często brać pod uwagę, że jest to raczej duża powierzchnia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zauważmy, że siły Nv i inne są sumami składowych normalnych i stycznych działających w każdym styku między cząstkami gruntu i przekroju. Im mniejsze wymiary cząstek, tym większa liczba styków z przekrojem o wymiarze a. Przeto dla danej wartości naprężenia makroskopowego, zmniejszenie wymiarów cząstek

oznacza zmniejszenie wartości siły przypadającej na styk. Na przykład w tabficy 8-1 podano typowe wartości siły przypadającej na styk dla różnych wartości naprężeń i różnych wymiarów ziaren i cząstek (Marsal, 1963 (uprawnienia budowlane)).

Naprężenia w gruncie powstają na skutek działania obciążeń zewnętrznych oraz działania ciężaru własnego gruntu. Układ naprężeń spowodowanych przez obciążenia zewnętrzne jest zwykle bardzo skomplikowany. Stan naprężenia wskutek działania ciężaru własnego gruntu może być również złożony.

Jednakże istnieje jeden powszechnie występujący przypadek, kiedy ciężar własny gruntu powoduje powstanie bardzo prostego stanu naprężenia, mianowicie, kiedy naziom gruntu jest poziomy i kiedy właściwości gruntu zmieniają się nieznacznie w kierunkach poziomych. Takie przypadki często występują szczególnie w gruntach osadowych i wówczas naprężenia nazywamy naprężeniami geostatycznymi (program egzamin ustny).

Dla opisanego przypadku nie istnieją naprężenia ścinające na pionowych lub poziomych płaszczyznach w gruncie. Zatem pionowe naprężenie geostatyczne na danej głębokości można łatwo obliczyć, biorąc pod uwagę ciężar gruntu powyżej tej głębokości. Jeżeli ciężar objętościowy gruntu jest stały na całej głębokości, to gdzie z jest głębokością, a y ciężarem objętościowym gruntu.

Naprężenia pionowe

Naprężenia pionowe w takim przypadku zmieniają się liniowo w zależności od głębokości. Przeciętny ciężar objętościowy gruntu suchego wynosi 1600 kG/m3 (opinie o programie). Ta niewielka rozbieżność wyników pochodzi stąd, że założona w drugim przybliżeniu zmienność liniowa ciężaru objętościowego na całej głębokości nie jest całkowicie słuszna. Rozbieżności mogą się okazać większe, gdy ciężar objętościowy bardziej wpływa na naprężenia. Rozwiązanie za pomocą rachunku różniczkowego i całkowego jest dokładniejsze, ale w tym przypadku zachodzi obawa popełnienia błędu dotyczącego jednostek. Dokładność rozwiązania za pomocą metody kolejnych przybliżeń może być większa, jeżeli podzielimy całą warstwę o miąższości 30,48 m na kilka cieńszych i założymy równomierną zmienność ciężaru objętościowego w każdej warstwie (segregator aktów prawnych).

współczynnika K może zmieniać się w szerokich granicach w zależności od tego, czy grunt został rozciągnięty czy ściśnięty w kierunku poziomym przez siły przyrody lub na skutek działalności człowieka. Zakres wartości współczynnika K. Często interesuje nas wyznaczenie wartości poziomych naprężeń gecstatycznych w przypadku szczególnym, gdy nie występują poprzeczne odkształcenia w gruncie. W takim przypadku mówimy o współczynniku poprzecznych naprężeń w spoczynku" (lub wskaźniku poprzecznych naprężeń w spoczynku) i oznaczamy go K0 (promocja 3 w 1).

Grunty osadowe powstają przez gromadzenie się osadów z zewnątrz. W miarę gromadzenia się osadów, zachodzi pionowe ściskanie gruntu w każdym poziomie na skutek zwiększania się naprężeń pionowych. Jak wiadomo, tworzenie się gruntów osadowych odbywa się zazwyczaj na dużych przestrzeniach, dlatego nie ma uzasadnienia, aby powstawaniu gruntów osadowych mogły towarzyszyć znaczne ściskania poziome.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami